eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Porady pracy w Holandii

Porady pracy w Holandii

2017-07-04 00:01

Porady pracy w Holandii

Amsterdam © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Holandia jest w pierwszej trójce, jeśli chodzi o najczęściej wybierany kierunek w celach zarobkowych. Od 2013 roku coraz więcej Polaków decyduje się na pracę za granicą i w sezonie pracuje tam nawet 250 tysięcy rodaków.
Problem z nieuczciwymi pracodawcami jest na tyle poważny, że w Polsce organizowane są kampanie edukacyjne przez Ambasadę Holandii. Wszystko po to, aby każdy potencjalny pracownik doskonale poznał swoje prawa, a także wiedział, jak upewnić się, że oferowana praca jest bezpieczna i na pewno przyniesie mu obiecany zarobek.

Dlaczego wyjeżdżamy?


Według najnowszych badań Centrum Badania Opinii Społecznej obecnie co ósmy Polak myśli o migracji zarobkowej, a aż 18% Polaków jedzie właśnie do Holandii. Jako powód takiej migracji CBOS wskazuje względu finansowe – w Polsce zarobki są wciąż niskie, szczególnie w odniesieniu do pracy sezonowej. Na drugim miejscu rodacy wskazują poprawienie komfortu życia.

Najczęściej migracja zarobkowa dotyczy osób pomiędzy 20 a 35 rokiem życia, które jako powód wskazują brak perspektyw w kraju i względy ekonomiczne właśnie. – Przynajmniej kilkanaście razy w tygodniu dostajemy pytania, czy praca w Holandii jest atrakcyjna pod względem zarobkowym i czy warto tam emigrować. Często w rozmowie pytający podkreślają, że Polska jest krajem bez perspektyw, a sytuacja życiowa zmusza ich do poszukiwania pracy, która zapewni im niezbędne środki do życia – dowiedzieliśmy się od jednego z przedstawicieli agencji JobXion.

JobXion jest filią holenderskiej firmy Jobxion Vakmensen BV działającej w Holandii, która od 11 lat zajmuje się pozyskiwaniem pracowników dla branży budowlanej i obserwuje tamtejszy rynek pracy. Również angażuje się w uświadamianie pracowników co do ich praw i najważniejsze porady o pracy w Holandii można sprawdzić na stronie: http://jobxion.pl/porady/.

Problem z nieuczciwymi pracodawcami


Porada numer jeden o pracy w Holandii brzmi: sprawdzaj dokładnie każdą ofertę pracy i warunki współpracy. Podkreśla to również kampania Ambasady Holandii, która w czerwcu 2017 Ambasada Holandii wystosowała komunikat ostrzegający przed nieuczciwymi praktykami.

Urszula Kozłowska, Doradca ds. Polityki Migracyjnej i Spraw Społecznych w Ambasadzie Holandii wskazuje, że podstawowym problemem Polaków udających się do pracy w Holandii jest ich nieznajomość prawa – nie wiedzą, że w świetle prawa są traktowani tak samo, jak inni pracownicy, to jest obowiązuje ich płaca minimalna i prawo do zasiłków.

Najważniejsze porady o pracy w Holandii


Każdy poradnik o pracy w Holandii podkreśla, że zawsze należy żądać umowy w języku, którym pracownik się posługuje. W umowie powinna być zawarta informacja o CAO (Układ Zbiorowy Pracy), który między innymi wskazuje godziny pracy oraz wynagrodzenie. Należy zadbać również o wszystkie niezbędne zaświadczenia i ubezpieczenia – tutaj uspokajamy, większość agencji takie formalności bierze na siebie, np. pomoc w wyrobieniu SOFI (numer identyfikacji podatkowej) czy BSN (unikalny numer do kontaktowania się z holenderską administracją państwową).

oprac. : Komunikat PR

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.