eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 26/2017

Świat: wydarzenia tygodnia 26/2017

2017-07-02 16:57

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 25/2017

  • Problemy klimatu. Szacuje się, że w 2060 r. ok. 1,4 mld ludzi może zostać tzw. uchodźcami klimatycznymi. Wg "Land Use Policy" skutkiem wzrostu temperatury będzie wzrost poziomu mórz i oceanów w wyniku czego nawet dwa miliardy osób może w XXI wieku stać się uchodźcami klimatycznymi. Szacuje się, że koszt przyszłorocznego szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach wyniesie ok.130 mln zł . Konferencja Klimatyczna odbywać się będzie w dniach 3-14 grudnia 2018 r.
  • Gospodarka USA. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) skorygował w dół prognozę wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych w 2017 i 2018 roku do 2,1 proc.
  • Indeks PMI Chin. Wg ekspertów biura statystycznego i Federacji Logistyki i Zakupów określający koniunkturę w sektorze usług Chin wyniósł w czerwcu 54,9 pkt (wobec 54,5 pkt w maju), a w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w czerwcu 51,7 pkt (wobec 51,2 pkt miesiąc wcześniej).
  • Gospodarka Japonii. Wg Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu produkcja przemysłowa w Japonii w maju spadła o 3,3 proc. m/m, po wzroście o 4,0 proc. w kwietniu. Stopa bezrobocia w maju wzrosła do 3,1 proc. z 2,8 proc. w kwietniu.
  • Brazylia. Kryzys polityczny w tym kraju objął szczyty władzy. oskarżenia dotyczą nie tylko dwóch ostatnich prezydentów, ale także obecnego. Poważne problemy ma brazylijska gospodarka. Nasilają się strajki, a zaczęło się to od strajku generalnego 28 kwietnia przeciwko programowi oszczędnościowemu prezydenta Brazylii Michela Temera. Obecnie organizowane są strajki w branżach przemysłowych i w transporcie.
  • Protekcjonizm wg KE. Unijni eksporterzy sygnalizują wzrastającą liczbę barier handlowych. W ocenie KE tylko w zeszłym roku ich liczba wzrosła o 10 proc., a konsekwencją są dodatkowe, miliardowe koszty.
  • Wielka Brytania. Brexit to nie tylko problem wypracowania porozumienie handlowego z Unią Europejską (na co negocjatorzy maja dwa lata). W tym czasie Wielka Brytania będzie renegocjować ok. 750 umów i kontraktów z blisko 170 państwami.
  • Rynek ropy. Okazuje się, że działania OPEC obniżające wydobycie ropy nie dają oczekiwanego wzrostu cen na światowych giełdach i nie wpływa to korzystnie na budżety krajów należących do kartelu. Ma na to wpływ rosnące wydobycie ropy z niekonwencjonalnych złóż w Stanach Zjednoczonych oraz w Iranie i w Iraku.
  • Facebook. Ten portal społecznościowy osiągnął już pułap dwóch miliardów aktywnych użytkowników miesięcznie. Ostatnio KE ukarała FB potężną karą finansową za praktyki monopolistyczne.
  • Kryzys polityczny w Zatoce Perskiej. Katar jest politycznie i gospodarczo izolowany przez inne kraje arabskie tego regionu. Sąsiedzi zerwali z nim relacje dyplomatyczne oraz zawiesili połączenia lądowe, morskie i powietrzne. Mówi się o rozszerzeniu sankcji. Problem może pojawić się, gdy Egipt zablokuje Kanał Sueski dla tankowców z Kataru, Kłopoty może mieć też Polska (LNG).
  • Cyberataki. To coraz bardziej wzrastające zagrożenie. Ostatni, wtorkowy atak zakłócił pracę portów, szpitali i banków, uderzył w wiele przedsiębiorstw. Najbardziej dotknęło to gospodarkę ukraińską, ale hakerzy włamali się też do sieci elektrowni atomowych w USA. Ten cyberatak dotyczył jedynie biznesowej części tych elektrowni, a nie krytycznej infrastruktury. Ucierpiały też rosyjskie banki, systemy teleinformatyczne, a także polskie przedsiębiorstwa. Szacowane są skutki tej serii ataków.
  • Społeczność brytyjska. Brexit to okazja do "przeliczenia się" Brytyjczyków. Obecnie cudzoziemcy stanowią 10 proc. mieszkańców (ok. 6 mln). Polacy wciąż są największą społecznością mieszkającą w Wielkiej Brytanii.
  • Polski bursztyn. Bursztyn z Polski króluje w biżuterii sprzedawanej na azjatyckich rynkach. Szacuje się, że ponad 70 proc. światowej biżuterii z bursztynu pochodzi właśnie z Polski. Głównym odbiorcą jest rynek chiński.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

GDZIE NAJTANIEJ KUPIĆ WALUTĘ NA WAKACJE.

Najdroższym miejscem do zakupu waluty na wakacje zwykle są banki. Kupując w ich oddziałach np. euro, koszt ukryty w kursie wyniesie ok. 3% wymienianej kwoty. W przypadku kantoru, będzie to prawie 0,6%. Najtańsze są natomiast kantory internetowe. Tam koszt wymiany jest 10-krotnie niższy niż w bankach i o połowę mniejszy niż w zwykłych kantorach - wynosi ok. 0,3%. Expander podpowiada, jak znaleźć dobry kantor internetowy i jak dokonać w nim transakcji.

Bezpieczeństwo – kantor kantorowi nierówny

Korzystanie z takich serwisów internetowych jest zwykle bardzo opłacalne, ale trzeba zachować pewne zasady bezpieczeństwa. Zanim zaczniemy z niego korzystać i wpłacimy pieniądze, sprawdźmy o nim opinie. Przestępcy mogą np. stworzyć fałszywy kantor tylko po to, by wyłudzać pieniądze. W przypadku nowych podmiotów na rynku istnieje ryzyko, że nie zdobędą one odpowiedniej skali działalności i ogłoszą upadłość. Najbezpieczniej jest więc korzystać z tych cieszących się dużą popularnością, funkcjonujących od kilku lat i mających dobre opinie. Jeśli chodzi o ryzyko upadłości, to zdecydowanie najbezpieczniejszy jest kantor internetowy Alior Banku. Pieniądze tam wpłacone są traktowane tak, jakby trafiły do banku, a więc są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do równowartości 100 000 euro. Podobny kantor prowadzi również Raiffeisen Polbank, ale w tym przypadku jest to odrębna spółka, będąca jego własnością. Taka konstrukcja powoduje, że gwarancje BFG nie działają.

Jak to działa

Aby dokonać wymiany w kantorze internetowym, na początku trzeba podać swoje dane osobowe i numery rachunków bankowych, z których zamierzamy wpłacać i wypłacać złotówki i kupioną walutę. Ustalamy również swój login i hasło do logowania się na stronie www. Gdy wpłacimy jakąś kwotę, to po zalogowaniu będziemy mogli wybrać kiedy i jaką walutę chcemy kupić. Następnie możemy ją przelać na rachunek walutowy w banku i tam np. dokonać wypłaty w kasie. Wyjątkiem są kantory należące do Alior i Raiffeisena, które pozwalają na natychmiastową wypłatę w oddziale banku - matki. Niektóre kantory wydają też walutowe karty płatnicze. Wtedy nie musimy przelewać środków do banku lecz możemy np. płacić nią za granicą czy wypłacać z zagranicznych bankomatów.

Uwaga na koszty przelewów

Oprócz kwestii bezpieczeństwa i tego, jak atrakcyjne są kursy, ważna jest również szybkość i koszty przelewów. Najlepiej jeśli kantor ma konto w tym samym banku co my. Wtedy pieniądze i waluta są przekazywane bardzo sprawnie i zwykle bezpłatnie. Z tego względu kantory często posiadają konta w wielu instytucjach finansowych, ale niestety nie we wszystkich. Najlepiej więc znaleźć taki, który ma je w tym samym banku co my. Jest to szczególnie istotne jeśli zamierzamy kupić, a później przelać do banku, walutę inną niż euro. Takie przelewy mogą być bowiem bardzo drogie. Nawet jeśli kantor nie pobiera prowizji, to mogą je naliczyć tzw. banki pośredniczące, które uczestniczą w przekazaniu takiego przelewu. Nie dotyczy to przelewów w euro i oczywiście w złotych.

Jarosław Sadowski, Główny analityk Expander Advisors

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: