eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Etatowcy do lamusa. Nadchodzą wolni strzelcy

Etatowcy do lamusa. Nadchodzą wolni strzelcy

2017-08-18 12:08

Etatowcy do lamusa. Nadchodzą wolni strzelcy

Nadchodzi era freelancera © djile - Fotolia.com

Wolni strzelcy zdobywają rynek. Opublikowany przez Adecco Global Talent Competitivenes Index dowodzi, że już 30 proc. pracowników ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej to freelancerzy.

Przeczytaj także: Freelancerzy rozchwytywani? Są najnowsze doniesienia z rynku

Okazuje się zatem, że już niemal co trzeci pracownik nie ma etatu, ale zarabia na życie łapiąc zlecenia, świadcząc usługi czy trudniąc się pracą tymczasową.
- Termin „wolni strzelcy” może być rozumiany bardzo szeroko, a grupa osób, którą można nim określić jest bardzo zróżnicowana. Różne są również powody, dla których pracownicy decydują się zrezygnować z etatowego zatrudnienia - mówi Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland. – Wrzucanie ich do jednego worka nie zawsze jest sprawiedliwe. Niezaprzeczalnie jednak wolni strzelcy rosną w siłę. Gdy Walter Scott jako pierwszy użył w swojej wydanej w 1820 roku powieści Ivanhoe słowa link http://www.egospodarka.pl/138017,Kim-jest-polski-freelancer,1,39,1.html freelancer>, nie mógł podejrzewać, że dwieście lat później określenie to będzie pasować do jednej trzeciej pracowników w Europie i USA.

Ekspertka uważa, że czynnikiem, który w istotnym stopniu przesądza o popularności samodzielnej pracy oraz samozatrudnienia jest trend sharing economy, a także nowinki technologiczne umożliwiające skuteczne zarabianie pieniędzy.

fot. djile - Fotolia.com

Nadchodzi era freelancera

Model pracy jako freelancer jest często spotykany w zawodach wymagających kreatywności, takich jak copywriter, dziennikarz, grafik czy programista.


Więcej zyskać


Dane Eurostatu wskazują, że w 2016 roku na 15,9 mln pracujących Polaków , 1,05 mln miało więcej niż jedną pracę . Co więcej spośród Polaków z wyższym wykształceniem odsetek pracujących więcej niż u jednego pracodawcy wynosi 16,3 procent .
- Do tej grupy zalicza się wielu młodych ludzi, którzy co prawda skończyli studia, jednak są dopiero na początku swojej drogi życiowej. Często nie mają zobowiązań rodzinnych, więc mogą pozwolić sobie na budowanie bogactwa poprzez dorabianie sobie – komentuje Anna Wicha. – Z czasem niektórzy mogą się przekonać, że więcej zarabiają właśnie na dodatkowych pracach niż na właściwym etacie i przechodzą całkowicie na swoje.

Model pracy jako freelancer jest często spotykany w zawodach wymagających kreatywności, takich jak copywriter, dziennikarz, grafik czy programista.

Utrzymać się


Na drugim biegunie znajdują się ludzie, którzy ze względu na trudną sytuację życiową nie mają szans na stałą pracę.
- Długotrwale bezrobotni i ludzie bez doświadczenia często mają duży problem z wejściem na rynek pracy. Niekompetentny pracownik zawsze oznacza dla pracodawcy stratę, tym większą, im więcej trzeba zainwestować w pracownika na starcie – tłumaczy Anna Wicha. – Z tego względu wielu ludzi w takiej sytuacji zwraca się w stronę pracy tymczasowej.

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej agencje pracy tymczasowej skierowały w 2016 roku ponad 795 tys. pracowników na potrzeby 18,6 tys. pracodawców. W tej grupie 72 tys. zatrudnionych pracowało dla swoich zleceniodawców dłużej niż 12 miesięcy .
- Praca tymczasowa to doskonała okazja, aby zdobyć doświadczenie i obycie, niezbędne przy podejmowaniu pracy na pełen etat. Co więcej, wielu z pracowników zatrudnianych w ramach pracy tymczasowej zostaje u swoich pracodawców na stałe. W grupie Adecco 7313 pracowników tymczasowych dostało od naszych klientów propozycję pracy na stałe – mówi Anna Wicha.

Zyskać wolność


Dla wielu pracowników rezygnacja z etatu to świadoma decyzja, która pozwala zyskać wolność.
- Większość ludzi spędza w swojej pracy 8 godzin dziennie, podczas gdy doba ma 24 godziny. Licząc z czasem dojazdu, oznacza to, że niemal jedną trzecią życia spędzamy w miejscu pracy – wskazuje Anna Wicha. – Nie wszystkim to odpowiada.

Wolni strzelcy mogą zarządzać umożliwia zarządzanie własnym czasem. Tym samym możliwe jest robienie dłuższych przerw, elastyczne zarządzanie godzinami pracy czy urwanie się w środku dnia na siłownię lub drzemkę bez konsekwencji.
- Wadą jest niestety brak stabilności takiej formy pracy. Każdy wolny strzelec przyzna, że zdarzają się miesiące, gdy wypłata ma pięć cyfr oraz takie, w których każda z tych cyfr to zero – komentuje Anna Wicha. – Jest to ryzyko, które dla wielu pracowników jest coraz bardziej do zaakceptowania w zamian za wolność w zarządzaniu własnym czasem.

Technoewolucja freelancerów


Zdaniem Anny Wichy ekonomia wolnych strzelców dopiero się rozkręca i w najbliższym czasie rynek pracy czekają głębokie przemiany.
- Już w tej chwili platformy takie jak Uber czy BlaBlaCar umożliwiają zarabianie poprzez udostępnianie swoich zasobów. Domek wypoczynkowy, który przez większość roku stoi pusty może stać się źródłem dochodu dzięki Air BnB. W rezultacie posiadacz samochodu może w łatwy sposób dorobić nawet pokaźną kwotę – komentuje Anna Wicha. – Technologia ułatwia uniezależnienie się od etatu. Tym samym trend odchodzenia od etatów i budowania własnej niezależności zawodowej będzie się tylko wzmacniał – podsumowuje ekspertka.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: