eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Odchodzi krakowski "Szkieletor". Stanie się częścią Unity Centre

Odchodzi krakowski "Szkieletor". Stanie się częścią Unity Centre

2017-08-11 00:40

Odchodzi krakowski "Szkieletor". Stanie się częścią Unity Centre

Kompleks Unity Centre © fot. mat. prasowe

Tym, którzy dobrze znają Kraków, nazwa "Szkieletor" mówi z pewnością wiele. To szkielet nieukończonego nigdy biurowca przy Rondzie Mogilskim. Zarzucona w 1979 roku budowa ruszy jednak na nowo. Spółka STRABAG podpisała właśnie umowę dotyczącą realizacji kompleksu biurowego Unity Centre, którego częścią stanie się właśnie stary, dobry "Szkieletor".
Podpisana przez STRABAG umowa obejmuje realizację pięciu budynków biurowych, które stworzą wielofunkcyjne centrum biznesowe w kwartale ulic usytuowanych tuż przy Rondzie Mogilskim. Zabudowa będzie miała zróżnicowaną skalę i pełnić będzie różnorakie funkcje, przez biurowe, po usługowe i handlowe.

Plany STRABAG zakładają przebudowę istniejącej konstrukcji wieżowca NOT oraz powstanie czterech zupełnie nowych budynków. Historia "Szkieletora" sięga 1975 roku. Wtedy właśnie rozpoczęła się jego budowa, którą przerwano jednak w 1979 roku. Teraz zyska on nowe oblicze. STRABAG przebuduje, rozbuduje i nadbuduje istniejący szkielet do wysokości 102,5 m. Tym samym "Szkieletor" zamieni się w Unity Tower - 27- kondygnacyjny biurowiec klasy A, który będzie najwyższym wieżowcem w Krakowie.

Budynek zostanie połączony kondygnacją parteru oraz pierwszego piętra z budynkiem University Office (Tower B) o 9-kondygnacjach i wysokości 40 m. W czerwcu 2019 roku STRABAG wystąpi o pozwolenie na użytkowanie dla budynków C,F,DE,GH, a dla budynku AB w styczniu 2020 roku. Prace wykończeniowe i fitout będą trwały jeszcze ok. 1-1,5 roku.
Budowa kompleksu Unity Centre zakończy wieloletnią historię krakowskiego "Szkieletora". Cieszymy się, że STRABAG będzie miał tak znaczny udział w zmianie krajobrazu miasta. To projekt szczególny pod względem wyzwań inżynierskich, ale jesteśmy do niego doskonale przygotowani. W oparciu o wirtualny model 3D oraz zaplanowany harmonogram prac w wymiarze 4D przygotowaliśmy pełną animację budowy kompleksu. Ale to nie jedyny nasz duży projekt w Krakowie - pod koniec czerwca oddaliśmy małopolskim kierowcom do użytku fragment trasy S7 wraz z mostem przez Wisłę (tzw. Trasę Nowohucką), realizujemy też projekt modernizacji linii E 30 na odcinku Kraków Główny Towarowy - Rudzice wraz z budową linii aglomeracyjnej. Jest to obecnie największa inwestycja kolejowa w Polsce– mówi Wojciech Trojanowski, członek zarządu STRABAG Sp. z o.o.

W ramach inwestycji Unity Centre STRABAG wybuduje jeszcze dwa 7-kondygnacyjne budynki o wysokości 25 m oraz 10-kondygnacyjny budynek o wysokości 40 m, które zostaną oddane do użytkowania w kwietniu 2019 r. Zakończenie prac związanych z fit-out najemcy we wszystkich budynkach planowane jest na czerwiec 2021 r.

fot. mat. prasowe

Kompleks Unity Centre

Nad kompleksem górować będzie nowa odsłona krakowskiego "Szkieletora".


Inwestorem kompleksu biznesowego jest TREIMORFA Project Sp. z o.o. Projekt Unity Centre powstał w DDJM Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp. k.

Wyróżnikiem obiektu będzie m.in. Unity Eye – najwyższy taras widokowy Krakowa wraz z przeszkloną restauracją. Wszystkie budowle, wzniesione z wysokiej jakości materiałów, będą nawiązywać do przedwojennych tradycji architektury Krakowa. Całość budynków zostanie w przemyślany sposób połączona miejskim placem, który rozciąga się u podnóża najwyższej wieży.

FAKTY


  • Generalny wykonawca: STRABAG Sp. z o. o.
  • Wartość zlecenia: 380,75 mln PLN netto
  • Udział STRABAG: 100%
  • Termin realizacji: 7/2017- 6/2021
  • Zamawiający: TREIMORFA Project Sp. z o.o.

KONTRAKT W LICZBACH

  • Kubatura: 351 051 m3
  • Powierzchnia użytkowa: 45 783 m2
  • Powierzchnia całkowita netto: 62 967 m2
  • Powierzchnia całkowita brutto: 88 477 m2
  • Powierzchnia terenu opracowania: 14 020 m2

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.