eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Mobilny ransomware nęka kraje rozwinięte

Mobilny ransomware nęka kraje rozwinięte

2017-07-03 10:39

Mobilny ransomware nęka kraje rozwinięte

Ransomware © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Mobilny ransomware uderza przeważnie w kraje rozwinięte. I właściwie nie należy mu się dziwić - tak obrany cel gwarantuje cyberprzestępcom idealne wręcz warunki do działalności. Rozwinięte rynki to przecież nie tylko wyższe dochody, ale również bardziej zaawansowana i powszechna infrastruktura mobilna oraz bardziej rozwinięte e-płatności. To wszystko sprawia, że wystarczą tylko dwa kliknięcia, aby żądany okup trafił do oszusta.

Przeczytaj także: Android dręczony przez ransomware

Przed nami wyniki rocznego raportu Kaspersky Lab dotyczącego oprogramowania ransomware. Opracowanie bierze pod lupę okres dwóch pełnych lat, które, aby ułatwić porównanie, podzielono na dwa okresy:
  1. od kwietnia 2015 r. do marca 2016 r. oraz
  2. od kwietnia 2016 r. do marca 2017 r.

Tak ustalone ramy czasowe są uzasadnione ze względu na to, iż właśnie wówczas miało miejsce kilka istotnych zmian, które nie pozostały bez znaczenia dla krajobrazu zagrożeń ransomware.

Istotny wzrost aktywności mobilnego ransomware dostrzegalny był w I kwartale br., kiedy to odnotowano - bagatela - 218 625 pakietów instalacyjnych mobilnych trojanów ransomware. Taki wyniki oznacza 3,5-krotny wzrost względem poprzednich trzech miesięcy. Następnie aktywność wróciła do średniego poziomu z analizowanych dwóch lat, ale zagrożenia mobilne ciągle mogą wzbudzać niepokój. Oszuści celują obecnie w kraje posiadające rozwiniętą infrastrukturę finansową i płatniczą, dzięki czemu przeprowadzenie ataku to często przysłowiowa "bułka z masłem".

W okresie 2015-2016 Niemcy stanowiły państwo o najwyższym odsetku użytkowników mobilnych zaatakowanych przy użyciu mobilnego oprogramowania ransomware — niemal 23% spośród wszystkich użytkowników zaatakowanych jakimkolwiek szkodliwym oprogramowaniem. Na dalszych miejscach znalazły się Kanada (prawie 20%), Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone — z udziałem powyżej 15%.

Sytuacja zmieniła się w okresie 2016-2017, gdy Stany Zjednoczone awansowały z czwartego miejsca na pierwsze (niecałe 19%). Kanada i Niemcy utrzymały pozycję w pierwszej trójce — ich udział wynosił odpowiednio 19% i ponad 15% — podczas gdy Wielka Brytania uplasowała się na czwartym miejscu (z udziałem wynoszącym ponad 13%).

Awans Stanów Zjednoczonych spowodowany był w dużej mierze atakami przy użyciu szkodliwego oprogramowania z rodzin Svpeng i Fusob, z których pierwsza atakuje głównie cele w Stanach Zjednoczonych. Z kolei rodzina Fusob koncentrowała się na początku na Niemczech, jednak od pierwszego kwartału 2017 roku na szczycie jej listy celów znalazła się Ameryka (28% ataków).

fot. mat. prasowe

Geografia mobilnych ataków ransomware

Mobilne oprogramowanie ransomware coraz częściej uderza w rozwinięte rynki


Te geograficzne zmiany w krajobrazie mobilnego oprogramowania ransomware mogą wskazywać na trend rozprzestrzeniania się ataków na bogate, nieprzygotowane, podatne i dotąd oszczędzane regiony. To naturalnie oznacza, że użytkownicy, zwłaszcza w tych państwach, powinni zachować szczególną ostrożność — zauważa Roman Unuchek, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

Kluczowe dane liczbowe pochodzące z najnowszego raportu dotyczącego zagrożeń ransomware:

  • Łączna liczba użytkowników, którzy zetknęli się z oprogramowaniem ransomware w okresie od kwietnia 2016 r. do marca 2017 r., wzrosła o 11,4% w porównaniu z okresem wcześniejszych 12 miesięcy (kwiecień 2015 – marzec 2016 r.), czyli z 2 315 931 do 2 581 026 użytkowników na świecie.
  • Odsetek użytkowników, którzy co najmniej raz mieli styczność z oprogramowaniem ransomware, w stosunku do łącznej liczby użytkowników, którzy stanowili cel szkodliwego oprogramowania, zmniejszył się o niemal 0,8 punktu procentowego, z 4,34% w okresie 2015-2016 do 3,88% w okresie 2016-2017.
  • Wśród osób, które stanowiły cel oprogramowania żądającego okupu, odsetek tych, którzy zetknęli się z programami szyfrującymi dane, wzrósł o 13,6 punktu procentowego: z 31% w okresie 2015-2016 do 44,6% w okresie 2016-2017.
  • Liczba użytkowników zaatakowanych przy użyciu programów szyfrujących dane wzrosła półtora raza: z 718 536 w okresie 2015-2016 do 1 152 299 w okresie 2016-2017.
  • Liczba użytkowników zaatakowanych przy użyciu mobilnego oprogramowania ransomware zmniejszyła się o 4,62%, z 136 532 użytkowników w okresie 2015-2016 do 130 232.

W celu zmniejszenia ryzyka infekcji użytkownikom zaleca się następujące działania:

  • Regularnie wykonuj kopię zapasową.
  • Stosuj niezawodne rozwiązanie bezpieczeństwa i pamiętaj o włączeniu funkcji wspomagających ochronę przed zagrożeniami ransomware — takich jak „Kontrola systemu” wbudowana w rozwiązania Kaspersky Lab dla konsumentów i firm.
  • Dopilnuj, aby oprogramowanie było zawsze aktualne na wszystkich urządzeniach, z których korzystasz.
  • Zachowaj ostrożność w stosunku do załączników e-mail lub wiadomości od osób, których nie znasz. Jeśli masz wątpliwości, nie otwieraj ich.
  • Jeśli masz firmę, zorganizuj szkolenie dla swoich pracowników i zespołów IT. Ponadto przechowuj poufne dane na odizolowanych nośnikach, ogranicz do dostęp do nich i zawsze wykonuj kopię zapasową wszystkich kluczowych informacji.
  • Jeśli padniesz ofiarą oprogramowania szyfrującego, nie wpadaj w panikę. Wykorzystaj niezainfekowany system, aby odwiedzić stronę No More Ransom – być może znajdziesz na niej narzędzie deszyfrujące, które pomoże Ci odzyskać pliki bez płacenia okupu cyberprzestępcom.
  • Najnowsze wersje produktów firmy Kaspersky Lab przeznaczone dla mniejszych firm zostały udoskonalone o funkcjonalność ochrony przed oprogramowaniem szyfrującym dane. Ponadto Kaspersky Lab udostępnił bezpłatne narzędzie do ochrony przed oprogramowaniem ransomware, które może zostać pobrane i wykorzystane przez wszystkie firmy niezależnie od zainstalowanego rozwiązania bezpieczeństwa.
  • Każdy atak z użyciem oprogramowania ransomware stanowi przestępstwo, które należy zgłosić lokalnym organom ścigania.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: