eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 31/2017

Europa: wydarzenia tygodnia 31/2017

2017-08-05 17:40

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 30/2017

  • Brexit szansą dla Polski. Polski rząd złożył ofertę dotyczącą przeniesienia do Warszawy siedzib Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) oraz Europejskiej Agencji Leków (EMA), podało Ministerstwo Finansów. Obecnie siedziby Europejskiego EBA i EMA znajdują się obecnie w Londynie, a zmiana lokalizacji tych instytucji musi być dokonana przed planowanym opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię w 2019 r. Polski wniosek dot. lokalizacji w Polsce siedzib EBA i EMA został zatwierdzony przez Radę Ministrów 28 lipca 2017 r. Podobne oferty złożyło kilka innych krajów Komisja Europejska dokona ich analizy i przedstawi swoją ocenę. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się na forum Rady ds. Ogólnych.
  • Reputacja niemieckiej gospodarki. Nie ulega wątpliwości, że wizerunek Niemiec i niemieckiej gospodarki poważnie ucierpiał wskutek skandalu z manipulowaniem przy pomiarach emisji spalin. Niepokój widać też w poczynaniu niemieckiego czadu i Komisji Europejskiej, bo przemysł motoryzacyjny to kluczowy segment niemieckiej gospodarki. Ostatnie informacje jeszcze pogorszyły dotychczasową sytuację. Sa podstawy do podejrzenia, że 400 mln euro kredytu udzielonego Volkswagenowi przez EBI mogło zostać wykorzystane do pokrycia kosztów związanych z manipulują pomiaru toksyczności spalin w samochodach VW. Koncern miał też wprowadzić bank w błąd we wniosku kredytowym przedstawiając nieprawdziwy cel kredytu.
  • Brytyjskie skutki Brexitu. Według analiz w rezultacie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej straci dotychczasowe miejsce pracy nawet 40 tys.
  • Ratyfikacja umowy w sprawie Frontexu. Polska ratyfikowała umowę ws. siedziby w Warszawie unijnej agencji Frontex. W związku z tym Polska przekaże działkę przy ul. Racławickiej 132 w Warszawie, na której agencja wybuduje swoją siedzibę.
  • Gospodarka strefy euro. Gospodarka strefy euro w II kw. urosła o 0,6 proc. kw/kw i o 2,1 proc. r/r. Wg szacunków Eurostatu inflacja w strefie euro w lipcu wyniosła 1,3 proc.
  • Niemiecka gospodarka. Wg Federalnego Urzędu Pracy stopa bezrobocia w Niemczech w lipcu wyniosła 5,7 proc. Lipcowy Indeks PMI w Niemczech w przemyśle wyniósł 58,1 pkt (wobec 59,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca). Rząd jest poważnie zainteresowany zagrożeniem dla gospodarki wskutek kryzysu związanego z samochodami z silnikami Diesla. Wezwał niemieckich producentów samochodów do aktywności.
  • Bezrobocie w Unii Europejskiej. Bez pracy w czerwcu pozostawało 7,7 proc. obywateli Wspólnoty (przed rokiem było to 8,6 proc.). To najlepszy wynik od 2008 roku.
  • UE a samochody spalinowe. Komisarz Unii Europejskiej do spraw budżetowych sprzeciwił się, by zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi wprowadzono we wszystkich państwach UE jednocześnie (termin w tej sprawie wyznaczył brytyjski rząd).
  • Podróż po krajach unijnych. Unia Europejska dąży do zintegrowania systemów poboru opłat drogowych w różnych krajach. Dąży do zbiorczej opłaty u jednego operatora.
  • Bezrobocie w strefie euro. Według Eurostat-u czerwcowa stopa bezrobocia w strefie euro (po uwzględnieniu czynników sezonowych) wyniosła 9,1 proc., wobec 9,2 proc. w poprzednim miesiącu.
  • Sprzedaż detaliczna w Niemczech. Wg Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden czerwcowa sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,1 proc. m/m (miesiąc wcześniej wzrosła o 0,5 proc.).
  • Kłopoty z umową dot. Brexitu. Negocjatorzy UE i Wielkiej Brytanii nie zgodzili się na utrzymanie swobody przepływu osób z Unią Europejską w okresie przejściowym po wyjściu ze wspólnoty.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

NASI RODACY URLOPUJĄ W EUROPIE. JAK KORZYSTAJĄ Z POMOCY MEDYCZNEJ ZA GRANICĄ.

Z danych zebranych przez Mondial Assistance wynika, że podczas pierwszego wakacyjnego miesiąca największe zapotrzebowanie na usługi pomocowe odnotowano z rejonu Południowej Europy. Z Grecji było to 22 proc. zgłoszeń, Chorwacji 10 proc., Bułgarii 9 proc., Hiszpanii 9 proc.

- Przeprowadzane przez nas badanie Plany wakacyjne Polaków pokazało, że najwięcej osób planuje spędzić swój urlop w Hiszpanii (14 proc.), Chorwacji (11 proc.) oraz Grecji (10 proc.). Lipcowa ilość interwencji w tych krajach wskazała, że za deklaracjami poszły również czyny. Duża ilość telefonów z prośbą o pomoc z terenu Bułgarii, do której planowało wyjechać tylko 4 proc. Polaków, może wynikać z faktu, że znacząca część osób niezdecydowanych (39 proc.) w temacie kierunku wakacyjnego wyjazdu wybrała właśnie Bułgarię mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

W porównaniu do 2016 roku nastąpił ogromny wzrost interwencji z terenu Turcji (ponad 400 proc.). Pokazuje to, że wśród Polaków opadły negatywne emocje związane z obawami przed zamieszkami, strajkami czy zamachami terrorystycznymi wynikającymi z sytuacji wewnętrznej panującej w poprzednich latach w tym kraju. Liczba interwencji w lipcu 2017 roku jest zbliżona do tej z 2015 roku.

Do czego przydała się polisa

Dane podsumowujące lipiec pokazały, że 80 proc. Polaków potrzebowało pomocy assistance z powodu zachorowania, a 20 proc. z powodu wypadku.

- Większość osób dzwoniących do Centrum Operacyjnego zwracała się do nas z prośbą o pomoc w zorganizowaniu wizyty lekarskiej i zakupie leków 85 proc. zgłoszeń. Bardzo częstą przyczyną skorzystania z wizyty lekarskiej było odczuwanie zawrotów głowy, osłabienie, zatrucie pokarmowe oraz drobne skaleczenia, do których doszło na plaży dodaje Piotr Ruszowski.

Należy pamiętać, że w krajach europejskich średni koszt podstawowej opieki ambulatoryjnej to 600-800 złotych. W momencie gdy pojawi się konieczność hospitalizacji lub transportu medycznego koszt może wzrosnąć nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Posiadając odpowiednią polisę możemy liczyć, że kwotę pokryje ubezpieczyciel, nawet w turystycznym kurorcie, gdzie może być trudno o dostęp do publicznej służby zdrowia akceptującej kartę EKUZ.

Mondial Assistance Sp. z o.o.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: