eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 30/2017

Polska: wydarzenia tygodnia 30/2017

2017-07-29 20:47

 • Optymizm Mateusza Morawieckiego. Wicepremier prognozuje, że na koniec 2017 roku deficyt budżetowy może się zamknąć nawet poniżej 49 mld zł (wobec planu 59,3 mld zł). Uważa on też, że wzrost PKB w Polsce w 2017 r. może wynieść nawet 4,0 proc.
 • Prognoza wzrostu gospodarczego. Paweł Szałamacha, niedawny minister, a obecnie członek zarządu NBP prognozuje, że w najbliższych latach polska gospodarka będzie rosła w tempie 3,5-4 proc. rocznie.
 • Upadłość konsumencka. To coraz popularniejszy, cywilizowany mechanizmem, pozwalający na oddłużenie się. W wielu przypadkach, gdy człowiek przestaje sobie radzić z długami ustawa o upadłości konsumenckiej przychodzi mu z pomocą. Pomaga ona także w przypadku przedsiębiorców. Od połowy 2016, do połowy 2017 roku w Polsce ogłoszono upadłość ponad 560 firm (wg danych Krajowego Rejestru Długów).
 • Luka podatkowa w VAT. Wg resortu finansów w 2016 roku luka ta spadła o ok. 2,5 mld zł do 37 mld zł .
 • Bezrobocie. Według minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej stopa bezrobocia na koniec 2017 roku może spaść nawet do 6,8 proc.
 • Zbiory zbóż. Zbiory zbóż w 2017 r. wzrosną do ponad 30 mln ton (wobec 29,8 mln ton w 2016 r.). Wg analityków ceny zbóż na początku sezonu 2017/18 prawdopodobnie pozostaną na obecnym, wysokim poziomie.
 • Zmiany w świadczeniach wychowawczych (500+). Weszła w życie ustawa wprowadzająca zmiany w programie Rodzina 500 plus. Ma ona m.in. uszczelnić rządowy program wsparcia rodzin oraz ułatwić zakładanie żłobków.
 • "Konstytucja Biznesu". Trwają prace nad zapowiedzianym pakietem ustaw zakładających gruntowną reformę prawa gospodarczego. Obecnie projekt jest po uzgodnieniach międzyresortowych i w analizach specjalistów Rządowego Centrum Legislacji.
 • Tzw. pakiet pomocowy dla firm. Ma on doprowadzić do eliminacji zbędnych obciążeń biurokratycznych i usprawnienia procedur.
 • Weszła w życie ustawa o Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Prezydent podpisał ustawę o PAIH, która ma promować polski eksport, wspierać napływ do Polski bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz naszych inwestycji za granicą. POLSKA AGENCJA INWESTYCJI I HANDLU,
 • Rynek paliw. Według POPiHN zużycie 3 głównych gatunków paliw w I półroczu 2017 r. wzrosło rdr o 14 proc. r/r.
 • Reforma OFE. Wg wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego zapowiadana przez rząd reforma OFE wejdzie w życie od początku lipca przyszłego roku.
 • Zmiany w PIT i CIT. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT. Główną część dokumentu stanowi wprowadzenie tzw. przyspieszonej amortyzacji. Pozwoli to przedsiębiorcom odliczyć jednorazowo nawet 100 000 zł wydane na firmowe innowacje i inwestycje.
 • Porządkowanie rynku finansowego. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Przyjęto także projekt ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.
 • Lotnictwo pasażerskie. Wg Związku Regionalnych Portów Lotniczych w pierwszym półroczu br. 14 polskich portów regionalnych obsłużyło prawie 11,4 mln pasażerów (wzrost o 1,4 mln więcej (14,4 proc. r/.
 • Centralny Port Lotniczy. Koncepcja tej inwestycji w dalszym ciągu wzbudza emocje. Wkrótce ma zapaść decyzja o jej lokalizacji. Prowadzone są rozmowy z potencjalnymi inwestorami, w tym m.in. z Chińczykami i Amerykanami.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ZALEDWIE 12% ANKIETOWANYCH PRZYZNAJE, ŻE URLOP ZAWSZE WYKORZYSTUJE ZGODNIE Z PLANEM.

Zaledwie 12% ankietowanych przyznaje, że urlop zawsze wykorzystuje zgodnie z planem. 5% respondentów przyznało, że nie udało im się to nigdy. Pocieszający natomiast jest fakt, że aż 7 na 10 respondentów dekla­ruje, że najczęściej udaje im się zrealizować plan urlopowy zgodnie z założeniem – wynika z ankiety portalu Praca.pl.

Jakie są powody nie wykorzystywania urlopu zgodnie z planem? Najczęściej wymienianym jest nadmiar pra­cy, który powoduje, że trudno nam skorzystać z choćby jednego dnia urlopu, nie wspominając już o zaplano­waniu dłuższych wakacji. Ten powód wskazało 27% badanych użytkowników serwisu Praca.pl. Kolejnym, równie częstym, są pokrywające się terminy urlopów pozostałych pracowników. Co piąty ankietowany jako powód podaje brak możliwości skorzystania z urlopu przez osobę, z którą chciałby ten czas spędzić. 11% re­spondentów winą za brak realizacji planu urlopów obarcza złą organizację pracy w firmie. Trzy ostatnie miej­sca na liście powodów nie wykorzystania urlopu zgodnie z planem należą do strachu przed dłuższą nieobec­nością, większą chęcią do pracy niż do wypoczynku i złej woli przełożonego.

64% ankietowanych deklaruje, że w tym roku planuje skorzystać z przysługujących im dwóch tygodni urlopu. Zgodnie z Kodeksem Pracy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalenda­rzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 ko­lejnych dni kalendarzowych.

Aleksandra Wesołowska, portal Praca.pl

Zobacz także


Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.