eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 5 zawodów, w których pracę znajdą Ukraińcy

5 zawodów, w których pracę znajdą Ukraińcy

2017-09-07 09:09

5 zawodów, w których pracę znajdą Ukraińcy

Pracownik produkcji poszukiwany © Photographee.eu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W 2015 roku zatrudnianie cudzoziemców stało się niezwykle popularne, ale to miniony rok przyniósł prawdziwe rekordy - jeszcze nigdy w naszym kraju nie pracowało aż tylu obywateli państw trzecich. Polski rynek pracy upodobali sobie szczególnie pracownicy z Ukrainy. I nie ma w tym nic zaskakującego, bo pracy dla nich nie powinno zabraknąć. Na zatrudnienie mogą liczyć przede wszystkim pracownicy produkcji, magazynu, operatorzy maszyn, spawacze oraz monterzy - tak bowiem wygląda czołowa piątka zajęć oferowanych Ukraińcom przez polskich pracodawców.
– O kłopotach, jakich przysparzają polskim pracodawcom niedobory kadrowe, wiadomo nie od dziś. Szczególne problemy towarzyszą rekrutacji pracowników na stanowiska niższego szczebla, zwłaszcza gdy poszukiwane są osoby legitymujące się wykształceniem zawodowym, których dziś brakuje najbardziej. Tym samym interesującą alternatywą jest zatrudnienie cudzoziemca, zwłaszcza jeżeli posiada on wymagane kwalifikacje. Okazuje się również, że pracodawcy nie tylko są otwarci na pracowników z Ukrainy, ale też są gotowi zapłacić im stawki zbliżone do tych, które otrzymują Polacy. I tak np. monter w przemyśle ciężkim może zarobić 18 zł netto za godzinę, a spawacz z Ukrainy nawet 21 złotych – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service.

Pracownik produkcji


Większość pracodawców (44%), którzy nawiązują współpracę z Personnel Service poszukuje pracowników produkcji, a oferowane przez nich stawki godzinowe wahają się od 9,7 zł do 11 zł netto. Duże zapotrzebowanie na kadrę to efekt rozpędu, jaki nabrała produkcja w Polsce. Nie ma miesiąca, w którym nie pojawia się informacja o kolejnej inwestycji, najczęściej zagranicznej, realizowanej w naszym kraju. Między innymi w sierpniu niemiecka firma Borgers, zajmująca się produkcją tekstyliów dla branży motoryzacyjnej, otworzyła nową fabrykę, w której pracę znajdzie co najmniej 100 osób. Na boom inwestycyjny wskazują też dane Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która w pierwszej połowie 2017 roku pracowała nad realizacją aż 181 projektów inwestycyjnych wartych łącznie ponad 6 mld euro. To o 2 mld więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Efektem tego jest wzmożony popyt na pracowników, wśród których coraz częściej znajdują się Ukraińcy.

Magazynier


Oferty pracy dla pracowników magazynu stanowią 14% wszystkich ogłoszeń Personnel Service. Zazwyczaj na tego typu stanowiskach płaci się od 10,5 do 12,25 zł netto na godzinę. Podobnie jak w przypadku produkcji, rynek nieruchomości magazynowo–przemysłowych w Polsce prężnie się rozwija. Z raportu firmy Savills wynika, że tylko w pierwszej połowie 2017 roku do użytkowania oddano blisko 800 tys. m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej i przemysłowej. Oznacza to wzrost o 17 pp. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Rynek napędza też dynamiczny rozwój sektora e-commerce, który potrzebuje zaplecza magazynowego i logistycznego. W związku z tym nie tylko rośnie zapotrzebowanie na pracowników, ale można wręcz mówić o deficycie kadr.

Operator maszyn, spawacz i monter


Już co piąty pracodawca współpracujący z Personnel Service chce zatrudnić osoby z Ukrainy o kierunkowym wykształceniu zawodowym. Chodzi głównie o operatorów maszyn, których poszukuje 12% pracodawców, spawaczy (5%) oraz monterów (3%). To właśnie w tych zawodach oferuje się też najwyższe stawki – operator maszyn może zarobić od 10 do 13 zł netto na godzinę, spawacz od 18,5 do 21 zł netto na godzinę a monter w przemyśle ciężkim od 13,5 do 18 zł netto na godzinę. Tak duże zapotrzebowanie w tej kategorii zawodów to efekt luki, która pojawiła się na polskim rynku pracy. Osób posiadających odpowiednie uprawnienia jest za mało, dlatego sięga się po pracowników z Ukrainy.

fot. mat. prasowe

TOP 5 zawodów i stawka godzinowa

Spawacz z Ukrainy może liczyć nawet na 21 złotych a godzinę pracy.


– Obecne rozwiązanie prawne, czyli uproszczona procedura zatrudniania pracowników z Ukrainy pozwala im pracować przez pół roku w ciągu 12 miesięcy. To sprzyja oferowaniu im pracy na stanowiskach niższego szczebla. Głównie ze względu na to, że czas wdrożenia pracownika fizycznego, który posiada odpowiednie umiejętności jest krótszy, niż w przypadku pracowników umysłowych. Stąd na razie można się spodziewać, że przeważająca większość ofert pracy dla osób z Ukrainy będzie dotyczyła właśnie stanowisk niższego szczebla – podsumowuje Krzysztof Inglot z Personnel Service.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.