eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Przemysł obronny rośnie, a lotnictwo powoli pikuje

Przemysł obronny rośnie, a lotnictwo powoli pikuje

2017-07-17 11:58

Przemysł obronny rośnie, a lotnictwo powoli pikuje

Samolot © belyjmishka - Fotolia.com

Ubiegłoroczne przychody globalnego przemysłu lotniczego i wojskowego sięgnęły 674,4 mld dolarów, a to oznacza, że były o 2,4 proc. wyższe od osiągniętych rok wcześniej. Za ten wzrost w dużej mierze można podziękować europejskiemu sektorowi lotnictwa cywilnego oraz zwiększonym wydatkom na obronność w USA. Okazuje się również, że znaczne wzrosty przychodów stały się udziałem producentów oryginalnego sprzętu (m.in. Airbus, Lockheed Martin) oraz producentów elektroniki.

Przeczytaj także: Przemysł obronny i lotniczy na ścieżce wzrostu

Podstawą najnowszej edycji corocznego raportu Deloitte „Global Aerospace & Defense sector financial performance study” jest analiza wyników, jakie udało się osiągnąć stu największym reprezentantom branży lotniczej i obronnej, których przychody przekraczały 500 mln dolarów.

Opracowanie dowodzi, że w minionym roku globalny przemysł obronny i lotniczy zdołały urosnąć o 2,4 proc. (3,8 proc. w 2015 r.), co oznacza, że nieznacznie udało im się przekroczyć zeszłoroczny poziom światowego PKB (2,3 proc.). Analizowane przedsiębiorstwa zwiększyły swoje przychody o 15,7 mld, osiągając tym samym poziom 674,4 mld dolarów.
– Za te wzrosty odpowiedzialny jest zarówno przemysł obronny jak i lotniczy. W obu przypadkach odnotowaliśmy bowiem wzrosty, o odpowiednio 2,1 i 2,7 proc. Jeżeli chodzi o lotnictwo cywilne, to mówimy nawet o rekordzie - w analizowanym okresie na rynek trafiła ponadprzeciętna liczba 1 436 nowych samolotów – komentuje Piotr Świętochowski, Partner w Dziale Audit & Assurance, Ekspert ds. przemysłu obronnego, Deloitte.

W 2016 roku europejskie firmy z sektora A&D zanotowały wzrost przychodów o 3,7 proc., a amerykańskie o 2,4 proc. Zysk operacyjny branży w skali globalnej wzrósł o 7,9 proc.

Branża samolotowa rośnie, ale wolniej


W 2016 roku producenci samolotów i sprzętu lotniczego zwiększyli swoje przychody o 2,7 proc., do sumy 321,1 mld dolarów, podczas gdy rok wcześniej było to 6,3 proc. Europejski sektor lotniczy zanotował wzrost o 6,7 proc., podczas gdy amerykański mógł się pochwalić jedynie nieznacznym wzrostem przychodów o 1,3 proc. Liczba zamówień na nowe samoloty wyniosła 13 687 sztuk, co stanowi wzrost o 1,6 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Według szacunków do 2035 roku na rynek trafi około 35 tys. nowych samolotów.

fot. belyjmishka - Fotolia.com

Samolot

Globalne przychody branży obronnej i lotniczej w 2016 roku wyniosły prawie 675 mld dolarów.


Dynamiczny sektor obronny


Przychody w globalnym przemyśle obronnym wzrosły w 2016 roku o 2,1 proc., czyli o 7,2 mld dolarów do sumy 351,3 mld dolarów. W omawianym okresie globalne wydatki na obronność wzrosły o 0,6 proc., podczas gdy w USA wzrost ten wyniósł o 1,7 proc., a w Europie średnio o 2,8 proc. – Odwrotnie niż w lotnictwie cywilnym motorem wzrostu w przemyśle zbrojeniowym jest jego amerykańska część, której przychody wzrosły o 3,1 proc., podczas gdy w Europie było to jedynie o 0,6 proc. – wyjaśnia Piotr Świętochowski.

Sektor A&D rośnie dzięki gigantom


Dynamika przychodów w przemyśle A&D była spowodowana przede wszystkim przyrostem przychodów wśród producentów oryginalnego sprzętu (OEM) i segmencie elektroniki odpowiednio o 3,4 i 3,7 mld dolarów. Wzrost w segmencie OEM związany jest ze znacznym wzrostem przychodów w 2016 roku w grupie Airbus, który wyniósł 2,4 mld dolarów i Lockheed Martin (o 1,9 mld dolarów). Z kolei wśród producentów elektroniki największym wzrostem przychodów o 2,4 mld dolarów może pochwalić się firma Harris Corp.

Na czele niezmiennie Boeing i Airbus


W ubiegłym roku nie zmienił się znacząco układ sił wśród producentów samolotów i sprzętu wojskowego. Nadal palma pierwszeństwa należy do koncernu The Boeing Company, choć należy zaznaczyć, że firma w 2016 roku zanotowała spadek przychodów o 1,6 mld. W omawianym okresie wyniosły one 94,6 mld dolarów. Boeing dostarczył w 2016 roku 748 samoloty, podczas gdy rok wcześniej było to 762 maszyny. Na podium pod względem wielkości przychodów znalazły się także Airbus Group (wzrost o 3,3 proc.) oraz Lockheed Martin (wzrost o 4,1 proc.). Z kolei największy wzrost przychodów należał w ub. roku do firmy Harris Corp. i sięgnął 46,9 proc. Spośród 100 analizowanych firm 29 zanotowało spadek przychodów (o pięć mniej niż rok wcześniej).
– Myśląc o roku 2017 i latach następnych należy spodziewać się, że przemysł obronny nadal notować będzie wzrosty - kraje inwestują bowiem w nowe technologie, aby przeciwdziałać wciąż pojawiającym się zagrożeniom terrorystycznym. Portfel zamówień na samoloty sięgający blisko 13,7 tyś. sztuk spowoduje, że również branża lotnicza będzie osiągać stabilne wyniki finansowe – podsumowuje Piotr Świętochowski.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: