eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inflacja VI 2017

Inflacja VI 2017

2017-07-12 10:27

Inflacja VI 2017

Ceny żywności znów w górę © Minerva Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Są już najświeższe dane na temat inflacji. Z informacji opublikowanej przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że czerwiec przyniósł obniżki rzędu 0,2% Jeśli jednak porównamy bieżące ceny z cenami sprzed roku, to okaże się, że inflacja sięga już 1,5%. To kolejna już porcja informacji, która potwierdza, że rok 2017 niestety nie będzie należał do najtańszych.

Czerwiec 2017 vs czerwiec 2016


Jeśli porównać tegoroczny czerwiec z analogicznym okresem poprzedniego roku, to okaże się, ceny towarów i usług poszybowały w górę o 1,5%, przy czym znacznie większe podwyżki objęły usługi (2,9%) niż towary (1,0%). Zanotowany wzrost cen znajdował się w granicach odchyleń od założonego przez RPP celu inflacyjnego (2,5% +/- 1 p. proc.). Tym, co w największym stopniu zadecydowało o takim, a nie innym poziomie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, były przede wyższe ceny żywności (3,9%), droższa rekreacja i kultura (2,5%), rosnące koszty utrzymania mieszkania (1,6%) oraz obniżki cen odzieży i obuwia (o 5,4%).

Inflacja 2017. Czerwiec vs maj


Dane GUS wskazują, że majowe wzrosty cen żywności (o 0,8%) doczekały się w czerwcu kontynuacji, choć okazały się znacznie mniej pokaźne (0,1%). Najbardziej podrożały tłuszcze zwierzęce (o 1,2%) oraz ryż (o 1,1%). Więcej niż w maju br. konsumenci płacili za owoce (o 0,8%) oraz mięso (przeciętnie o 0,5%, w tym za wędliny – o 0,8%, mięso wołowe i cielęce – o 0,2% i mięso wieprzowe – o 0,1%, przy utrzymujących się na poziomie obserwowanym w maju br. cenach mięsa drobiowego).

Droższe niż przed miesiącem było również pieczywo (o 0,3%) oraz czekolada (o 0,2%). W czerwcu br. wyższe były ceny artykułów w grupie „mleko, sery, jaja” (przeciętnie o 0,1%, w tym jogurtów, śmietany, napojów i deserów mlecznych – o 0,3%, serów i twarogów – o 0,2%, przy spadku cen mleka i jaj – po 0,2%). Droższe niż w maju br. były ryby i owoce morza (o 0,1%). W czerwcu br. obniżyły się ceny warzyw (o 1,8%), mąki (o 0,9%), a także makaronów i produktów makaronowych (o 0,7%). Mniej niż przed miesiącem konsumenci płacili za cukier (o 0,6%) oraz tłuszcze roślinne (o 0,3%).

W czerwcu br. napoje bezalkoholowe podrożały przeciętnie o 0,3%. Wzrosły ceny herbaty (o 0,9%), kawy (o 0,8%) oraz kakao i czekolady w proszku (o 0,7%). Więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za soki owocowe i warzywne (o 0,3%). Tańsze niż w maju br. były wody mineralne lub źródlane (o 0,2%). W czerwcu br. zanotowano spadek cen napojów alkoholowych o 0,3%. Ceny wyrobów tytoniowych były wyższe niż w poprzednim miesiącu o 0,4%.

fot. mat. prasowe

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w latach 2016-2017

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2017 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, obniżyły się o 0,2%


W czerwcu br., w związku z wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny odzieży obniżyły się o 1,3%, a obuwia – o 0,3%.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem utrzymały się na poziomie notowanym w maju br. Nie zaobserwowano zmian w opłatach za użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. Zanotowano wzrost opłat za usługi kanalizacyjne (o 0,1%). Opłaty za zaopatrywanie w wodę i wywóz śmieci pozostały na poziomie notowanym przed miesiącem. Podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,2%). Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za nośniki energii (o 0,1%). Obniżono opłaty za gaz (o 0,3%). W czerwcu br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego pozostały na poziomie notowanym w maju br. Więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za środki czyszczące i konserwujące (o 0,4%), artykuły włókiennicze oraz usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (po 0,2%). Tańsze niż w maju br. były urządzenia gospodarstwa domowego (o 0,8%) oraz meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy (o 0,2%).

W czerwcu br. wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,3%). Więcej należało zapłacić za usługi sanatoryjne (o 2,6%). Podrożały usługi lekarskie (o 0,6%) i stomatologiczne (o 0,4%). Droższe niż przed miesiącem były również wyroby farmaceutyczne oraz urządzenia i sprzęt terapeutyczny (po 0,2%). Nieznacznie podrożały usługi szpitalne (o 0,1%).

Ceny w zakresie transportu były niższe niż w maju br. o 2,6%, głównie w wyniku niższych cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 4,1%, w tym gazu – o 7,7%, oleju napędowego – o 4,3% i benzyny – o 3,5%). Mniej niż w poprzednim miesiącu płacono za samochody osobowe (o 1,9%). W czerwcu br. odnotowano wzrost opłat za usługi transportowe (o 0,4%).

Opłaty związane z łącznością obniżono w czerwcu br. o 0,4%. Odnotowano spadek cen sprzętu telekomunikacyjnego (o 1,0%) oraz usług telekomunikacyjnych (o 0,4%).

Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą w czerwcu br. wzrosły o 1,1%. Konsumenci więcej niż w poprzednim miesiącu płacili za turystykę zorganizowaną (przeciętnie o 3,8%, w tym za granicą – o 6,6%, a w kraju – o 1,1%) oraz książki (o 2,3%). Podrożały usługi związane z kulturą oraz artykuły piśmienne, malarskie, kreślarskie (po 0,1%). Ceny gazet i czasopism pozostały na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu. Mniej niż w maju br. płacono za artykuły ogrodnicze dla domu i ogrodu przydomowego (o 1,3%), sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,6%) oraz usługi związane z rekreacją i sportem (o 0,2%).

W czerwcu br. opłaty związane z edukacją były niższe niż w poprzednim miesiącu o 0,1%.

Ceny w restauracjach i hotelach podniesiono w czerwcu br. o 0,3%. Usługi w zakresie zakwaterowania podrożały o 0,9%.

Spośród innych towarów i usług, mniej niż w maju br. płacono za artykuły do higieny osobistej i kosmetyki (o 0,5%) oraz ubezpieczenia (o 0,2%). Wzrosły natomiast ceny usług fryzjerskich, kosmetycznych i pielęgnacyjnych (o 0,2%), a także opieka społeczna (o 0,1%).

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.