eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 35/2017

Europa: wydarzenia tygodnia 35/2017

2017-09-02 22:14

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 34/2017

  • Zacieśnienie stosunków Wielkiej Brytanii i Japonii. Premierzy obu krajów uzgodnili, że zaraz po Brexicie oba kraje podpiszą dwustronne porozumienie handlowe. Premier May przebywa w Japonii z trzydniową wizytą, spotkała się m.in. z prezesem koncernu Toyota Takeshim Uchiyamadą, dyrektorem Nissana Hiroto Saikawą oraz prezesem Hitachi, Hiroakim Nakanishim. Mówiono też o wspólpracy wojskowej (w obliczu zagrożeń ze strony Korei Płn).
  • Brexit-ciąg dalszy. Theres May przedstawiła propozycję: zgodnie z którą Wielka Brytania w marcu 2019 r. formalnie opuszcza Unię Europejską, ale przez trzy kolejne lata (maksymalnie) prowadzi handel z krajami UE na dotychczasowych zasadach. Michel Barnier, główny unijny negocjator odmawia rozmów o przyszłych relacjach Wielkiej Brytanii z UE dopóki nie zostanie osiągnięty „zadowalający postęp” w trzech głównych sprawach (rachunku za Brexit, prawach unijnych obywateli w Wielkiej Brytanii po Brexicie i granicy w Irlandii).
  • Kraje bałkańskie przyjęły plan współpracy gospodarczej. Premierzy państw Bałkanów Zachodnich (Serbii, Kosowa, Bośni i Hercegowiny, Macedonii oraz Czarnogóry) uzgodnili mapę drogową pogłębienia regionalnego rozwoju. Plan obejmuje 115 punktów. Wg założeń pozwoli na "fundamentalną transformację przepływu dóbr, usług, kapitału oraz wykwalifikowanej siły roboczej". Kraje liczą na to, że staną się bardziej atrakcyjnymi dla inwestorów, wzrośnie ich udział w wymianie handlowej oraz przyspieszyć wzrost gospodarczy, a w konsekwencji wzrośnie poziom życia mieszkańców.
  • Na jakim etapie są negocjacje w sprawie Brexitu. Wg. negocjatorów w sprawie Brexitu obie strony już teraz są bliskie porozumienia w ważnej kwestii handlowej – kwot importowych na żywność spoza Unii Europejskiej. Co prawda Bruksela odmawia rozmów z Londynem na temat przyszłej współpracy handlowej, dopóki nie zostaną ustalone warunki Brexitu. Jednak w sprawie importowych kwot na żywność zrobiła wyjątek. Przyjęto, że Wielka Brytania odziedziczy i przejmie znaczącą część, o ile nie całość, swoich unijnych kwot.
  • Unijna dyrektywa o delegowaniu pracowników zagraża nam. To rozwiązanie forsuje prezydent Francji z poparciem Niemiec. Wg analiz wyeliminuje to z unijnego rynku przedsiębiorstwa transportowe z Polski, oraz z kilku innych krajów Unii Europejskiej.
  • Wyroki w sprawie tzw. afery Volkswagena. Inżynier (uczestniczył w projektowaniu oprogramowania do pojazdów z silnikami Diesela VW) został skazany na 40 miesięcy więzienia i 200 tys. USD. grzywny.
  • Francuskie wino. Pierwsze szacunki mówią, Pogoda wpłynęła że tegoroczna pogoda (wiosenne przymrozki i późniejsza susza) negatywnie wpłynie na zbiory. Win ze zbiorów 2017r będzie mniej, chociaż eksperci zapowiadają wyższą jakość win.
  • KE na przeszkodzie w realizacji planów niemieckiego giganta. Bruksela ma wątpliwości, czy fuzja niemieckiego koncernu farmaceutyczno-agrochemicznego Bayer i amerykańskiego koncernu biotechnologicznego Monsanto nie zaszkodzi konkurencji. Wszczęła formalne dochodzenie w tej sprawie.
  • Polacy w Wielkiej Brytanii. Według brytyjskiego urzędu statystycznego (ONS) szacuje się, że na koniec 2016 r. ilość Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii przekroczyła milion.
  • Grecka gospodarka światełko w tunelu... W pierwszym półroczu 2017 roku do Grecji przybyło osiem milionów turystów. Przychody w tej dziedzinie wzrosły w tym czasie o ponad siedem procent licząc r/r.
  • Solaris zdobywa nowe zamówienia. Ostatnio otrzymane zamówienia: krajowe (Warszawa i Kraków) oraz dla kilku miast w Europie a niedawno także dla norweskiego przewoźnika Boreal Norge.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Niepokorni, ambitni, z łatwością chłoną wszelkie nowinki techniczne tak w skrócie można scharakteryzować Millenialsów i przedstawicieli generacji Z, którzy za niecałą dekadę będą stanowić aż 75 proc. siły roboczej na świecie. Dla firm oznacza to, że muszą dostosować systemy zarządzania do oczekiwań nowych pracowników i potrzeb rynkowych. Tutaj z pomocą mogą przyjść nowoczesne rozwiązania chmurowe.

Według raportu NextGen: A global generation study opracowanego przez firmę PwC, nowa generacja pracowników chce być bieżąco, nie rzadziej niż raz na miesiąc, nagradzana za efekty swojej pracy. Właściciele firm stają więc przed koniecznością wypracowania nowego podejścia do zarządzania i ewaluacji. Potwierdzają to także badania zrealizowane przez firmę Deloitte. Wynika z nich, że ponad połowa (58 proc.) menedżerów wyższego szczebla twierdzi, że tradycyjne metody zarządzania wydajnością pracowników nie zwiększają ich zaangażowania i efektywności. W konsekwencji, nie przynoszą oczekiwanych korzyści. Jak zatem podjeść do zarządzania Millenialsami?

Cyfrowi tubylcy rozwiązania problemu szukają w sieci


Nowe pokolenie pracowników, czyli pierwszą generację cyfrowych tubylców (digital natives), cechuje łatwość przyswajania nowinek technologicznych, która idzie w parze w dużym zaangażowaniem na serwisach społecznościowych. Naturalną reakcją Millenialsa w obliczu trudności jest natychmiastowe poszukiwanie rozwiązania w Internecie, w tym także wśród swoich znajomych w mediach społecznościowych. Przyszli pracodawcy tego pokolenia muszą więc mieć świadomość, że narzędzia oferowane takim pracownikom w środowisku pracy powinny być elastyczne i intuicyjne.
- Firmy, którą chcą stworzyć nowoczesne i intuicyjne środowisko pracy powinny postawić na rozwiązania opierające się na funkcjonalnościach zaczerpniętych z najpopularniejszych serwisów społecznościowych. Przykładem może być rozwiązanie SAP SuccessFactors JAM. Jest to wewnątrzfirmowy serwis społecznościowy, który idealnie sprawdza się w wielostronnej wymianie wiedzy, informacji, multimediów oraz pracy zespołowej. Angażuje pracowników i zachęca do tworzenia interakcji poprzez przyjazny interfejs. To z kolei koresponduje z potrzebami pracowników nowego pokolenia mówi Teresa Olszewska, Prezes Zarządu GAVDI Polska.

Informacja na wyciągniecie ręki


Millenialsi są nastawieni na otrzymywanie informacji tu i teraz i od swojego pracodawcy oczekują dokładnie tego samego. Aby móc sprawnie reagować na tę potrzebę, menedżerowie coraz częściej przyjmują rolę mentorów, tym samym odrzucając nieefektywną ocenę roczną, na rzecz tzw. constant feedbacku, czyli na bieżąco udzielnej informacji zwrotnej. Fundamentem takiego podejścia do zarządzania jest bezpośredni, otwarty i częsty kontakt na linii pracownik menedżer. Na takich funkcjonalnościach opiera się rozwiązanie SAP SuccessFactors Continuous Performance Management, w ramach którego pracownicy mogą na bieżąco informować swojego menedżera o postępie realizowanych działań. Z kolei menedżerowie mogą stale monitorować przebieg zadań oraz postępy podległego zespołu, a w razie potrzeby w łatwy sposób mogą przekazać im informację zwrotną na temat realizowanych przez nich czynności.

Zarządzanie nowym pokoleniem pracowników wymaga od zarządów firm dostosowania środowiska pracy tak, aby było ono przyjazne, nowoczesne i intuicyjne. Choć dostęp do najważniejszych informacji z poziomu dowolnego urządzenia mobilnego, firmowy serwis społecznościowy, czy bieżące udzielanie informacji zwrotnej w ramach chmurowego modułu sprawiają wrażenie niepozornych działań, to korzyści z używania tych funkcjonalności mogą okazać się nieocenione w zakresie zarządzania efektywnością pracowników nowej generacji.

***Raport Deloitte, Pierwsze kroki na rynku pracy. Liderzy przyszłości.

Teresa Olszewska, Prezes Zarządu GAVDI Polska

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: