eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Nowe technologie, na które warto postawić w rolnictwie

Nowe technologie, na które warto postawić w rolnictwie

2017-08-16 09:54

Nowe technologie, na które warto postawić w rolnictwie

Rolnik © Budimir Jevtic - Fotolia.com

W stwierdzeniu, że nowe technologie zawładnęły współczesnym światem, nie ma przesady. Postęp technologiczny i związana z nim automatyzacja wywierają przemożny wpływ na niemal każdy sektor gospodarczy. Nie inaczej jest w przypadku rolnictwa. Polscy rolnicy z chęcią korzystają ze zdobyczy technologicznych, dzięki czemu nie tylko usprawniają pracę w polu i optymalizują poświęcany jej czas, ale również poprawiają efektywność i tną koszty. Jest to istotne zarówno w kontekście trwających żniw, jak i całego sezonu.
Branża rolnicza z coraz większą śmiałością sięga po aplikacje mobilne, drony czy wirtualne systemy zarządzania rolnictwem. Co sprawdza się w rolnictwie? Jakie nowinki usprawniają pracę w polu?

Technologia mobilna zbiera żniwa


Aplikacje mobilne to odpowiedź na coraz szersze grono użytkowników urządzeń mobilnych. Wiele z nich służy usprawnieniu prac rolniczych. W czasie tzw. szarpanych żniw szczególnie przydatne okazują się apki służące precyzyjnemu określaniu pogody, dzięki czemu rolnik jest w stanie zaplanować przebieg swoich prac. Takie rozwiązania jak np. Agrometeo śledzą istotne z jego punktu widzenia parametry pogody jak szybkość parowania czy kierunek wiatru.

W czasie zbiorów istotne dla rolników są również ceny towarów. Ich obserwacji służy Szpieg towarowy, który na bieżąco śledzi interesujące nas dane oraz wysyła alerty odnośnie istotnych zmian na giełdzie towarowej.

Kluczem do udanych żniw jest sprzęt rolniczy i jego efektywne wykorzystanie w polu. Część rolników inwestuje w kosztowne maszyny, jednak często nie wykorzystuje w pełni ich potencjału. W związku z tym, zamiast stanowić kosztowną, ale opłacalną inwestycję, w perspektywie długofalowej przynoszą swoim właścicielom straty. Z drugiej strony, wielu przedsiębiorców rolnych nie stać na zakup drogiego sprzętu, podczas żniw korzystają więc z usług wynajmu. Posiadacze maszyn, którym zależy na dodatkowym źródle dochodu, mogą w prosty sposób skontaktować się z najemcami wykorzystując do tego technologię mobilną.
– Dzięki precyzyjnym kategoriom i filtrom nasza aplikacja pozwala z jednej strony na sprawne zamieszczenie ogłoszenia, a z drugiej na szybkie namierzenie interesującej oferty wynajmu maszyn i sprzętów rolnych w danej okolicy oraz szybki kontakt z ogłoszeniodawcą. To pierwsze tego typu branżowe narzędzie skoncentrowania wyłącznie na wymianie usług rolnych – mówi Daniel Gosiewski, pomysłodawca AgroDeal, branżowej giełdy usług rolnych dostępnej w formie platformy i aplikacji mobilnej.

Kolejna kwestia to wsparcie przedsiębiorców rolnych w obsłudze sprzętu rolniczego, coraz bardziej „naszpikowanego” elektroniką. W tym celu można skorzystać z aplikacji, które ułatwiają sterowanie kombajnem proponując optymalne ustawienie pracy maszyny, w zależności od jej typu i modelu. W efekcie dzięki wykorzystaniu aplikacji, ograniczamy np. straty zbóż podczas zbiorów. Specjalne aplikacje zaprojektowane pod kątem efektywnego wykorzystania sprzętu wypuszczają na rynek przede wszystkim producenci maszyn.

Rozwiązania technologiczne sprawdzają się w przypadku dbania o bezpieczeństwo sprzętu w czasie prac polowych. Mowa o montowanym w sprzęcie rolniczym monitoringu GPS/GSM, który pozwala na szybkie namierzenie maszyny w przypadku kradzieży, na którą rolnicy nie mogą sobie pozwolić w czasie żniw. Wartością dodaną systemów GPS jest możliwość analizy i kontroli prac wykonywanych na polu oraz wydajności poszczególnych urządzeń, co jest istotne zwłaszcza w przypadku dużych gospodarstw zatrudniających sporą liczbę pracowników.

fot. Budimir Jevtic - Fotolia.com

Rolnik

Branża rolnicza z coraz większą śmiałością sięga po aplikacje mobilne.


Drony i systemy GPS, czyli rolnictwo precyzyjne


Wspomniana wcześniej technologia GPS oraz wykorzystanie technologii mobilnych czy dronów to podstawy tzw. rolnictwa precyzyjnego, oznaczającego w ogólnym ujęciu nowoczesny sposób gospodarowania. Celem rolnictwa precyzyjnego jest stałe zwiększanie efektywności gospodarstwa przy pomocy nowych technologii. Jak to działa w praktyce? Dzięki korzystaniu z nowoczesnych narzędzi przedsiębiorcy rolni mogą w precyzyjny sposób monitorować i zbierać dane na temat pól, kondycji roślin czy plonów oraz poddawać zgromadzone dane analizie pozwalającej na umiejętne planowanie siewu czy dawkowanie nawozów i środków ochrony roślin. Do monitoringu pola są wykorzystywane np. drony, które dzięki „obserwacji” stanu pola w podczerwieni precyzyjnie określają strefy zaatakowane przez choroby.
- Nowe technologie pozwalają ponadto na automatyzację prac maszyn, które dzięki zamontowanym sensorom nie obrabiają i nie opryskują tej samej części powierzchni pola dwa razy. W sprzęcie rolniczym można też montować urządzenia, które mierzą stan gleby i roślin i pomagają w określeniu zapotrzebowania na nawóz czy środki ochrony roślin. W końcu, dostępne na rynku rozwiązania pozwalają na dokładną analizę zagospodarowania kolejnych obszarów pola oraz efektów zbiorów, porównując aktualne dane z danymi historycznymi i tym samym, efektywniejsze planowanie prac na kolejny sezon – mówi Daniel Gosiewski z AgroDeal.
W dobie dynamicznego rozwoju rolnictwa precyzyjnego, w cenie są także systemy ułatwiające kompleksowe zarządzanie gospodarstwem, takie jak VitalFields czy Agridata. Wspomniane programy usprawniają ewidencję prowadzonych działań, tworzenie tzw. kart pola, monitorowanie stanu zużycia nawozów czy środków ochrony roślin, kontrolowanie pracy osób zatrudnionych w gospodarstwie, zarządzanie magazynami czy ewidencję upraw. Służy to przede wszystkim optymalizacji kosztów związanych z zarządzaniem gospodarstwem.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: