eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 32/2017

Polska: wydarzenia tygodnia 32/2017

2017-08-13 10:32

 • Wpływy budżetu państwa z podatku VAT. w okresie styczeń-lipiec br. wyniosły ok. 94,7 mld zł (wzrosły o prawie 25 proc. r/r). Stanowi to 2/3 planu na cały rok, wynoszącego 143,5 mld zł. Warto dodać, że obecnie rozważany jest projekt powołania sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. Zdaniem wielu polityków skutki dla budżetu tych negatywnych procesów uzasadniają rozpoczęcie takiego postępowania.
 • Handel zagraniczny. Wg GUS w pierwszym półroczu tego roku Polska miała 4 mld 215,8 mln zł nadwyżki w handlu zagranicznym (wobec 12 mld 831,6 mln zł przed rokiem).
 • Wzrost cen. Wg GUS w lipcu br. ceny wzrosły o 1,7 proc. r/r (w czerwcu o 0,2 proc.).
 • Prognoza wzrostu gospodarczego. Wg PKO BP wzrost PKB w Polsce przyspieszy w tym roku do 3,9 proc., a w 2018 r. wzrośnie 4,1 proc. - prognozują ekonomiści. Wg ekspertów banku Rada Polityki Pieniężnej. W listopadzie 2018 r. podniesie stopy procentowe NBP.
 • Umowa UE-Kanada. Umowa gospodarczo-handlowa UE - Kanada (CETA) rozpocznie się 21 września 2017r. Część handlowa przewiduje całkowitą lub częściową liberalizację handlu produktami z Kanadą.
 • Związek Banków Polskich przeciwko zamrażania depozytów klientów. ZBP krytykuje pomysł KE o zamrożeniu bankowych depozytów w sytuacji kryzysowej.
 • Upadłość wg KUKE. W lipcu upadło 58 firm (tzn. o 7,4 proc. więcej r/r).
 • Ministerstwo Rozwoju krytykuje proponowane zmiany w ustawie o OZE. Zdaniem MR skutkiem proponowanych rozwiązań może być wstrzymanie rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej
 • Telewizja Polska otrzymała 800 mln zł pożyczki od Skarbu Państwa. Jak dotąd nie wyjaśniono na jakich warunkach udzielono tej pożyczki. Warto zwrócić uwagę na malejącą oglądalność TVP.
 • Japończycy chcą uczestniczyć w budowie polskiej elektrowni atomowej. Obecnie Japoński rząd rewiduje politykę energetycznej. tak, by powrócić do szerszego korzystania z energetyki jądrowej.
 • Zakup rafinerii Możejki to była decyzja polityczna. Przez Orlen rafineria w Możejkach przez wiele lat była deficytowa. Rozważano nawet jej sprzedanie. W ubiegłym roku przyniosła ok. 900 mln zł zysku, a wg zarządu ten rok rafineria zakończy "na dużym plusie".

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Wakacje w pełni, a na warszawskim parkiecie wakacyjną nudę powoli zaczyna przerywać sezon publikacji wyników finansowych za pierwsze półrocze...

Wakacje w pełni, a na warszawskim parkiecie wakacyjną nudę powoli zaczyna przerywać sezon publikacji wyników finansowych za pierwsze półrocze. Bardzo dobry stan polskiej gospodarki daje nadzieje inwestorom na to, że przełoży się na dobre wyniki finansowe. Nie jest to jednak regułą, co w wielu przypadkach potwierdził sezon wynikowy za pierwszy kwartał bieżącego roku. Czego zatem inwestorzy mogą spodziewać się tym razem?

Do tej pory poznaliśmy niewiele sprawozdań finansowych podmiotów notowanych przy ulicy Książęcej. Wśród nich były te należące do Pekao i ING. W obu przypadkach wyniki na poziomie netto za drugi kwartał 2017 r. nie były najlepsze. To efekt wysokiej bazy, która ma swoje źródło w ubiegłorocznych zdarzeniach jednorazowych. Zyski na poszczególnych segmentach działalności pozostały solidne i były zgodne z prognozami. Według szacunków NBP, zysk netto całej branży w pierwszym półroczu był o 1,4 mld niższy od tego w analogicznym okresie w 2016 r. Ogólnie rzecz biorąc nie należy oczekiwać fajerwerków podczas kolejnych publikacji z tego segmentu rynku. Fundamenty biznesu pozostają zdrowe, choć brakuje bodźców, które mogłyby napędzać wyniki.

Sprawozdaniem finansowym pochwalił się także Ronson. Wyniki były słabe, choć zgodne z oczekiwaniami zarządu i rynku. Mimo wszystko spoglądając przez pryzmat całej branży należy stwierdzić, że nie ma powodów do obaw. Deweloperzy biją kolejne rekordy i prężnie poprawiają swoje wyniki. Zdecydowanie mniej korzystna sytuacja panuje w tej części sektora budowlanego opartego na projektach infrastrukturalnych. Przez opóźnienia w redystrybucji środków unijnych spółki nie odnotowują satysfakcjonujących wyników. W efekcie rynek skupia się przede wszystkim na portfelach zamówień. Póki co, te wydają się być najbardziej bogate w przypadku Budimeksu i Torpolu.

Pomimo wymagających warunków rynku telekomunikacyjnego Orange oraz Netia opublikowały zaskakująco dobre wyniki finansowe. Ponadto, nieźle powinny wypaść wyniki Cyfrowego Polsatu, co jednak prawdopodobnie zostało już zdyskontowane przez rynek. Na szczególną uwagę zasługuje nadchodząca publikacja sprawozdania finansowego niedawnego debiutanta - Play. Tymczasem wspomniane opóźnienia w redystrybucji środków unijnych ciążą spółkom informatycznym, zwłaszcza tym największym. Dobrych wyników finansowych należy oczekiwać raczej w przypadku mniejszych podmiotów np. Atende. Na miano gwiazdy sektora zasługuje LiveChat - dzięki rosnącej liczbie klientów wysoka dynamika zysków wydaje się być niezagrożona.

Wśród spółek przemysłowych wyniki finansowe za pierwsze półrocze zostały zaprezentowane przez Grupę Kęty. Te były solidne i zgodne z konsensusem rynkowym. Niemniej nastawienie do sektora pozostaje raczej negatywne. Ze względu na rosnące koszty pracy, pogarszającą się rentowność eksportu (aprecjacja złotego) oraz gorsze od oczekiwań odczyty dotyczące produkcji przemysłowej atrakcyjność tego sektora wyraźnie spadła. Co więcej, wiele spółek zdecydowało się na kapitałochłonne inwestycje. Warto pamiętać, że w trakcie sezonu publikacji wyników za pierwszy kwartał 2017 r. zaledwie 20% spółek z tego segmentu opublikowało wielkości lepsze od prognoz. Do tych najbardziej obiecujących podmiotów można zaliczyć Apator, Kernel, czy też Pfleiderer Group.

Znacznie lepszy sentyment rynkowy panuje wokół spółek z sektora handlowego. Solidne raporty sprzedażowe CCC i LPP są dobrym prognostykiem przed publikacją półrocznych sprawozdań finansowych. Wstępne szacunki przychodów AmRest również budzą wysokie nadzieje związane z wynikami, które jednak równocześnie mogą być obciążone rosnącymi kosztami pracy oraz problemami na rynku niemieckim. Na uwagę zasługuje także spółka Dino, która w pierwszym kwartale mile zaskoczyła inwestorów. Dynamiczny rozwój sieci sklepów powinien podtrzymać wysokie tempo wzrostu zysków w drugim kwartale.

Wyniki spółek z sektora paliwowego raczej nie zawiodą. Otoczenie makroekonomiczne oraz stabilne ceny ropy naftowej będą motorem napędowym wyników Orlenu i Lotosu, które dodatkowo znalazły wsparcie w ograniczeniu szarej strefy. Mimo wszystko trudno będzie o wyraźną poprawę zysków (efekt wysokiej bazy). Nieco lepsze perspektywy należy łączyć z PGNiG, choć ta najbardziej znacząca poprawa wyników będzie miała miejsce raczej w drugiej połowie roku. Jednak warto pamiętać o kapitałochłonnej strategii na lata 2017 – 2022, która w długim okresie może ograniczać atrakcyjność tego podmiotu.

Dzięki stabilnym cenom węgla dobre wyniki powinny zostać opublikowane przez JSW. Niemniej łyżką dziegciu w beczce miodu jest spadek wydobycia oraz sprzedaży węgla w drugim kwartale 2017 r. w stosunku do analogicznego okresu w 2016 r. Równie stabilne ceny miedzi powinny zapewnić solidne wyniki KGHM. Z drugiej strony, te będą obciążone nierentowną działalnością Sierra Gorda. Tymczasem sentyment rynkowy poprawił się wokół energetyki. Wyniki PGE i Energi de facto nie zawiodły, choć rynek w tych sprzyjających warunkach makroekonomicznych i politycznych oczekiwał znacznie bardziej wyraźnej poprawy zysków. Niewykluczone, że podobny scenariusz należy założyć w przypadku nadchodzących publikacji Tauronu i Enei.

Sezon wynikowy na GPW powoli nabiera tempa. Prawdziwy wysyp sprawozdań finansowych będzie miał miejsce dopiero pod koniec sierpnia. To dobra informacja dla inwestorów, którzy w większości wrócą już ze swoich wakacji i będą mogli skupić się na niezwykle istotnej analizie osiągnięć poszczególnych spółek.

Łukasz Rozbicki, MM Prime TFI

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.