eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Remont mieszkania po polsku? Szybko i z rozmachem

Remont mieszkania po polsku? Szybko i z rozmachem

2017-07-26 11:00

Remont mieszkania po polsku? Szybko i z rozmachem

Malowanie © 2mmedia - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

Sezon letni to tradycyjnie już czas wyjazdów i...remontów. Niektórzy z nas decydują się na remont mieszkania nawet kosztem wypoczynku. Z najnowszego, corocznego badania Oferteo.pl wynika, że Polacy, którzy decydują się na rozpoczęcie prac renowacyjnych, myślą przeważnie o remoncie dużej powierzchni i wielu pomieszczeń, ale jednocześnie chcą, aby fachowcy uwinęli się jak najszybciej. Badanie pokazuje również, że kluczowe trendy związane z remontami są w nas dość mocno zakorzenione.

Remont mieszkania - planowanie to podstawa


Najlepiej jest, aby remont mieszkania poprzedzić sporządzeniem kosztorysu oraz harmonogramu prac. Te dwa kroki umożliwią nam nie tylko jak najdokładniejsze oszacowanie kosztów przedsięwzięcia, ale również zminimalizowanie niewygody, z którą nieuchronnie wiąże się remont mieszkania. Oczywiście należy brać poprawkę, że nawet najbardziej skrupulatne plany mogą - kolokwialnie rzecz biorąc- wziąć w łeb lub też napotkać trudności w realizacji. Dlatego też, co bardzo często podkreślają fachowcy, ostateczne koszty remontu mieszkania najczęściej poznajemy dopiero po jego zakończeniu.
– Nie oznacza to oczywiście, że każdemu remontowi mieszkania muszą towarzyszyć nieprzewidziane wydatki. Ponadto, porządnie skonstruowany kosztorys uwzględnia również rezerwę pieniężną na niespodziewane sytuacje – przypomina Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl.

Remont mieszkania częściej niż prace wykończeniowe


Z analizy Oferteo.pl, serwisu łączącego w czasie rzeczywistym poszukujących usług z ich wykonawcami, wynika, że zdecydowanie częściej poszukiwani są fachowcy do remontów mieszkań używanych niż do prowadzenia prac wykończeniowych.

fot. mat. prasowe

Rodzaj zlecanych prac

Większość zlecanych prac remontowych dotyczy mieszkań używanych


Oczywiście fakt ten nietrudno wyjaśnić – starsze mieszkania co kilka lat wymagają renowacji, zaś nowo oddane do użytku mieszkanie wykańczamy tylko raz. Przykładowo, według danych GUS, w 2016 roku deweloperzy do użytku oddali ponad 163 tysiące mieszkań (o niespełna 17 tysięcy więcej niż w roku 2015), a już w ciągu pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku do właścicieli trafiło prawie 64 tysiące nowych mieszkań.
– Ponad jedna piąta, czyli około 36 tysięcy wszystkich mieszkań oddanych do użytkowania w 2016 roku, przypada na województwo mazowieckie. Z kolei największy przyrost, porównując z rokiem poprzednim, miał miejsce w woj. zachodniopomorskim, gdzie w 2016 oddano aż o jedną trzecią mieszkań więcej niż w poprzednim roku – komentuje Andrzej Kuczara z firmy Home Consulting.

Jeśli remont, to duży


Uczestnicy badania Oferteo.pl najczęściej decydowali się na remont dużych powierzchni. Ankietowani wskazywali, że najchętniej remontują powierzchnię większą niż 40 m2 – zadeklarowało tak łącznie 73% z nich, przy czym aż 27% zamierzało wyremontować powierzchnię większą niż 80 m2.

fot. mat. prasowe

Łączna powierzchnia remontowanych pomieszczeń

Użytkownicy Oferteo.pl najczęściej decydowali się na remont dużych powierzchni.


Warto zauważyć, że tylko 1% badanych chciał remontować powierzchnię do 10 m2, czyli np. łazienkę, przedpokój, niewielki pokój lub kuchnię.

Z dużym metrażem remontowanego mieszkania idzie w parze liczba remontowanych pomieszczeń. Uczestnicy badania Oferteo.pl najczęściej wskazywali, że chcą realizować prace w 4 i więcej pomieszczeniach (65% wskazań). Tylko 5% zapytań dotyczyło remontu jednego pomieszczenia.

fot. mat. prasowe

Liczba remontowanych pomieszczeń

Tylko co 20 ankietowany chciał wyremontować jedno pomieszczenie


Najczęściej chcemy remontować pokoje


Podobnie jak w ubiegłorocznej edycji badania, to pokój był pomieszczeniem, które najczęściej wymaga remontu. Nieco rzadziej wskazywany był przedpokój oraz kuchnia i łazienka.

Wśród prac planowanych w pokoju dziennym czy sypialni najczęściej trzeba uwzględnić odnawianie ścian (położenie gładzi, malowanie, naklejenie tapety) oraz podłóg. Wymiany bądź renowacji może też wymagać instalacja centralnego ogrzewania.

fot. mat. prasowe

Remontowane pomieszczenia

Pokój był pomieszczeniem, które najczęściej wymagało remontu

fot. mat. prasowe

Jakie prace będą realizowane

Najczęściej wybierane było malowanie (17% wskazań) oraz układanie glazury lub terakoty (15%).


W przypadku kuchni i łazienki zakres prac i możliwych wydatków się poszerza – remont często łączy się z wymianą sprzętów i koniecznością montażu armatury sanitarnej.
Wydatkiem stanowiącym znaczną część remontowego budżetu jest kupno mebli kuchennych. Kwota, jaką musimy na nie przeznaczyć, zależy od tego, czy kupujemy meble na wymiar (co jest często koniecznością w niewielkich kuchniach mieszkań w blokach), czy wybieramy gotowy zestaw z katalogu.

Malarze i fachowcy od glazury poszukiwani


Badani przez Oferteo.pl wskazywali również, jaki zakres prac najbardziej ich interesuje. Najczęściej wybierane było malowanie (17% wskazań) oraz układanie glazury lub terakoty (15%). W cenie są także specjaliści zajmujący się położeniem parkietu lub paneli (13%) oraz montujący armaturę oraz instalację wodno-kanalizacyjną i c.o (po 12%).

Wśród innych prac wymieniane były m.in.: tynkowanie, montaż płyt gipsowo-kartonowych i wymiana lub renowacja instalacji elektrycznej.

Gdzie remontujemy, gdzie wykańczamy?


Jak prezentuje się tegoroczna mapa remontów i prac wykończeniowych? W porównaniu z zeszłorocznymi wynikami badania obserwujemy niewielkie zmiany w top 3 województw, z których pochodziła największa liczba zapytań złożonych w Oferteo.pl dotyczących wykończenia nowego mieszkania. Podobnie jak przed rokiem na czele zestawienia znalazły się woj. mazowieckie i woj. dolnośląskie. Zmiana nastąpiła na najniższym stopniu podium, gdzie zamiast woj. małopolskiego uplasowało się woj. pomorskie.

fot. mat. prasowe

TOP3 województwa zlecające prace wykończeniowe

Podobnie jak przed rokiem na czele zestawienia znalazło się Mazowsze


Z kolei pierwsza trójka województw, w których najczęściej remontowano mieszkania, pozostała bez zmian i znalazły się w niej woj. śląskie, mazowieckie i dolnośląskie.

fot. mat. prasowe

TOP3 województwa zlecające prace remontowe

O remonty najczęściej pytali mieszkańcy Śląśka


Fachowcy pilnie poszukiwani


Ponad 40% uczestników badania zadeklarowało, że zamierza rozpocząć remont mieszkania jak najszybciej i poszukuje ekipy, która miałaby go przeprowadzić w jak najkrótszym czasie. Co czwarty zleceniodawca odpowiedział, że chciałby rozpocząć remont w ciągu miesiąca, a co piąty – w ciągu 3 miesięcy. Co warte zauważenia, 3% zleceniodawców zadeklarowało, że dostosuje termin do kalendarza wykonawców.
– Pamiętajmy, że fachowe ekipy remontowe, które mogą przeprowadzić kompleksowe prace, mają szczelnie zapełniony kalendarz prac. Dlatego planując remont bądź wykończenie mieszkania, najlepiej poszukać odpowiednich wykonawców z pewnym wyprzedzeniem – podpowiada Karol Grygiel z Oferteo.pl. – Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z opiniami, jakie fachowcom wystawiali inni zleceniodawcy. Pomoże to w znalezieniu wiarygodnej i rzetelnej ekipy.

fot. mat. prasowe

Oczekiwany czas rozpoczęcia prac

Ponad 40% uczestników badania zadeklarowało, że zamierza rozpocząć remont jak najszybciej


Metodologia badań
Przedstawione dane pochodzą z analizy 3266 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w okresie od 1 czerwca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. przez użytkowników planujących remont bądź wykończenie mieszkania.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: