eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Coraz więcej chętnych na wycieczki po Polsce

Coraz więcej chętnych na wycieczki po Polsce

2017-07-21 10:19

Coraz więcej chętnych na wycieczki po Polsce

Zakopane © mila103 - Fotolia.com

Wycieczki po Polsce zyskują coraz większą popularność. Statystyki pokazują, że w minionym roku na krótsze i dłuższe krajowe wypady zdecydowało się niemal 6 na 10 z nas. Największą popularnością cieszą się miejscowości nadmorskie - wśród 10 najpopularniejszych polskich destynacji zajmują one aż 8 pozycji - wynika z analizy serwisu Nocowanie.pl.

Przeczytaj także: Wakacje w Polsce. Poznaj tegoroczne hity

Jak podaje resort sportu i turystyki, w minionym roku na eskapady po Polsce wybrało się 57% Polaków powyżej 15 roku życia, a to oznacza, że w ciągu roku zainteresowanie krajowymi wycieczkami podskoczyło o 9%. Mimo to ciągle dość spora rzesza z nas nie podróżuje. Dlaczego nie jeździmy na wakacje? Główną przeszkodą okazują się być pieniądze, ale w podróżach przeszkadzają nam również problemy ze zdrowiem, brak czasu, a nierzadko także brak motywacji.

Co interesujące, podczas gdy odsetek osób decydujących się na zagraniczne wojaże utrzymuje się na tym samym poziomie, to jednocześnie wzrasta liczba tych, którzy decydują się na krótsze i dłuższe wycieczki po Polsce. Statystyki MSiT dowodzą, że w 2016 roku Polacy uczestniczyli w 43,5 mln krajowych podróży turystycznych, z czego 17 mln okazało się wyjazdami długookresowymi.

Okazuje się również, że struktura wyjazdów turystycznych od wielu lat pozostaje niezmienna. Długoterminowe wyjazdy przypadają głównie na lipiec i sierpień. Na dłuższe wycieczki po Polsce najrzadziej decydujemy się w listopadzie i kwietniu. W przypadku krótkich podróży dysproporcje pomiędzy poszczególnymi miesiącami są mniej dostrzegalne.

Jeśli wycieczki po Polsce, to przede wszystkim po województwie małopolskim i pomorskim (po 13,1%), mazowieckim (12,2%), zachodniopomorskim (11,5%), dolnośląskim (7,4%) i śląskim (6,0%). Najrzadziej odwiedzane województwa w 2016 r. to opolskie (1,1%), lubuskie (2,1%) i świętokrzyskie (2,3%).

fot. mila103 - Fotolia.com

Zakopane

Według Serwisu Nocowanie.pl w top 10 najpopularniejszych miast w Polsce znalazły się: z dużą przewagą – Zakopane, następnie Władysławowo, Karpacz, Łeba, Kołobrzeg, Międzyzdroje, Jastarnia, Krynica Morska, Gdańsk i Ustka.


Średnia długość pobytu podczas podróży krajowych w 2016 r. nie uległa większym zmianom w stosunku do zanotowanego poziomu w ostatnich latach. W przypadku podróży długookresowych wyniosła około 8,8 noclegów, w przypadku krótkookresowych – 1,9 noclegów.
Wśród głównych celów podróży wymieniane są w głównej mierze cele turystyczno - wypoczynkowe, często wymieniane są odwiedziny u znajomych czy rodziny, rzadziej wyjazdy służbowe czy zdrowotne. Ściśle związane z celami podróży są rodzaje zakwaterowania, jakie wybierają Polacy. Przeważa mieszkanie u krewnych i znajomych (35,3%), ale spora część wybiera pensjonaty (15,2%), kwatery prywatne (13,8%) i hotele, motele, zajazdy (10,2%).

Według Serwisu Nocowanie.pl w top 10 najpopularniejszych miast w Polsce znalazły się: z dużą przewagą – Zakopane, następnie Władysławowo, Karpacz, Łeba, Kołobrzeg, Międzyzdroje, Jastarnia, Krynica Morska, Gdańsk i Ustka.

Przeciętne wydatki poniesione na wycieczki po Polsce, zwierające transport, zakwaterowanie, wyżywienie i inne to 98 zł na dobę w przypadku wyjazdów krótkookresowych i 87 zł - wyjazdy długookresowe.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: