eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 25/2017

Europa: wydarzenia tygodnia 25/2017

2017-06-24 21:04

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 24/2017

  • Szwecja liderem innowacyjności. Liderem w UE w rankingu opublikowanym przez KE, w tej ważnej dziedzinie jest Szwecja, która wyprzedziła Danię, Finlandię, Holandię i Wielką Brytanię. Polska zajęła 4. miejsce od końca z 54,8 pkt w 2016 r. (wobec 52,8 pkt w 2010 r.) Pozostawiam to bez komentarza, chociaż warto porównać ten wynik z wypowiedziami środowiska badawczego...
  • Szczyt unijny. Ostatni szczyt unijnych przywódców nie zakończył się wieloma decyzjami. Jedną z nich jest jednak przedłużenie na kolejne półrocze sankcji gospodarczych wobec Rosji za agresję na Ukrainie. Mówiono
  • też o ściślejszej współpracy w dziedzinie obronności oraz o kryzysie migracyjnym i Brexicie. Z polskiego punktu widzenia ważniejszym było spotkanie prezydenta Francji z przywódcami V4. Przedmiotem rozmów były reformy UE oraz sprawy imigracyjne.
  • Macron i przywódcy V4. Szczerą rozmowę z przywódcami Grupy Wyszehradzkiej przeprowadził prezydent Francji . Tematyką rozmów były; przyszłość UE, Brexit, rynek wewnętrzny, polityka obronna, relacje z Rosją oraz polityka migracyjna. To są tematy, w których istnieją spore różnice poglądów z KE oraz z przywódcami Niemiec i Francji.
  • Koncepcja gospodarcza Kijowa. Ukraińska gospodarka daleka jest od stabilizacji, bez pomocy unijnej nie jest w stanie rozwiązać podstawowych problemów. W tej sytuacji zwróciła się do Parlamentu Europejskiego o "zatwierdzenie preferencji dla ukraińskiego eksportu w ramach umowy o wolnym handlu".
  • Ruszyły negocjacje dot Brexitu. Brytyjski minister ds. Brexitu David Davis mówi przedstawił cel Wielkiej Brytanii: "głębokie i wyjątkowe relacje z UE".
  • Euro na Węgrzech. Węgierski rząd podtrzymuje deklarację, że długoterminowym celem tego kraju jest przystąpienie kiedyś...
  • Finanse na Nord Stream 2 z Chin. Prowadzone są wstępne konsultacje nt. pomocy chińskich banków w finansowaniu gazowej inwestycji. Te rozmowy to poszukiwanie alternatywy, gdyby europejscy partnerzy Gazpromu z powodu sankcji USA nie mogli sfinansować projektu.
  • Unijne oznakowane ekologiczne. Komisja Europejska przedstawiła nowe kryteria, tzw. EU Ecolabel, dla środków czystości. Warto wiedzieć, że na taki certyfikat nie mogą liczyć detergenty z mikroplastikami w swoim składzie.
  • Kolejny konflikt gazowy. Gaz-System odmówił odbioru gazu z gazociągu jamalskiego, tłumacząc to złą jakością. Komentatorzy dostrzegają tu kontekst polityczny.
  • Rosatom i Bułgaria. Bułgaria prowadzi w Moskwie rozmowy nt budowy drugiej bułgarskiej elektrowni atomowej w Belene nad Dunajem.
  • Spadek po Wielkiej Brytanii. Trwa rywalizacja w staraniach o lokalizację unijnych agencji, które dotąd były zlokalizowane w Londynie. Chodzi tu o agencje ds. leków i nadzoru bankowego. W kolejce chętnych jest także Polska.
  • Polacy wrócą z Wysp? W wielu branżach już teraz zaczyna brakować pracowników, a nie jest wykluczone, że Polacy będą wracać, a argumentem może być dynamika w gospodarce. Polska gospodarka obecnie rozwija się dwa razy szybciej od brytyjskiej. Warto dodać, że brytyjska premier zapewniła na szczycie UE, że zamierza honorować prawa obywateli UE przebywających w Wielkiej Brytanii.
  • Uchodźcy w niemieckiej gospodarce. Napływ uchodźców natrafia na boom w niemieckim sektorze służb publicznych. Jest duże zapotrzebowanie na pracowników służb socjalnych i opieki przedszkolnej.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

POLSKI TURYSTA CZĘŚCIEJ PŁACI KARTĄ NIŻ GOTÓWKĄ.

Z najnowszego badania, w jaki sposób płacą polscy turyści wynika z niego, że częściej niż z gotówki korzystają oni z kart, które stanowią najpopularniejszy sposób regulowania płatności związanych z urlopem. Podróżujący z Polski kartą opłacają już 45% wszystkich wydatków przed wyjazdem i 48% tych w czasie podróży. Wydatki te najczęściej dotyczą biletów lotniczych i zakwaterowania, związanych z wyjazdem zakupów i jedzenia w lokalnej gastronomii. Ankieta potwierdza też, że polscy turyści coraz więcej podróżują, dlatego Mastercard udostępnia ranking turystycznych „ukrytych skarbów” Europy oraz przypomina najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z kart płatniczych w czasie wakacji.

Rezerwacje online i zakupy na miejscu z kartą płatniczą

Jak wynika z ankiety, polscy turyści już niemal połowę wakacyjnych płatności realizują z pomocą karty, która stanowi najpopularniejszy sposób płatności, zdecydowanie wyprzedzając gotówkę. Wynika to z faktu, że płacenie kartą jest bezpieczniejsze i wygodniejsze niż korzystanie z gotówki. Widać to szczególnie w przypadku wyjazdów zagranicznych: karty nie tylko są akceptowane na całym świecie, ale płacenie nimi pozwala też uniknąć wizyt w kantorze.

Przed wyjazdem z kart korzystamy rzadziej niż inni Europejczycy (45% vs. 55% wydatków). Natomiast częściej niż turyści z innych krajów płacimy w ten sposób za zakupy przed urlopem (42% vs. 29%) oraz za ubezpieczenie (31% vs. 24%). Ponadto kartą płacimy najczęściej rezerwując zakwaterowanie (49%) i loty (45%).

Z kolei już w czasie trwania wakacji płacimy kartą chętniej niż inni Europejczycy (48% vs. 45%). W czasie urlopu bezgotówkowo najczęściej płacimy za zakupy (54%), za posiłki w lokalnych restauracjach (53%) oraz za bilety wstępu do atrakcji turystycznych (40%).

Podróżując za granicę, najczęściej decydujemy się na wymianę waluty w kantorze przed wyjazdem (69%). 16% polskich turystów woli jednak płacić kartą w miejscu sprzedaży, zaś 15% wypłaca pieniądze z bankomatów już w miejscu docelowym, dzięki czemu nie muszą odwiedzać kantorów.

Zagraniczne wyjazdy głównie do Europy

Wśród wakacyjnych destynacji odwiedzanych w ostatnim roku Polacy najczęściej wskazywali na kraje naszych sąsiadów oraz państwa południowej Europy – Hiszpanię i Niemcy (po 9%), Czechy (8%) oraz Włochy (7%). Statystycznie, polski turysta wyjeżdża średnio 1,5 raza rocznie do Strefy euro i 0,9 raza rocznie do innych krajów. Badanie Mastercard potwierdza też, że najwięcej podróżujemy po Polsce – średnio jest to 6,7 wyjazdów rocznie.

„Coraz więcej osób docenia zalety podróżowania bez gotówki, zarówno w celach turystycznych, jak i służbowych. Dlatego Mastercard oferuje im uniwersalne, międzynarodowe rozwiązania, które zapewniają wygodę i bezpieczeństwo płatności. Polacy podróżują też coraz więcej, dlatego przygotowaliśmy dla nich listę największych, turystycznych ‘ukrytych skarbów’ Europy, która pomoże im w planowaniu wyjazdów w wyjątkowe, a jednocześnie nieoczywiste i dostępne cenowo miejsca” – mówi Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe.

Nieodkryte miejsca na mapie Europy

Mastercard zaprezentował zestawienie turystycznych „ukrytych skarbów” Europy. Zostały one wytypowane na podstawie danych zgromadzonych przez Mastercard oraz informacji uzyskanych od autorów lokalnych blogów podróżniczych i specjalistów ds. turystyki, a następnie uszeregowane według takich kryteriów jak m.in.: piękno krajobrazu, różnorodność (atrakcje przyrodnicze i kulturalne), koszty pobytu, dostępne udogodnienia czy powszechne akceptowanie płatności bezgotówkowych.

Na wysokim, 11. miejscu na liście, uplasowały się polskie Kaszuby. Ten pomorski region, położony wśród malowniczych jezior, lasów i wzgórz, jest zamieszkany przez Kaszubów – grupę etniczną o unikalnej kulturze, posługującej się językiem kaszubskim, który jest trudny do zrozumienia nawet dla Polaków z innych części kraju.

„Kaszuby to nieodkryta, turystyczna perła Polski i Europy. Jezioro Wdzydzkie, nazywane przez miejscowych ‘kaszubskim morzem’, jest rajem dla kajakarzy i żeglarzy. Dolina Słupi jest z kolei jednym z najstarszych parków krajobrazowych w Polsce. Do innych miejsc wartych obejrzenia zaliczymy m.in. Kaszubski Park Etnograficzny, Świat Labiryntów Bliziny i znajdujące się w kilku miejscach kamienne kręgi określane jako ‘polskie Stonehenge’. Całe Kaszuby można podziwiać ze szczytu Wieżycy (329 m n.p.m.)” – mówi Karol Lewandowski, autor podróżniczego bloga Busem przez Świat, który współpracował z Mastercard przy tworzeniu rankingu.

Poradnik – bezpieczna karta na wakacjach


Aby zapewnić podróżującym spokój ducha, Mastercard przygotował kilka praktycznych wskazówek i porad dotyczących korzystania z kart płatniczych w czasie wakacji:
  • Poinformuj swój bank o celu podróży, tak aby w razie konieczności szybciej otrzymać pomoc, szczególnie jeśli wybierasz się w egzotyczne miejsca.
  • Zapoznaj się z usługami powiązanymi z Twoją kartą dotyczącymi bezpieczeństwa, podróżowania i spędzania czasu wolnego, dzięki którym podróż będzie jeszcze bardziej udana.
  • Zapisz w swoim telefonie numer, pod którym należy zgłosić zgubioną lub skradzioną kartę na wypadek, gdyby konieczne było jej zablokowanie.
  • Jeśli płacisz kartą w restauracji lub kawiarni, poproś o przyniesienie terminala płatniczego lub podejdź razem z kelnerem do czytnika przy kasie.
  • Nigdy nie zapisuj swojego kodu PIN na papierze ani w telefonie. Mastercard stosuje zasadę zerowej odpowiedzialności, która chroni klientów przed skutkami nieautoryzowanych transakcji, tj. zakupami, których klient nie dokonał. Warunkiem jest jednak przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.
  • Sprawdzaj swoje wyciągi i zgłaszaj każde nieprawidłowe obciążenie w ciągu 30 dni. W razie jakichkolwiek podejrzeń skontaktuj się z bankiem. Warto aktywować usługę powiadomień SMS o transakcjach kartą lub transakcjach na rachunku.
  • Płacąc kartą korzystaj z dodatkowego zabezpieczenia. Dzięki usłudze chargeback masz prawo do złożenia reklamacji w swoim banku, jeśli opłacona kartą usługa nie została wykonana, bądź też była wykonana wadliwie albo niezgodnie z zamówieniem.


K. Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: