eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Finansowanie inwestycji MŚP. Dla kogo leasing? Kto sięga do kieszeni?

Finansowanie inwestycji MŚP. Dla kogo leasing? Kto sięga do kieszeni?

2017-07-07 12:33

Finansowanie inwestycji MŚP. Dla kogo leasing? Kto sięga do kieszeni?

Dla kogo leasing? © Bits and Splits - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ostatni odczyt "Barometru EFL" dowiódł, że sektor MŚP - w związku z intensyfikacją działań inwestycyjnych - ma zamiar częściej korzystać z zewnętrznego finansowania działalności. Przedsiębiorcy, tradycyjnie zresztą, najchętniej sięgać mają po leasing (58%). Jeżeli przyjrzeć się preferencjom poszczególnych branży, okaże się, że to narzędzie cieszy się największą popularnością w budowlance (73,8%), transporcie (73,8%) i produkcji (73%).
Na wstępie wypada jednak podkreślić, że podstawowym źródłem finansowania inwestycji w sektorze MŚP pozostają środki własne. To nie zmienia się od kwartałów. Najnowsza edycja "Barometru EFL" dowodzi, że korzysta z nich obecnie niemal 9 na 10 ankietowanych przedsiębiorców. Z kolei wśród tych którzy decydują się na wsparcie z zewnątrz, zdecydowanie największym powodzeniem cieszą się leasing (58,1%) i kredyt bankowy (54,4%). Przeszło 17% firm deklaruje korzystanie z ubezpieczenia majątku firmy, a co dziesiąta decyduje się na faktoring.

Najmniejsze firmy sięgają do portfeli, większe stawiają na leasing


Analogicznie jak miało to miejsce w poprzednich okresach, istnieje zależność pomiędzy wielkością firmy a rodzajem wybieranych źródeł finansowania inwestycji. Okazuje się bowiem, że im większa firma, tym częściej stawia na leasing. Wśród mikro firm korzysta z niego 45,5%, wśród małych ten odsetek wynosi 61,4%, a wśród - aż 71,7% przedsiębiorców. Podobną zależność można zaobserwować także w przypadku ubezpieczenia majątku oraz faktoringu.

Jak podkreśla Radosław Kuczyński, prezes EFL, takie wyniki z jednej strony korespondują z największym optymizmem wśród „średniaków” dotyczącym planów inwestycyjnych w II kwartale br.
– Średnie przedsiębiorstwa najczęściej zgłaszali wzrost planowanych inwestycji, małe i mikro zdecydowanie mniej. Z drugiej zaś, w przypadku tych najmniejszych firm możemy mówić o mniejszej skłonności do ryzyka finansowego, czego konsekwencją jest korzystanie przede wszystkim ze zgromadzonej gotówki – podkreśla Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Firmy budowlane, transportowe i produkcyjne leasingują najczęściej


Na tle sześciu badanych branż, wyróżniają się trzy, których przedstawiciele najczęściej do finansowania swoich inwestycji wykorzystują leasing. Są to branża budowlana (73,8%), transportowa (73,8%) oraz produkcyjna (73%).Wyraźnie większe znaczenie środków własnych, a mniejsze leasingu i kredytu bankowego, widać natomiast w branży handlowej – aż 92,4% stawia na gotówkę, 49,2% na kredyt, a 48,3% na leasing. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w usługach, gdzie tylko 46% stawia na kredyt, a 40,3% na leasing.

Informacje o badaniu
„Barometr EFL” jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 4-10 maja 2017 r.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 2

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.