eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 27/2017

Polska: wydarzenia tygodnia 27/2017

2017-07-09 00:32

 • Polska Gospodarka. Z projekcji Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP wynika, że tegoroczne PKB (z 50-proc. prawdopodobieństwem) będzie zawarte w przedziale 3,4-4,7 proc., w 2018 r. będzie w zakresie 2,5-4,5 proc. oraz w przedziale 2,3-4,3 proc. w 2019 r. Równocześnie DAE (również z 50-proc. Prawdopodobieństwem) prognozuje, że dynamika cen wyniesie 1,6-2,3 proc. w 2017 r., 1,1-2,9 proc. w 2018 r. i 1,3-3,6 proc. w 2019 r.
 • Agencja Fitch o polskiej gospodarce. Fitch (jedna z trzech obok Moody's, Standard & Poor's największych agencji ratingowych) potwierdziła w długoterminowy rating Polski na dotychczasowym poziomie "A minus". Perspektywa ratingu jest stabilna. Jednak równocześnie agencja obniżyła prognozę deficytu sektora finansów publicznych na 2017 r. do 2,6 proc. PKB z 3,0 proc. PKB.
 • Inicjatywa Trójmorza. Polski rząd jest głównym inicjatorem tej inicjatywy. To rozwija się przy obojętnej postawie Brukseli mimo że wszystkie kraje tego regionu należą do UE.
 • Wymiana gospodarcza USA-Polska. Wartość polskiego eksportu do USA wyniosła w 2016 r. 4,8 mld USD., a import z USA do Polski wyniósł 5,6 mld USD. Stany Zjednoczone w 2016 r. były naszym 12. partnerem w eksporcie i 8. w imporcie.
 • Oprocentowanie przeciętnej lokaty bankowej. Obecnie utrzymuje się oprocentowanie lokat na najniższym poziomie 1,1% - (oczywiście po uwzględnieniu podatku). To nie sprzyja oszczędzaniu. Nic więc dziwnego, że wg szacunków Open Finance w jednym tylko miesiącu lokaty Polaków stopniały o niemal 4 miliardy złotych.
 • Sąd kwestionuje zakup MON. Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził, że zawarcie umowy na średniej wielkości samoloty dla VIP odbyło się z naruszeniem prawa. Decyzja sądu nie ma wpływu na realizację kontraktu.
 • Lokalizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w połowie tego roku zapadnie decyzja dotycząca lokalizacji.
 • Ordynacja podatkowa. Ministerstwo Rozwoju i Finansów pracuje nad projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej. Z ważniejszych planowanych zmian warto zwrócić uwagę na nowy obowiązek przekazywania przez podatników dobowych wyciągów z rachunków bankowych szefowi Krajowej Administracji Skarbowej.
 • D. Trump w Warszawie. Ważnymi gospodarczo tematami poruszanymi w trakcie wizyty D. Trumpa były sprawy inwestycji, współpracy energetycznej, oraz szeroko rozumianej współpracy technologicznej.
 • Uszczelnianie systemu poboru podatków PIT i CIT. Ta decyzja ma dotyczyć dużych przedsiębiorstw głównie międzynarodowych. Dąży się do związania wielkości płaconych podatków z miejscem uzyskiwania dochodów.
 • Nowelizacja ustawy o PIT i CIT. Sejm uchwalił nowelę ustawy dotyczącą przyspieszonej amortyzacji. Mówi się też o wprowadzeniu jednorazowej amortyzacji środków trwałych o wartości do 100 tys. zł. Nie jest wykluczone obniżenie limitu minimalnej wartości nakładów, które mogłyby podlegać jednorazowej amortyzacji.
 • Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIiH). Uchwalono ustawę precyzującą zadania tej instytucji promującej polski eksport i bezpośrednie inwestycje zagraniczne,
 • MR zaostrzy przepisy dotyczące bioasekuracji. Polski eksport mięsa ma kłopoty (nasileniem się choroby afrykańskiego pomoru świń). W tym zakresie planowana jest m.in. budowa ogrodzenia na granicy wschodniej.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

NAWET DO 50% MNIEJ WYPADKÓW.

Odcinkowy pomiar prędkości to jeden ze skutecznych sposobów na to, by skłonić kierowców do jazdy z prze­pisową prędkością. W Polsce system kamer monitorujących średnią prędkość działa od 2015 roku. Z badań przeprowadzonych w Norwegii wynika, że wdrożenie podobnego rozwiązania spowodowało, iż liczba ofiar śmiertelnych i osób poważnie rannych w wypadku drogowym zmniejszyła się na kontrolowanych odcinkach blisko o połowę.

W Polsce pierwsze cztery urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zainstalowano w 2015 roku. Obec­nie systemem objętych jest już 30 odcinków w różnych województwach. Jego działanie polega na tym, że kamery rejestrują moment wjazdu samochodu do monitorowanej strefy, a po przejechaniu kontrolowanego odcinka na podstawie czasu przejazdu obliczają średnią prędkość, z jaką poruszał się pojazd.

Niewątpliwie zaletą odcinkowego pomiaru prędkości jest to, że kierowca, chcąc uniknąć mandatu, jest zmu­szony przestrzegać ograniczenia na dłuższym odcinku, a nie tylko w jednym punkcie. Sprzyja to zarówno bezpieczeństwu na drodze, jak i płynności ruchu. Jazda ze stałą prędkością, bez nagłego przyspieszania i ha­mowania, jest także bardziej ekonomiczna i ekologiczna – mówi Zbigniew Weseli, Dyrektor Szkoły Bezpiecz­nej Jazdy Renault.

System odcinkowego pomiaru prędkości sprawdził się już w wielu innych europejskich krajach. W 2014 roku badania przeprowadzone na norweskich drogach wykazały, że w miejscach, gdzie zastosowano odcinkowy pomiar prędkości, liczba osób, które w wypadku drogowym poniosły śmierć lub poważne obrażenia spadła przynajmniej o 49%*. Na drodze A9 przebiegającej przez teren Szkocji zaobserwowano równie spektakular­ne rezultaty: jeszcze w 2012 roku prędkość przekraczał co trzeci kierowca poruszający się tą trasą, na po­czątku 2016 roku robił to zaś tylko jeden z piętnastu prowadzących pojazd.

Zbigniew Weseli, Dyrektor Szkoły Bezpiecz­nej Jazdy Renault

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.