eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 24/2017

Europa: wydarzenia tygodnia 24/2017

2017-06-18 18:12

 • Komplikacje z Brexitem. Wg agencji ratingowej Moody's praktycznie "nierozstrzygający wynik brytyjskich wyborów skomplikuje negocjacje z UE w sprawie warunków Brexitu". Nie jest wykluczone, że (w obecnej sytuacji w brytyjskim parlamencie) wzrasta szansa na miękką wersję Brexitu, czym zainteresowany jest szkocki rząd. Przewiduje się teraz spore trudności przy doprecyzowywaniu brytyjskiej koncepcji "rozwodu", co może spowodować opóźnienie w rozpoczęciu negocjacji. Jakby tego było mało David Davis (brytyjski minister ds Brexitu) oświadczył ostatnio, że Zjednoczone Królestwo zawsze może wyjść z Unii Europejskiej bez porozumienia. Omawiając ten polityczny, europejski problem należy pamiętać o tej możliwości podczas negocjacji z Brukselą ws. wyjścia ze Wspólnoty.
 • Czy uda się bardziej zintegrować UE? Polityka nowej administracji amerykańskiej wpływa na kierunki zmian w UE. W trakcie najbliższego szczytu szefowie państw i rządów krajów unijnych będą decydowali o zacieśnieniu współpracy w obszarze obronności. Mają też potwierdzić unijne zobowiązanie do wypełniania porozumienia paryskiego.
 • Europa dwóch prędkości. Po koncepcji oddzielnego budżetu dla strefy euro, Teraz europejski Komisarz ds. Gospodarczych i Finansowych, Pierre Moscovici zaproponował powołanie "wyposażonego w pełnię prerogatyw ministra finansów strefy euro".
 • Ceny konsumpcyjne w strefie euro. Wg Eurostat-u w maju wzrosły one o 1,4 proc. r/r.
 • Grecja otrzyma pomoc. Ministrowie finansów państw strefy euro osiągnęli porozumienie i Grecja kolejną transzę pomocy (8,5 mld euro). Warto przypomnieć, że cała pomoc wynosi 86 mld euro.
 • Procedury nadmiernego deficytu. Zostaną one zamknięte wobec Chorwacji i Portugalii. KE zarekomendowała unijnym ministrom finansów taką decyzję w związku z tym, że oba kraje obniżyły deficyt poniżej 3 proc. PKB.
 • Znika roaming. Z dniem 15 czerwca 2017 r. praktycznie znika roaming w połączeniach telekomunikacyjnych na terenie krajów Unii Europejskiej. Oznacza to, że podróżujący w granicach UE będą korzystać z telefonów komórkowych na takich samych zasadach, jak we własnym kraju. Są jednak wyjątki, więc zainteresuj się nimi...
 • UE chroni własnych producentów stali. Niedawno KE nałożyła cła antydumpingowe na wyroby stalowe z Chin. Teraz podobną decyzję podjęto na import salowych prętów zbrojeniowych z Białorusi.
 • Drony pod specjalnym nadzorem. Ze względu na bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej KE chce, aby w UE powstał podobny system do tego, jaki obecnie zarządza ruchem lotniczym dla załogowego lotnictwa.
 • planuje się, że do 2019 roku ma zostać wprowadzony obowiązek m.in. rejestracji nisko latających dronów (na pułapie do 150 metrów).
 • Co dalej z Nord Stream 2. Przedłuża się czas przygotowywania mandatu do negocjacji z Rosją ws. reżimu prawnego dla morskiego odcinka przyszłego gazociągu Nord Stream 2. Chodzi o reżim prawny dotyczący tak naziemnej, jak i podmorskiej części tej magistrali.
 • Nowe prawo dot. internetu. WG Parlamentu Europejskiego dojrzewają warunki dla powstania nowego prawa, które zwiększy ochronę użytkowników internetu.
 • Fundusze na zagospodarowanie odpadów radioaktywnych. Niemiecki rząd uzyskał zgodę KE na utworzenie na ten cel państwowego funduszu w kwocie około 24 mld euro. Było to niezbędne, bo tego wymaga pomoc publiczna.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

MANDAT Z ZAGRANICY - JAK ZAPŁACIĆ, BY NIE PRZEPŁACIĆ...

Od 15 do nawet 600 euro może kosztować przekroczenie prędkości na niemieckiej drodze. Słowacy, Czesi czy Litwini także karzą kierowców bez pobłażania. Nierozważna próba uregulowania należności może sprawić, że do kwoty mandatu dojdzie pokaźna suma za przewalutowanie i prowizje. Jak się przed tym ustrzec?

Najgorsze zdjęcia z zagranicznej podróży dopadają ludzi zwykle kilka tygodni po powrocie do domu. Wyglądają dość podobnie - widać twarz siedzącego za kierownicą i numery rejestracyjne auta. Istotniejszy od fotografii jest załącznik. Zawiera informacje o przekroczeniu prędkość i wezwanie do zapłaty. Kwoty bywają niebagatelne. I są wyrażane w walutach, którymi z reguły nie posługujemy się na co dzień.

Co mi zrobisz, jak mnie nie złapiesz?

W pierwszej reakcji na zagraniczny mandat kierowcę zazwyczaj ogarnia mieszanka rozżalenia i złości. Przez głowę mkną myśli: "Że też nie mogli sobie darować... Że musieli akurat mnie ustrzelić...".

Gdy mija złość, najczęściej zaczyna się etap buntu i działania. Polega na przeczesywaniu internetu, obdzwanianiu znajomych, by dowiedzieć się, co się może stać, jeśli nie zareagujemy na wezwanie. Poszukiwanie wiarygodnych źródeł informacji, wykładni prawa oraz opowieści rodaków, którzy także wpadli w oko fotoradaru za granicą, a unijny system wymiany danych posłużył do namierzenia ich nazwiska oraz adresu na bazie numerów rejestracyjnych auta.

Na ogół nikt nie spieszy się, aby rozstać się z równowartością np. 100 euro. Naprędce znajdą się pilne potrzeby lub dużo lepsze pomysły na spożytkowanie takiej kwoty. Łatwo też znaleźć dla siebie usprawiedliwienie. Np. coś w rodzaju: droga była przecież pusta, prędkość tylko trochę za duża, a w ogóle to inni łamią przepisy o wiele częściej... Dlatego chcemy się dowiedzieć, czy da się z tej sytuacji wybrnąć bez szwanku dla portfela.

Strach byłoby tam wrócić

Z zagranicy do Polski docierają z reguły wezwania mandatowe. W wypadku zlekceważenia takiego wezwania, po roku czy dwóch latach sprawa może się przedawnić. I to byłaby wersja optymistyczna dla kogoś, kto zamierza się wymigać od płacenia. Istnieją jednak co najmniej dwie wersje pesymistyczne.

Na kłopoty można się narazić już w chwili, w której wrócimy do kraju, w którym pozostały nieuregulowane rachunki. Wystarczy niezawiniona stłuczka czy rutynowa kontrola, a funkcjonariusze z pewnością upomną się o zaległości. Policji np. w Niemczech może nie interesować żarliwe tłumaczenie, że kierowca nie ma przy sobie gotówki.

Strach przed ponowną zagraniczną podróżą nie zamyka jednak kłopotliwych następstw zlekceważenia pisma ze zdjęciem i informacją o przekroczeniu prędkości. Pozostawione bez odpowiedzi wezwanie mandatowe zmieni się w mandat i do polskiego sądu trafi wniosek o ukaranie sprawcy wykroczenia. Wnioskodawca może wprawdzie uznać, że sprawa nie jest warta zachodu. Trzeba zadbać o przysięgłe tłumaczenie dokumentów, podobnie rzecz miałaby się z zeznaniami świadków. Mimo to w polskich sądach odbywają się już sprawy o zagraniczne mandaty i nie są to wyjątki. Zagraniczne instytucje, poprzez firmy windykacyjne, dochodzą od polskich kierowców nawet należności za nieopłacone parkowanie.

Karę wymierzoną w euro najlepiej płacić w euro

Co w sytuacji kiedy kierowca, otrzymawszy wezwanie, poczuwa się do winy, woli zapłacić, by spokojnie spać i nie bać się wyjazdu za granicę? Na wezwaniu mandatowym na pewno widnieje konto oraz IBAN, czyli międzynarodowy numer rachunku bankowego, a także numer postępowania w danej sprawie. Pozostaje kwestia dokonania przelewu. Można to zrobić ze złotowego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Jednak po dokonaniu operacji okaże się, że banki pobrały prowizje za przewalutowanie i transfer pieniędzy. W skrajnych wypadkach kwota dodatkowych kosztów może przekroczyć wysokość kary. Taniej wyjdzie skorzystanie z przelewu SEPA, wtedy prowizja najczęściej wynosi 5 zł. Jednak nie wszystkie banki realizują takie operacje. Tanio i z bezpośrednim dostępem do walut można zrealizować operację poprzez kantor w sieci realizujący opcję przelewów walutowych. W serwisie Cinkciarz.pl konto można założyć poprzez internet - szybko, nie wychodząc z domu, i bezpłatnie, by następnie kupić tam po korzystnym kursie wybraną walutę i zlecić przelew mandatu z prowizją - 5 zł. Uwaga, aby urząd nie miał problemów z rozpoznaniem nadawcy przelewu warto podczas realizacji transakcji dopisać własny tytuł przelewu np. numer mandatu.

Najlepiej zdjąć nogę z gazu

W Polsce przyjęła się niepisana zasada, że przekroczenie prędkości o mniej niż 10 km/h najczęściej uchodzi kierowcy bezkarnie. Znani z przywiązania do porządku Niemcy nie miewają podobnych rozterek. Wlepiają mandaty nawet wtedy, gdy fotoradar uchwycił samochód jadący o kilka kilometrów za szybko.

Mandatowe widełki za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w naszym kraju rozciągają się od 50 do 500 zł. W Niemczech istnieją drobne różnice dotyczące łamania zasad w terenie zabudowanym i niezabudowanym, a taryfikator wygląda następująco: do 10 km/h - 15 euro, o 11-15 km/h - 25 euro, o 16-20 km/h - 70 euro, o 21-25 km/h - 80 euro, o 26-30 km/h - 95 euro, o 31-40 km/h - 160 euro, o 41-50 km/h - 240 euro, o 51-60 km/h - 440 euro, powyżej 60 km/h - 600 euro.

Także słowacki kodeks drogowy karze przekraczających prędkość bez pardonu: (taryfikator poza terenem zabudowanym) do 6 km/h - upomnienie, o 6-15 km/h - 20 euro, o 15-25 km/h - 40 euro, o 25-29 km/h - 50 euro, o 29-35 km/h - 100 euro, o 35-40 km/h - 200 euro, o 40-45 km/h - 300 euro, o 45-50 km/h - 400 euro, o 50-55 km/h - 500 euro, o 55-60 km/h - 650 euro, powyżej 60 km/h - 650 euro i więcej: wniosek do sądu.

W Czechach też nie warto łamać przepisów, ponieważ za przekroczenie prędkości do 20 km/h zapłacimy 1000 koron, o 20-30 km/h - 2500 koron. W Czechach trzeba też się pilnować z wjazdem na autostradę, ponieważ za brak winiety płaci się aż 10 tys. koron kary.

Z kolei na litewskich drogach każdy kilometr powyżej dozwolonego limitu może kosztować 3 euro.

CINKCIARZ.PL

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.