eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czy częsta zmiana pracy może zaszkodzić?

Czy częsta zmiana pracy może zaszkodzić?

2017-08-22 10:37

Czy częsta zmiana pracy może zaszkodzić?

Czy częsta zmiana pracy może zaszkodzić? © Andrey Popov - Fotolia.com

Millenialsi stawiają na rynku pracy znacznie odważniejsze kroki niż poprzednie pokolenia. Dowodem na to może być chociażby ostatnie badanie serwisu LinkedIn, z którego wynika, że Polacy urodzeni pomiędzy 1984 a 1997 rokiem na zmianę pracy decydują się nawet dwukrotnie częściej niż pokolenie ich rodziców. Powinni jednak zdawać sobie sprawę, że "skakanie po pracodawcach" ma zarówno plusy, jak i minusy.

Przeczytaj także: Jak sytuacja gospodarcza wpływa na karierę zawodową Polaków?

Serwis LinkedIn przyjrzał się m.in. absolwentom z lat 1986-1990 oraz historiom ich kariery na przestrzeni ostatnich 20 lat. Z przeanalizowanych informacji wynika, że przez pierwsze pięć lat od czasu ukończenia studiów statystycznie pracowali oni u 1,6 pracodawcy. W dekadę od opuszczenia murów uczelni odsetek ten rósł do 2,5 pracodawcy.
- Tej grupie wiekowej chodziło przede wszystkim o stabilność zatrudnienia, pracę w godzinach 8-16, a potem czas dla rodziny - komentuje Michał Gołgowski, dyrektor zarządzający Spring Professional. – W ten schemat wpisywało się również mozolne wspinanie się na kolejne stołki w międzynarodowych korporacjach.

Kolejne grupy wiekowe pracodawców zmieniały już częściej. Znaczny wzrost upodobania do skakania z kwiatka na kwiatek widać w przypadku absolwentów z lat 2006-2010. Statystyczny ich przedstawiciel po pięciu latach od ukończenia studiów pracował już dla 2,85 pracodawcy. To więcej niż pokolenie absolwentów z lat 1989-1990 przez 10 lat, a nawet dłużej.

Zmiana pracy się opłaca?


Czy zmiana pracy ma sens? Tak. Tego przynajmniej dowodzą dane opublikowane przez Forbes, z których wynika, że pracodawcy z ponad dwuletnim stażem u jednego pracodawcy zarabają nawet o połowę mniej niż ich koledzy, którzy nie bali się zmiany pracy. Z kolei z informacji pozyskanych przez Legal Technology Solutions wynika, że każda zmiana pracy oznacza podwyżkę rzędu 8-10 procent .
- W tej chwili mamy w Polsce rynek pracownika. Pracodawcy coraz częściej skarżą się, że nie mogą znaleźć odpowiednich ludzi do pracy. Jest to dla pracownika doskonała okazja, aby otrzymać podwyżkę – komentuje Michał Gołgowski. – W dzisiejszych czasach lojalność pracowników zyskuje dużo większą wartość niż kiedyś. Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mają tego świadomość. Pamiętajmy jednak, że rynek pracownika też się kiedyś skończy.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Czy częsta zmiana pracy może zaszkodzić?

Pomimo wszystkich zalet, skakanie po pracach na dłuższą metę nie jest pozytywnym zjawiskiem i może w karierze bardziej zaszkodzić niż pomóc.


- W niemal każdym ogłoszeniu o pracę można przeczytać, że gwarantowana jest świetna atmosfera pracy. Jednak to właśnie ona, fajni ludzie, dobre podejście oraz benefity pracownicze pozwolą realnie obronić się przed przejęciem pracowników przez konkurencję – uważa Michał Gołgowski. – Z drugiej strony nawet zatwardziały skoczek chętnie zostanie dłużej w firmie, w której czuje się dobrze. Pracownicy, szczególnie na stanowiskach zarządzających, których Spring głównie rekrutuje, coraz częściej doceniają wartości i miękkie elementy pracy, nie tylko walory finansowe.

Docenić stabilność


Według Michała Gołgowskiego, pomimo wszystkich zalet, skakanie po pracach na dłuższą metę nie jest pozytywnym zjawiskiem i może w karierze bardziej zaszkodzić niż pomóc.
- Praca jest relacją angażującą dla obu stron. Pracownik oddaje swój czas i umiejętności, a pracodawca środki, im ważniejsze i bardziej wymagające stanowisko, tym większe – komentuje Michał Gołgowski. – Fakt, że dany specjalista wielokrotnie zmieniał pracodawcę może być niepokojącym sygnałem. Być może ma problemy z pracą w grupie i po pierwszych zachwytach okazuje się trudny? A może zwyczajnie nie potrafi wytrzymać długiej pracy i kilka miesięcy po zdobyciu stanowiska odejdzie, co oznacza, że znowu trzeba będzie przeprowadzać kosztowny proces rekrutacji? – wskazuje ekspert.

Jednocześnie, choć poprzez skakanie po pracach można zyskać doświadczenie w pracy w rozmaitych środowiskach i kulturach korporacyjnych, traci się długoterminowe doświadczenia związane z prowadzeniem projektów.
- W cenie na rynku pracy są eksperci, a ekspertem nie zostaje się w miesiąc lub dwa. W przypadku skomplikowanych branż często oznacza to lata. Specjalizacja ma coraz większe znaczenie. Z czasem pracownik wrasta w kulturę organizacyjną firmy i staje się bezcenny – uważa Michał Gołgowski. – Skoczek nigdy nie osiągnie takiego statusu, a jego poszatkowane CV spowoduje, że tak samo jak on łatwo odchodzi, tak i pracodawca będzie mógł zrezygnować z niego – podsumowuje ekspert.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: rynek pracy, zmiana pracy, kariera zawodowa

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: