eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 23/2017

Europa: wydarzenia tygodnia 23/2017

2017-06-10 21:45

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 22/2017

  • Brytyjskie wybory. Brytyjska premier Theresa May wygrała przedterminowe wybory, jednak nie osiągnęła celu, jaki sobie postawiła wzmocnienie swojego mandatu przed negocjacjami z Brukselą w sprawie Brexitu (jej Partia Konserwatywna utraciła bezwzględną większość w Izbie Gmin). Wyniki wyborów zinterpretowano następująco: "Brytyjczycy oddali głos za miękkim wyjściem z Unii Europejskiej", otwierając kolejnemu rządowi możliwość pozostania we wspólnym rynku UE.
  • Gospodarka unijna ma się dobrze. Markit Economics zaprezentowała majowy indeks PMI composite dla strefy euro. Wynosi on 56,8 pkt (wobec 56,8 pkt na koniec poprzedniego miesiąca
  • Gospodarka eurolandu. Wg urzędu statystycznego Eurostat Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w I kwartale 2017 r. wzrósł o 0,6 proc. kw/kw.
  • Prognozy wzrostu wg EBC. Europejski Bank Centralny podniósł prognozy wzrostu gospodarczego dla strefy euro na ten rok do 1,9% oraz do 1,8% na rok 2018, zaś na 2019 r. przewiduje 1,7% wzrostu.
  • Stopy procentowe EBC. Europejski Bank Centralny (EBC) pozostawił podstawowe stopy procentowe i parametrów programu skupu aktywów bez zmian. Wygląda też na to, że EBC zrezygnował z możliwości dalszego cięcia stóp procentowych.
  • Pomoc dla Grecji. Ateny uważają, że spełniły wszystkie warunki, które dotąd blokowały zakończenie oceny reform w tym kraju i uniemożliwiały dostęp do kolejnych rat programu pomocowego. Ateny mają nadzieję, że teraz negocjacje będą poświęcone obniżce greckiego zadłużenia.
  • Po brytyjskich wyborach. Theresa May nowym premierem. Mimo słabszych niż zakładano wyników wyborów, Kanclerz Niemiec Angela Merkel ma nadzieję, na kontynuowanie planu negocjacji w sprawie Brexitu. Podobne stanowisko zajął D, Tusk.
  • Unijny pakiet negocjacyjny. Komisja Europejska przyjęła mandat negocjacyjny do rozmów z Rosją w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2. Niestety nie jest on korzystny dla Polski. Jego treść jest ogólna, mało precyzyjna. Nie ma tam jednoznacznego stanowiska, że unijne przepisy powinny mieć zastosowane zarówno do części morskiej, jak i lądowej. Taki zapis zablokowałby realizacje tej inwestycji.
  • KE opublikowała pakiet w sprawie międzynarodowego transportu drogowego. 11 państw członkowskich UE, w tym Polska, sprzeciwiło się wobec protekcjonistycznych regulacji w transporcie drogowym. Chodzi m.in. o płacę minimalną dla zagranicznych kierowców we Francji i Niemczech. Ostatecznie ministrowie transportu siedmiu innych krajów UE złożyli w tej sprawie stosowne oświadczenie, w którym krytykują przedstawiony przez KE dokument. Chodzi m.in. o stosowanie przez firmy transportowe płacy minimalnej wobec kierowców wykonujących przewozy międzynarodowe.
  • Co w zamian za South Stream. Po dnie Morza Czarnego będą poprowadzone dwa rurociągi, Jeden będzie dostarczał gaz do Turcji, drugim planuje się dostawy gazu do południowej i środkowej Europy. Tą drugą koncepcją są żywotnie zainteresowane Węgry i kraje sąsiednie. Nowym elementem jest propozycja włoskiego koncernu Snam, który zaproponował Gazpromowi rozszerzenie Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) o możliwości dostaw rosyjskiego gazu do innych krajów unijnych .
  • Wartość marki. Według raportu firmy doradczej Brand Finance marka Manchester United - drużyny angielskiej Premier League jest uznawana za najbardziej wartościową markę piłkarską na świecie i jest wyceniona na 1,73 mld USD.
  • Ukraińcy w UE. Z dniem 11 czerwca będzie zniesiony obowiązek posiadania wiz przez obywateli Ukrainy wjeżdżających na tereny unijne. Oznacza to, że będą mogli wjechać do krajów członkowskich bez wizy na 90 dni - w ciągu pół roku - w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

BRYTYJSKIE WYBORY. GORZKIE ZWYCIĘSTWO TORYSÓW.

Premier T. May nie osiągnęła w wyborach celu zdobycia mocnego mandatu przez negocjacjami. Torysi będą potrzebować koalicjanta. To podkopuje fundamenty funta. W Europie EBC bardzo ostrożnie zaostrza retorykę. Podtrzymuje ocenę konieczności utrzymania ultra łagodnej polityki pieniężnej. Euro słabsze. Dolar gotowy do wzrostowej korekty. Złoty w tym środowisku jeszcze lekko w dół.

Funt traci w reakcji na potwierdzenie nocnych sondaży spod lokali, że w wyborach parlamentarnych partia premier T. May nie zdobyła większości. Według najnowszych wyliczeń w liczącej 650 posłów Izbie Gmin Konserwatyści będą mieć 307 przedstawicieli, o 10 mniej, niż wcześniej. Laburzyści zdobędą 257, co oznacza wzrost o 28 posłów. Lider opozycji zaapelował o dymisję May. Słaby wynik Torysów oznacza, że do sformowania większościowego rządu będą oni potrzebowali koalicjanta. To osłabienie mandatu dotychczasowej premier w negocjacjach w sprawie Brexitu.

Kurs GBP/USD spadł w reakcji na wyniki wyborów do najniższego poziomu od 18 kwietnia. EUR/GBP jest najwyżej od 16 stycznia. GBP/PLN powrócił w rejon półrocznych dołków, choć generalnie złoty pozostaje słabszy wobec większości walut. Wzrost niepewności pociągnie za sobą dalszą, przynajmniej kilkutygodniową, słabość funta, która w naszej ocenie sprowadzi brytyjską walutę na wielomiesięczne dołki. Wielka Brytania jest w trudnej sytuacji przed rozmowami przed rozmowami z przedstawicielami Unii i trudno będzie jej wynegocjować korzystny układ. W średniookresowej perspektywie fundamenty zmieniają się po wyborach na niekorzyść funta.

EBC dozuje z zaostrzaniem retoryki.

Europejski Bank Centralny (EBC) pozostawił parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie. W komunikacie ze zdania: „stopy pozostaną na obecnym lub niższym poziomie” obcięto tę drugą część stwierdzenia, co można uznać za pewne osłabienie gołębiego tonu banku centralnego. Potwierdziły się przecieki o obniżeniu prognoz inflacji CPI (z 1,7 do 1,5 proc. w 2017 r. oraz z 1,6 proc. do 1,3 proc. w 2018r.i do 1,6 proc. rok później) oraz podwyższeniu o 0,1 pkt proc. w całym horyzoncie projekcji oczekiwanejdynamiki PKB. Wcześniej Eurostat zrewidował w górę wynik za I kw. do 1,9 proc. To 9. kolejny kwartał ze wzrostem gospodarczym między 1,6 a 2,0 proc. EBC spodziewa się, że w tym roku PKB zwiększy się o 2,0 proc. Bank odnotowuje dalszą poprawę koniunktury i umocnienie ożywienia. Podniósł ocenę szans i zagrożeń dla koniunktury do zrównoważonej z przechylonej w stronę tych ostatnich. W ocenie EBC ryzyko deflacji znikło. Konieczne jest jednak dalsze utrzymywanie łagodnej polityki monetarnej do czasu, aż nastąpi trwały wzrost inflacji do celu. „Trzeba być w tym względzie cierpliwym” – mówił prezes M. Draghi na konferencji prasowej. Ścieżka CPI jest w średniookresowej perspektywie płaska. Program łagodzenia ilościowego (QE) w kwocie 60 mld EUR miesięcznie potrwa co najmniej do grudnia. Może zostać wydłużony i rozszerzony. Na posiedzeniu nie dyskutowano o przyszłości QE. Draghi zastrzegł, że EBC jeszcze długo pozostanie na rynku wtórnego obrotu papierami skarbowymi.

Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: