eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kogo powinien przyciągać polski rynek pracy?

Kogo powinien przyciągać polski rynek pracy?

2017-07-25 11:58

Kogo powinien przyciągać polski rynek pracy?

Rozmowa o pracę © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Polski rynek pracy ma się bardzo dobrze. Stopa bezrobocia spadła do poziomu, który nie był notowany już od ponad ćwierćwiecza, co bez wątpienia jest świetną wiadomością dla poszukujących pracy. W nieco gorszym położeniu znajdują się pracodawcy, którzy coraz bardziej utyskują na deficyt wykwalifikowanych kadr. Najbardziej potrzebujący muszą posiłkować się pracownikami spoza granic naszego kraju. Kogo w takiej sytuacji powinien przyciągać nasz rynek? Przebadani przez Work Service Polacy uważają, że powinni to być ich przebywający na emigracji krajanie.
Polski rynek pracy ulegał w ostatnich latach głębokim przemianom. Z początku niewesoła sytuacja, owocująca dużym bezrobociem i brakiem ofert pracy, diametralnie się zmieniła. Dziś z całą odpowiedzialnością można mówić o rynku pracownika i najniższej od 26 lat stopie bezrobocia. Ten medal ma również swoją drugą stronę - dane GUS dowodzą, że już 120 tys. miejsc pracy czeka na odpowiedniego kandydata i wiele wskazuje na to, że deficyt ten będzie się jeszcze pogłębiać.

Taka sytuacja może nie tylko skomplikować życie pracodawcom, ale również odbić się na całej gospodarce, skutecznie hamując jej dalszy rozwój. Dlatego też tak istotną sprawą staje się pozyskanie kadr, które będą w stanie zasilić polski rynek pracy. Z badania zrealizowanego przez Work Service wynika, że Polacy widzą ratunek w powracających z emigracji zarobkowej rodakach.
Przyciągnięcie Polaków przebywających poza granicami nie będzie łatwe. Wciąż wielu firmom trudno bowiem konkurować pod względem poziomu wynagrodzeń z pracodawcami na Zachodzie, którzy mogą zaoferować kilka razy więcej. Większe szanse powodzenia ma dalsze zmniejszanie poziomu emigracji poprzez poprawianie sytuacji na rodzimym rynku. Ogromnym wyzwaniem będzie też demografia. Najnowsze dane ONZ pokazują, że nasza populacja kurczy się w zastraszającym tempie – pod koniec wieku będzie nas blisko dwa razy mniej niż obecnie! Jeśli nie uda nam się poprawić aktywizacji zawodowej Polaków i przyciągnąć na rynek nowych osób to nasza gospodarka wyraźnie wyhamuje. Co ważne wielu Polaków już zdaje sobie z tego sprawę, bo jedynie 4% z nich nie widzi potrzeby przyciągania dodatkowych pracowników do naszego kraju – komentuje Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service S.A.

Pracownicy ze Wschodu i UE pilnie poszukiwani


Dziś polski rynek pracy w sposób doraźny ratują przede wszystkim Ukraińcy. W opinii 32% Polaków to właśnie pracowników ze Wschodu należy przyciągać do naszego kraju. I jest to rozwiązanie niezbędne dla wielu firm do wypełniania bieżących potrzeb rekrutacyjnych. Potwierdzają to dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, z których wynika, że przez pierwszych 5 miesięcy tego roku zarejestrowano niemal 735 tys. oświadczeń o zamiarze zatrudnienia Ukraińców, a więc zapotrzebowanie po stronie pracodawców było o połowę większe niż przed rokiem. Jednak długoterminowo należy rozważyć również inne kierunki imigracji. Polska może zachęcać do przyjazdu obywateli pozostałych państw Unii Europejskiej. Aż 30% Polaków uważa, że to dobre rozwiązanie.

W Polsce możemy znaleźć miejsca pracy, które mogłyby być atrakcyjne szczególnie dla młodych ludzi, którzy w swoich krajach nie mają szansy na zatrudnienie. Z majowych danych Eurostatu wynika, że w Grecji, Hiszpanii czy Włoszech występuje obecnie największe bezrobocie w całej Unii Europejskiej, odpowiednio 22,5%, 17,7% i 11,3%. Właśnie z tych kierunków moglibyśmy przyciągnąć kadry do dynamicznie rozwijającej się w naszym kraju branży BPO, która cały czas potrzebuje tysięcy nowych pracowników. W tym sektorze poszukiwani są kandydaci posługujący się przede wszystkim językiem angielskim, więc nie powinno być to problemem dla osób z południa Europy. Oni znaleźliby u nas pracę, my przynajmniej w jednym sektorze ograniczylibyśmy niedobory kadrowe – uważa Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz Work Service S.A.

Pracownicy z Azji i Bliskiego Wschodu na końcu listy


Mimo, że w Polsce są obecni od lat to jednak nasi rodacy znacznie mniej chętnie widzieliby w naszym kraju pracowników z Azji. Tylko 14% osób jest zdania, że należy ich przyciągać na nasz rynek pracy. To jednak wynik lepszy niż w przypadku kandydatów z Bliskiego Wschodu (np. Syrii, Iraku i Turcji), których widziałoby u nas 8% badanych.

fot. mat. prasowe

Kogo Polska powinna przyciągać na polski rynek pracy?

3/4 Polaków najchętniej przyciągnęłoby na rynek pracy swoich rodaków będących na emigracji.


Metodologia badania:
Dane zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut badawczy Millward Brown S.A. Badanie zostało zrealizowane w okresie 27 marca-2 kwietnia 2017 r. Badanie zrealizowano na próbie N=662 osób pracujących, bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Próbę dobrano z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1000 (zgodnej ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania). Wykluczono z niej: emerytów, rencistów oraz osoby zajmujące się domem. Wyniki poddano procedurze ważenia na podstawie struktury zmiennych rekrutacyjnych wg. danych GUS. Dokładność wyników zależy o liczebności analizowanej grupy i odsetka odpowiedzi. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby N=662 to +/-3,88%. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych w ramach projektu CATIBUS.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.