eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Popyt na magazyny plasuje nas w czołówce Europy

Popyt na magazyny plasuje nas w czołówce Europy

2017-08-22 12:46

Popyt na magazyny plasuje nas w czołówce Europy

Magazyn © hacohob - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Sytuacja na polskim rynku powierzchni magazynowych jest co najmniej dobra. Z najnowszego podsumowania firmy JLL wynika, że w I połowie bieżącego roku wynajęto 1,72 mln mkw. powierzchni, a to oznacza, że odnotowaliśmy właśnie najlepszy rezultat w całej historii. Okazale prezentuje się również popyt netto. W badanym okresie wyniósł on 1,3 mln mkw., co z kolei jest trzecim co do wielkości wynikiem w Europie.

Przeczytaj także: Magazyny: za nami rok rekordów

„Minione półrocze okazało się najlepszym w całej historii naszego rynku magazynowego. Podpisane umowy opiewały na 1,72 mln mkw., z czego 1,3 mln mkw. stanowiły nowe kontrakty oraz ekspansje. Tym sposobem pod względem popytu netto uplasowaliśmy się w ścisłej czołówce europejskiej, ustępując miejsca tylko Niemcom i Holandii. Taki poziom aktywności najemców pozwala przypuszczać, że rekordem zakończy się również cały bieżący rok” -
mówi Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

Statystyki prowadzone przez JLL dowodzą, że największą popularnością wśród najemców cieszyły się magazyny zlokalizowane w Polsce Centralnej.
„W I połowie br. najaktywniejszymi najemcami okazali się operatorzy logistyczni, sieci handlowe oraz firmy z branży lekkiej produkcji. Jeżeli jednak brać pod uwagę wyłącznie popyt netto, to okaże się, że największy metraż wynajętych magazynów powędrował w ręce handlu detalicznego” - dodaje Tomasz Olszewski.

Podaż


„Polska - z zasobami nagazynowymi wielkości 11,9 mln mkw. - jest ósmym co do wielkości rynkiem magazynowym w Europie. I o ile nie możemy porównać się z takimi magazynowymi potęgami jak Niemcy- 60 mln mkw powierzchni, najwięcej na kontynencie – to Polskę cechuje imponująca dynamika wzrostu. W I pólroczu sektor magazynowy urósł o ponad 700 000 mkw. – dając Polsce drugie miejsce w Europie pod względem aktywności deweloperów”, komentuje Jan Jakub Zombirt, Dyrektor, Dział Doradztwa Strategicznego, JLL.

W I półroczu najwięcej (128 000 mkw.) nowej powierzchni oddano do użytku w Polsce Centralnej.
„Rynek nie zwalnia tempa – aktualnie w Polsce powstaje 1,66 mln mkw. powierzchni magazynowej.
Najwięcej podaży w budowie przypada na Okolice Warszawy, Górny Śląsk, Szczecin i Polskę Centralną. Warto zauważyć stopniowy wzrost na wschodzących rynkach: w regionie Kujaw, Lubuskiem, Lublinie i Opolu budowane jest kolejne 115 000 mkw. powierzchni magazynowej”, dodaje Jan Jakub Zombirt.

fot. mat. prasowe

Największe umowy najmu w Polsce w I półroczu 2017 r.

Największą umowę minionego półrocza podpisał Amazon na wynajęcie Panattoni BTS Sosnowiec.


24% powierzchni będącej aktualnie w budowie powstaje na zasadach spekulacyjnych. Deweloperzy decydują się na rozpoczęcie inwestycji niezabezpieczonych umowami najmu głównie na największych i najbardziej popularnych rynkach, takich jak Warszawa i Górny Śląsk.

Pustostany i czynsze


Z danych na portalu www.magazyny.pl wynika, że wskaźnik pustostanów w II kwartale 2017 r. spadł o 0,6 p.p., osiągając w Polsce średnio 5,8%.

Czynsze bazowe w I półroczu utrzymywały się na niezmienionym poziomie. Najwięcej płaci się za powierzchnie magazynowe w Warszawie (miasto) i w Krakowie – odpowiednio 4,1-5,1 euro oraz 3,8-4,5 euro za mkw. miesięcznie. Z kolei najniższe stawki oferowane są w Polsce Centralnej – 2,6-3,2 euro za mkw. miesięcznie, a także na rynkach Poznania (2,8-3,5 euro za mkw. miesięcznie) i Górnego Śląska (2,8-3,6 euro za mkw. miesięcznie). Kwoty te nie uwzględniają oferowanych przez właścicieli kontrybucji i stanowią podstawę do negocjacji.

Rynek inwestycyjny


„Aktualnie wartość transakcji inwestycyjnych w segmencie magazynowym wynosi jedynie ok. 32 mln euro. Biorąc jednak pod uwagę wolumen umów w procesie negocjacji i na różnych etapach zaawansowania spodziewamy się intensywnej końcówki 2017 roku i wyniku ponad 1,1 mld euro. Wolumeny generowane są przede wszystkim przez transakcje portfelowe o zasięgu europejskim”, podsumowuje Tomasz Puch, Dyrektor Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: