eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje za granicą. Miasto kontra wieś

Wakacje za granicą. Miasto kontra wieś

2017-09-08 10:05

Wakacje za granicą. Miasto kontra wieś

Jak podróżują Polacy? © coco - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Na wakacje za granicą udają się zarówno mieszkańcy miast, jak i osoby zamieszkujące tereny wiejskie. Czy ich preferencje wyjazdowe czymś się różnią? Gdzie najczęściej jeżdżą? Jak długo wypoczywają? Czy wolą relaks nad basenem czy raczej aktywność i zwiedzanie? Odpowiedzi na te pytania poszukiwała porównywarka ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl. Oto wyniki jej analizy.

Przeczytaj także: Długi weekend przyniósł boom na wakacje za granicą

Z analizy rankomat.pl wynika, że niezależnie od tego, czy zamieszkujemy miasto czy też wieś, najczęściej decydujemy się na samotne wakacje za granicą. Taką odpowiedź wskazało odpowiednio 38 i 39% respondentów. Na drugiej pozycji uplasowały się wyjazdy we dwójkę (35 i 32% wskazań), a na kolejnej wypady liczniejszymi, trzy- i czteroosobowymi grupami. Tymi ostatnim zainteresowanych jest jednak tylko około 12% ankietowanych.

Jeśli wakacje za granicą, to Europa


"Cudze chwalicie, swego nie znacie". Okazuje się, że ten znany cytat ze Stanisława Jachowicza raczej nie przystaje do podróżniczych wyborów Polaków. Okazuje się bowiem, że wakacje za granicą najchętniej spędzamy na Starym Kontynencie. Na Europę wskazuje 77,5% mieszkańców miast i ponad 82% osób zamieszkujących wsie. Drugim, najpopularniejszym celem podróży jest Azja, wybierana przez odpowiednio 12,6% i 10% respondentów, a podium zamyka Ameryka Północna (6,1% i 4,7% odpowiedzi). Zdecydowanie najrzadziej i to bez względu na miejsce zamieszkania odwiedzamy Australię (ok. 1% obu grup).

fot. mat. prasowe

Kierunek wyjazdu miasto kontra wieś

Turystyczny boom ze strony naszych rodaków przeżywają: Chorwacja, Włochy i Hiszpania.


Zainteresowanie Europą przekłada się na wybór poszczególnych krajów, które odwiedzamy. Na wakacje za granicą wybieramy najczęściej Chorwację, Włochy i Hiszpanię. Aż 11% wyjeżdżających mieszkańców wsi wybiera Chorwację, przy czym z miast jeździ tam 9% urlopowiczów, którzy kupili ubezpieczenie turystyczne za pośrednictwem porównywarki rankomat.pl. Włochy przyciągają 12% osób z miast i 11% ze wsi, a Hiszpania 9% z miast, a 8% ze wsi. W pierwszej piętnastce wyjazdowych kierunków z niewielkimi różnicami przeplatają się podobne kierunki europejskie jak Czechy, Słowacja, Niemcy, Austria, Francja, Węgry, Portugalia czy Wielka Brytania. Z państw azjatyckich popularna jest Tajlandia, a z Ameryk – Stany Zjednoczone.

Po seriach ataków terrorystycznych zainteresowanie dawnymi potęgami turystycznymi – takimi jak Egipt, Turcja czy Tunezja – spadło poniżej 1%.

Długość wyjazdu – tygodniowy standard


Na ile trzeba wyjechać, żeby odetchnąć od codzienności? Dane porównywarki rankomat.pl wskazują, że Polacy wyjeżdżają na dłuższy wypoczynek w ciągu roku średnio na tydzień – czyli od 6 do 8 dni. Zwyczaje mieszkańców miast i wsi są w tym przypadku zbliżone – w ten sposób wyjazd planuje 29% mieszkańców miast i 28% mieszkańców wsi. Spory odsetek stanowią wyjazdy dwutygodniowe – na 11–15 dni wyjeżdża 19% osób z terenów miejskich i 18% osób z terenów wiejskich. W modzie są także wypady weekendowe do 3 dni – jeździ na nie 9% ludności z miast i 11% ze wsi. Wyjazdy bardzo długie, czyli od 31 do 50 dni, preferuje tylko 2% wszystkich podróżujących, a powyżej 51 dni – zaledwie 1%. Któż z nas nie chciałby być w takiej mniejszości!

fot. mat. prasowe

Średnia długość wyjazdu

Spory odsetek stanowią wyjazdy dwutygodniowe


Cel wyjazdu – zwiedzanie w modzie


Spacery, plażowanie, drinki pod parasolem, okazjonalne wycieczki z przewodnikiem i odkrywanie nowych miejsc – przeważająca liczba urlopowiczów jako główny cel wyjazdu deklaruje wypoczynek i zwiedzanie (84% mieszkańców miast i 85% mieszkańców wsi). Niewiele różnimy się między sobą, jeśli chodzi o inne cele wyjazdów. W czołówce, za zwiedzaniem, utrzymują się wyjazdy na narty, które wybiera 14% ludności z miast i 13% ze wsi. Na trzecim miejscu znajduje się uprawianie sportów ekstremalnych – dla łyku adrenaliny wyjeżdża 3% osób z miast i 2% ze wsi. Polisy turystyczne obejmujące ochroną nurkowanie i uprawianie sportów wysokiego ryzyka są wybierane najrzadziej.
- Niewielu z wyjeżdżających na urlop decyduje się na ekstremalne wyprawy na bieguny czy pustynie. Najczęściej wybieranym celem wyjazdu Klientów porównywarki rankomat.pl jest wypoczynek i zwiedzanie. Ten dominujący sposób spędzania urlopu generuje także najmniejsze koszty ubezpieczenia turystycznego – mówi Tomasz Masajło, Dyrektor ds. Marketingu i eCommerce rankomat.pl.

fot. mat. prasowe

Cel wyjazdu

Polacy przede wszystkim stawiają na zwiedzanie.


Wieś miastu równa


Jak wynika z analizy porównywarki rankomat.pl, gusta podróżnicze mieszkańców miast i wsi nie różnią się znacznie od siebie. Wszyscy odwiedzamy podobne miejsca, a wśród głównych celów urlopowych wyjazdów dominuje wypoczynek i zwiedzanie. Także średnia długość wyjazdów z miast nie różni się od wyjazdów ze wsi. Przy okazji bliższych lub dalszych podróży zarówno mieszkańcy miast jak i wsi są coraz bardziej świadomi ryzyk związanych z wyjazdami. Nie zapominamy o wyborze odpowiedniego ubezpieczenia, które gwarantuje nam pomoc w razie nieoczekiwanych sytuacji.

Artykuł powstał w oparciu o dane ze sprzedaży polis turystycznych w porównywarce rankomat.pl w okresie od 1.06.2016 r. do 31.05.2017 roku.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: