eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 29/2017

Świat: wydarzenia tygodnia 29/2017

2017-07-23 12:54

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 28/2017

  • Gospodarka Japonii. W 2017 r. Bank Japonii (BoJ) przewiduje wzrost gospodarczy na poziomie 1,8 proc. a w następnym roku ma on wynieść 1,4 proc. BoJ prognozuje dynamikę wzrostu cen: w 2017 r. w wysokości 1,1 proc., w 2018 r. na poziomie 1,5 proc. Bank Japonii (BoJ) pozostawił referencyjną stopę procentową na poziomie -0,1 proc. Warto przypomnieć, że Bank wprowadził ujemną stopę procentową w styczniu 2016 roku.
  • Chińska gospodarka. Chińska gospodarka w drugim kwartale wzrosła o 6,9 procent licząc r/r.
  • Spór USA-Chiny. Bez porozumienia zakończyła się kolejna runda rozmów nt. kwestii spornych w relacjach gospodarczych między USA i Chinami.
  • Światowy rynek ropy. Krajom OPEC z trudnością przychodzi utrzymanie cen ropy na odpowiednim poziomie. W tym tygodniu ceny ropy były na poziomie: 49,7 USD/baryłkę europejskiego gatunku Brent i 47,30 USD za baryłkę amerykańskiej ropy WTI.
  • Republikanie a Obamacare. Jeśli uda im się plan likwidacji Obamacare, 32 mln Amerykanów straci w najbliższych latach ubezpieczenia zdrowotne (tylko w przyszłym roku ubezpieczenie to może stracić 17 mln osób). Z przeprowadzeniem zmian będą mieli jednak trudności, bo dwóch senatorów z Partii Republikańskiej zapowiedziało, że nie poprze autorstwa republikanów ustawy o zniesieniu Obamacare i zastąpieniu jej nowymi regulacjami.
  • W USA kary za łamanie sankcji. Amerykański rząd konsekwentnie karze firmy za łamanie sankcji nałożonych na Rosję. Tym razem -Ministerstwo finansów USA nałożyło karę na ExxonMobil za złamanie sankcji wobec Rosnieftu. Transakcja została zawarta w 2014 r, kiedy prezesem tego koncernu był... obecny sekretarz stanu USA Rex Tillerson.
  • Kolejne sankcje wobec Iranu. Biały Dom ogłosił kolejne sankcje na Iran. To kara za kontynuację irańskiego programu budowy pocisków balistycznych. Warto jednak dodać, że porozumienie dotyczące wstrzymania irańskiego programu nuklearnego pozostaje w mocy.
  • Napięcie w Zatoce Perskiej. Utrzymuje się polityczny konflikt między Katarem a grupą krajów, którą tworzą Arabia Saudyjska, Bhrajn, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Mediatorem jest Francja, która zaapelowała do o zniesienie nałożonych na Katar sankcji.
  • Rynek kryptowalut. Zdaniem ekspertów "rynek kryptowalut rośnie w siłę". Obecnie niewiele banków akceptuje bitcoiny, wyjątkiem jest Norwegia, gdzie banki przyjmują wpłaty w bitcoinach. Na rynkach wśród wielu innych najbardziej znane są takie waluty jak bitcoin, litecoin, ethereum.
  • Gazociąg Turecki potok. Rosyjski Gazprom kontynuuje budowę drugiej nitki gazociągu Turecki Potok. Ma on dostarczać gaz do Europy Południowej.
  • Motoryzacja autonomiczna. Grupa Renault i koncern Sanef nawiązały współpracę w rozwoju systemów łączności między pojazdami autonomicznymi a infrastrukturą drogową oraz testowanie warunków przejazdu przez bramki autostradowe i strefy robót drogowych.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

6 ZASAD TANICH WAKACJI. JAK PŁACIĆ NA ZAGRANICZNYCH WYCIECZKACH?

To w jaki sposób płacimy ma wpływ na nasze wakacyjne wydatki. Przykład? Żeby nie narazić się na niekorzystne kursy przewalutowania, zwykle warto płacić w lokalnej walucie. Oferowane w bankomatach i terminalach kursy przewalutowań są zazwyczaj gorsze od tych które uzyskamy wybierając opcje "płać w walucie lokalnej". O czym jeszcze warto pamiętać, żeby nie przepłacać na wakacjach?

1. Za granicą warto gotówkę przeznaczyć jedynie na drobne wydatki

Na urlopie płaćmy kartami wszędzie, gdzie to możliwe: w hotelach, sklepach spożywczych, na autostradach czy w restauracjach. Weźmy ze sobą tylko niewielką ilość gotówki – przyda się na zrobienie zakupów na lokalnym targu czy kupienie hamburgera w ulicznej budce. Dzięki temu, po przyjeździe do kraju nie zostaniemy z obcą walutą w portfelu (a tym bardziej z niewymienialnym w kraju bilonem) i nie stracimy na jej ponownej wymianie. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie karty wielowalutowej podłączonej do rachunku w złotych i rachunków walutowych (rachunki walutowe zasilimy na bieżąco korzystając z wymiany walut w bankowości na smartfony). Kartą wielowalutową zapłacimy w walucie kraju, w którym się znajdujemy.

2. Płacąc kartami, wybierajmy płatność w lokalnej walucie

Kiedy płacimy kartami za granicą, na terminalu bądź bankomacie może pojawić się pytanie o to, czy chcemy zapłacić w walucie lokalnej czy w złotówkach. Żeby nie narazić się na niekorzystne kursy przewalutowania, zwykle warto płacić w lokalnej walucie, gdyż oferowane w bankomatach i terminalach kursy przewalutowań są zazwyczaj gorsze od tych które uzyskamy wybierając opcje "płać w walucie lokalnej".

3. Karta kredytowa przyda się na niespodziewane wydatki

Karta kredytowa, tak jak okulary przeciwsłoneczne czy krem z filtrem, to obowiązkowe wyposażenie podróżnika. To taka poduszka bezpieczeństwa, która zadziała w razie gdybyśmy byli zmuszeni pokryć niespodziewane wydatki. Dzięki niej kupimy także wymarzone buty, torebkę czy sprzęt elektroniczny upolowany na zagranicznych wyprzedażach. Karta kredytowa przyda się, jeśli będziemy chcieli wynająć samochód na miejscu (w wielu krajach nie da się tego zrobić bez karty kredytowej lub w razie jej braku, trzeba dodatkowo zapłacić) czy zarezerwować nocleg w hotelu. Do kart kredytowych często dołączony jest pakiet ubezpieczeń turystycznych.

4. Nie trzeba szukać bankomatu, żeby wypłacić gotówkę

Zdarza się, że podczas krajowego urlopu potrzebujemy wypłacać gotówkę. W tym celu, nie musimy szukać bankomatu, wystarczy, że wypłacimy pieniądze robiąc zakupy w osiedlowym sklepie czy na stacji benzynowej.

5. Sprawdzajmy ile wydajemy.

Podczas urlopu, warto od czasu do czasu sprawdzić stan rachunku, logując się do bankowości ze smartfona czy tabletu. Niektóre systemy bankowości mobilnej nie tylko pokazują stan rachunku, ale również kategoryzują wydatki. Od razu wiemy, ile wydaliśmy na artykuły spożywcze, podróż czy rozrywkę. Przy okazji przypominamy, żeby podczas logowania do bankowości internetowej, mobilnej oraz innych serwisów zawierających nasze dane, nie korzystać z niezabezpieczonych, przypadkowych sieci wi-fi np. w hotelach, na lotniskach etc.

6. Dla bezpieczeństwa: dwie karty bądź karta i smartfon.

Niestety może zdarzyć się, że na urlopie zapomnimy PIN-u do karty, lub bankomat z przyczyn niezależnych od nas ją zatrzyma. Dlatego na wszelki wypadek warto mieć ze sobą dwie karty debetowe, albo kartę debetową (np. wielowalutową) i smartfon z aplikacją płatności mobilnych. W końcu żaden bankomat nie zatrzyma smartfona!

Katarzyna Münnich, Bank Pekao S.A.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: