eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 26/2017

Europa: wydarzenia tygodnia 26/2017

2017-07-02 16:58

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 25/2017

  • Włoski sektor bankowy. Zagrożenie narasta od dłuższego czasu, zagraża ono całemu sektorowi bankowemu w Europie i unijnej gospodarce. Krytykowany jest sposób działania włoskiego rządu. Który postanowił ratować dwa upadające banki za pomocą publicznych pieniędzy. Ma to kosztować włoskich podatników 10 mld euro. Berlin skrytykował w poniedziałek decyzję Rzymu i wezwał KE do egzekwowania przepisów ograniczających pomoc rządową w takich sytuacjach. Niepokoimy się... czym to się skończy?
  • Unijne granice. W ostatnich latach byliśmy świadkami bankructwa systemu ochrony unijnych granic. Teraz jest wstępna zgoda unijnych krajów na nową wersję systemu kontroli granic zewnętrznych UE. Cel: skuteczniejsze monitorowanie wjazdu do Unii Europejskiej i wyjazdów z niej. Czy to się okaże skuteczniejsze, trudno powiedzieć...
  • O przyszłości TTIP. Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiada się za wznowieniem rozmów ze Stanami Zjednoczonymi o umowie o wolnym handlu (TTIP).
  • Brexit - negocjacje. UE i Wielka Brytania mają dwa lata na wypracowanie nowego porozumienia. Londyn w tym czasie będzie zmuszony renegocjować i podpisać na nowo 750 umów i kontraktów z blisko 170 państwami. To warunek dla sprawnego funkcjonowania na arenie międzynarodowej.
  • Nowa unijna propozycja. Starość to coraz bardziej poważny problem społeczny w UE. Nie wystarcza już zachęcanie obywateli państw Unii Europejskiej do oszczędzania na starość. KE przedstawiła pomysł na indywidualne oszczędzanie na emeryturę w ogólnounijnym programie.
  • Żywność ekologiczna. Państwa członkowskie i Parlament Europejski uzgodniły nowe unijne regulacje dotyczące produkcji i oznakowania żywności ekologicznej. Negocjacje trwały trzy lata.
  • Niekorzystna dla Polski propozycja. Rząd Niemiec przewiduje, że na politykę spójności (w jej ramach do Polski trafiają miliardy euro), po 2020 roku będą przeznaczone mniejsze kwoty. Rozważane jest, by te wydatki stanowiły wsparcie dla wspierania praworządności w unijnych państwach, a uzyskane w ten sposób środki były skierowane na integrację uchodźców.
  • Centrum unijnych finansów. Wszystko wskazuje na to, że Brexit wzmocni pozycję Niemiec jako centrum finansów. Najwięcej na tym skorzysta Frankfurt nad Menem.
  • Niemiecki budżet. Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2018 rok. Zakłada on, że wydatki wysokości 337,5 mld euro nie przekroczą budżetowych wpływów. Przyjęto, że ostateczny kształt budżetu przyjmie nowy parlament (zostanie wybrany we wrześniu).
  • Sankcje wobec Rosji. Państwa członkowskie Unii Europejskiej formalnie przedłużyły w środę o kolejne pół roku sankcje gospodarcze nałożone na Rosję - poinformowała w komunikacie Rada UE.
  • Przyszły budżet unijny. KE przedstawiła wstępne koncepcje ws. finansów UE do 2025 r. Są tam zapisy dotyczące związku między praworządnością a finansami...
  • Polska odrzuca koncepcje Brukseli. Rząd nie zgadza się na manipulowanie unijnym budżetem w oparciu o subiektywne oceny polityczne. Nie zgadzamy się na ograniczenie prawa do funduszy Unii inaczej niż za jednomyślną zgodą krajów UE. Inne rozwiązania stanowiłoby naruszenie unijnych traktatów.
  • Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE. TS orzekł, że zwolnienia podatkowe, z których korzysta Kościół katolicki w Hiszpanii, stanowią zakazaną pomoc państwa, jeśli wspierają działalność gospodarczą Kościoła.
  • Google z rekordową karą. Komisja Europejska nałożyła na koncern Google karę w wysokości 2,4 mld euro za nadużywanie dominującej pozycji na rynku wyszukiwarek internetowych.
  • Problemów VW ciąg dalszy. Afera związana z oszustwem w pomiarach emisji spalin zeszła na niższy poziom. Volkswagen jest w sporze sadowym z 4 tysiącami klientów. Mówi się, że przygotowywane jest kolejne 30 tysięcy.
  • Nord Stream 2. sprawa ciągnie się od dłuższego czasu, wobec różnicy interesów w gronie krajów unijnych. Czeka nas nie tylko dyskusja nad mandatem do negocjacji ws. Nord Stream 2 ale jest też propozycja, by rozszerzyć ją do wszystkich połączeń w UE. Polska chce, by decyzja w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku zapadła na szczycie UE.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Wieści z rynków na koniec tygodnia. FUNDAMENTY WSPIERAJĄ EURO.

Silna zwyżka euro z ostatnich 2 tygodni nie jest wyłącznie efektem zaostrzenia retoryki przez M. Draghiego, ale ma mocne podłoże fundamentalne Rosnąca inflacja nasila oczekiwania na wyjście z ultra łagodnej polityki monetarnej EBC, a zmniejszająca się różnica rynkowych stóp procentowych pcha wspólną walutę na moc­niejszą stronę.

Jak podał wczoraj niemiecki urząd statystyczny inflacja CPI wzrosła do 1,6 proc. r/r w czerwcu, choć media­na prognoz ekonomistów wskazywała na jej lekki spadek do 1,4 proc. (Dziś te same dane dla całej strefy euro). Choć wciąż jest to jeden z niższych wyników w tym roku, jednak sugeruje, że to umacniający się po­pyt zaczyna napędzać wzrost cen. Notowania paliw na przestrzeni ostatnich tygodni spadały, więc powinny negatywnie oddziaływać na CPI. Trzeba zatem przyjąć, że to kategorie mniej wrażliwe na wahania zdecydo­wały o przyspieszeniu. Wzrosły więc najpewniej wskaźniki inflacji bazowej, na które banki centralne są naj­bardziej czułe.

Także inne dane ze strefy euro sugerują umocnienie ożywienia. Wskaźnik nastrojów gospodarczych Komisji Europejskiej wzrósł w czerwcu do najwyższego poziomu od 10 lat (111,1 pkt). Oczywiście prognozy zakłada­ły niższy wynik. Tymczasem w USA dane zmienne. Indeksy zaskoczeń raczej w dół, a nie w górę. Ostateczny wynik PKB za I kw. okazał się wyższy niż po pierwszej rewizji (1,4 proc. wobec 1,2 proc.), ale „tradycyjne” spowolnienie na początku roku jest wyraźne (w IV kw. ub. r. PKB 2,1 proc.). Tutaj gospodarka jest w dojrza­łej fazie cyklu, w Europie dopiero przyspiesza.

Rynkowe stopy procentowe w strefie euro nadal rosną. I choć wzrosty nie omijają także USA, dyferencjał zmienia się wyraźnie na korzyść wspólnej waluty (względem dolara i innych walut). Jej aprecjacji służy także ogólnie lepsza koniunktura w światowej gospodarce oraz zmiana retoryki banków centralnych wskazująca na wychodzenie z ultra łagodnej polityki monetarnej (także Bank Anglii też zasugerował konieczność podniesie­nia stóp w najbliższym czasie). Niemieckie bundy są na najwyższym poziomie od marca, 2-latki od roku. Ry­nek zaczął niemal w pełni dyskontować niewielki, 10-punktowy wzrost stopy depozytowej Europejskiego Banku Centralnego (do -0,3 proc.) we wrześniu 2018 r. Na czerwiec to prawdopodobieństwo jest powyżej 50 proc.

Dziś poznamy dane o inflacji za czerwiec z Polski. Powtórka z Niemiec, tj. wyższy od prognoz wynik, nie jest wykluczony. Wyższe niż w tym roku są przede wszystkim ceny żywności (owoce, warzywa), co może dać wy­nik powyżej mediany prognoz (1,9 proc.). Jeśli CPI znajdzie się powyżej 2,0 proc. także w Polsce zwiększą się oczekiwania na szybszą podwyżkę stóp. Jeśli tego wzrostu inflacji nie zobaczymy, złoty się osłabi, a EUR/PLN przekroczy poziom 4,24.

Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: