eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 22/2017

Świat: wydarzenia tygodnia 22/2017

2017-06-03 11:41

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 21/2017

  • Po szczycie G7 na Sycylii. Pojawiają się komentarze, a w nich podkreślane są różnice między USA i ich europejskimi. Najważniejszymi problemami okazują się obecnie sprawy światowego handlu (kwestia jego liberalizacji) i paryskiego porozumienia w sprawie klimatu (USA chcą go renegocjować). W ostatnich godzinach Biały Dom poinformował o wycofaniu się USA z porozumienia paryskiego.
  • Produkt Krajowy Brutto USA. Pierwszy kwartał 2017 r. był słabszy dla amerykańskiej gospodarki, która wzrosła o 1,2 proc. licząc r/r.
  • Chiński rating. Agencja ratingowa Moody's Investors Service zdecydowała się obniżyć rating Chin z A1 do Aa3.
  • Amerykański budżet na fiskalny 2018 rok. Został on przygotowany pod wyborczym hasłem "Przede wszystkim Ameryka - plan budżetowy, który przywróci Ameryce potęgę" (America First - A Budget Bluepront to Make America Great Again). Warto zwrócić uwagę zawarte w nim prognozy dotyczące zadłużenia netto państwa w stosunku do wielkości produktu krajowego brutto (z obecnych 106 procent do około 80 procent w 2027 roku).
  • Koszty światowych klęsk żywiołowych i katastrof wywołanych przez człowieka. Wg towarzystwa reasekuracji Swiss Re w 2016 wyniosły one 175 mld USD, czyli prawie dwa razy więcej niż w poprzednim roku (94 mld USD). Poinformowano, że 54 mld z wszystkich wydatków w 2016 roku pokrywają ubezpieczyciele i jest to o 42 proc. więcej niż w 2015 roku. Wg raportu Suiss Re skutki katastrof były jednak mniej tragiczne bo zginęło w nich 11 tys. ludzi, w porównaniu z ponad 26 tys. rok wcześniej. Wg Swiss Re koszty klęsk żywiołowych i katastrof w 2016 roku wyniosły 158 mld USD były najbardziej kosztowne od 2012 roku. Było dużo katastrof, w tym trzęsień ziemi, burz, powodzi i pożarów lasów (najwięcej w Azji).
  • Japoński przemysł. Kwietniowa produkcja przemysłowa w Japonii wzrosła o 4,0 proc. m/m, po spadku o 1,9 proc. w marcu - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie, we wstępnym wyliczeniu.
  • Zmiany w Egipcie. Rząd opublikował 2,5 mld dol. pakiet pomocy socjalnej dla najuboższych o wartości 2,5 mld (dotyczy on podwyżki części pensji i emerytur, zwiększenie zasiłków oraz wyższe ulgi podatkowe).Gospodarka Egiptu od lat jest w bardzo trudnej sytuacji, czego efektem jest wysoka inflacja.
  • Unijne sankcje wobec Syrii. Unia Europejska przedłużyła sankcje wobec władz Syrii. Przedłużono je o rok i objęto nimi dodatkowo trzech kolejnych ministrów rządu w Damaszku. Restrykcje będą obowiązywać do 1 czerwca 2018 roku.
  • Amerykańskie LNG w Świnoujściu. Podpisano umowę (na razie jednorazową) na dostawę amerykańskiego LNG do terminala w Świnoujściu. To kolejna próba zróżnicowania dostaw gazu i zmniejszenia naszego uzależnienia od tradycyjnych, rosyjskich dostaw.
  • Problemy demograficzne Kanady. Kanada się starzeje, już obecnie liczba osób powyżej 65. roku życia jest wyższa od liczby dzieci 5,9 mln / 5,8 mln). Wg spisu powszechnego w 2011 r. liczba osób w wieku stu lat lub starszych wzrosła o 41,3 proc. W tym samym okresie liczba osób między 15. a 64. rokiem życia zwiększyła się o 0,4 proc.
  • Afery spalinowej ciąg dalszy. Niemiecki rząd poinformował, że potwierdzają się wcześniejsze podejrzenia wobec Audi z silnikami wysokoprężnymi. Ten producent także (podobnie jak Volkswagen) wyposażył w nielegalne programy komputerowe, umożliwiające manipulowanie pomiarem emisji spalin.
  • Rosja powraca na rynek samolotów pasażerskich. Rozpoczął się atak na pozycję Airbusa i Boeinga firm chińskich i rosyjskich. Po prezentacji samolotu chińskiego teraz rosyjska firma United Aircraft Corporation zaprezentowała wąskokadłubowy MS-21, którego technologia jest uważana za innowacyjną, co będzie miało wpływ na koszty wytwarzania.
  • Chińczycy wybierają Polskę. Koncern LiuGong to jeden z największych chińskich inwestorów. Zdecydował się na Warszawę, gdzie będzie miał europejską centralę. Natomiast główne magazyny zostaną zlokalizowane w Stalowej Woli.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

FILMY W JAKOŚCI 4K REWOLUCJONIZUJĄ RYNEK DOMOWEJ ROZRYWKI. ZA ZMIANAMI NIE NADĄŻA TELEWIZJA

Rynek domowej rozrywki w ostatnich latach przeżywa rewolucję związaną z przejściem na wykorzystanie materiałów w wysokiej rozdzielczości 4K. Eksperci twierdzą, że przeszliśmy już do etapu, w którym filmów czy programów nadawanych w tej rozdzielczości jest dużo, ale rewolucja 4K jeszcze się nie dokonała. Za zmianami nie nadąża przede wszystkim telewizja.

Eksperci podkreślają, że nowości techniczne można podzielić na takie, które wprowadzane są na rynek nieco na siłę, poprzez próby tworzenia określonej mody i sztuczne nakręcanie popytu, oraz na te, które sprzedają się same, ze względu na ich bezdyskusyjne, widoczne od razu zalety. Do tych ostatnich zalicza się niewątpliwie technologia wyświetlania obrazów (filmów, programów, gier) w wysokich rozdzielczościach, określanych ogólnie mianem 4K. Oferuje ona zdecydowanie więcej szczegółów i bardziej wyrazistą kolorystykę, zapewniając widzom rozrywkę na jeszcze wyższym poziomie.
 
– Kilka lat temu jeden z moich znajomych wrócił z Hollywood, gdzie odwiedził kilka studiów filmowych. Okazało się, że już wtedy filmowcy byli zafascynowani HDR i możliwościami, jakie daje obraz 4K. Więcej szczegółów, większe natężenie kolorów, możliwość pokazania detali, które wcześniej nam umykały. Jeżeli dziś pójdziemy do sklepu, to zauważymy, że tych telewizorów 4K albo inaczej UHD z technologią Quantum Dot jest z roku na rok coraz więcej – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Henryk Chorążewski z Samsung Electronics Polska.

Ekspert podkreśla, że technologia 4K, a także 8K, która również rysuje się już na horyzoncie, to przyszłość rynku domowej rozrywki. Mimo to wprowadzenie do obiegu największych rozdzielczości nie jest takie proste, bowiem problemem są nie tylko ograniczenia techniczne i dystrybucyjne, lecz także wysokie koszty inwestycji. Na przykład sporo filmów w wysokiej rozdzielczości można znaleźć już w internecie, jednak problem polega na tym, że nie odzwierciedlają one rzeczywistej jakości, czemu winna jest m.in. słaba szybkość transferu.
 
– Jeżeli chodzi o content, to bardzo dużo filmów UHD jest w internecie, coraz więcej jest na płytach blu-ray, są też telewizje satelitarne, które nadają taki sygnał 4K. Niestety, w Polsce nie ma stacji, które wykorzystywałyby tę technologię. Wprowadzenie 4K nie jest łatwe ze względu na szereg ograniczeń. Mimo to materiałów w technologii 4K przybywa, a w przyszłości będzie ich jeszcze więcej, przynajmniej tak wskazują nasze analizy i prognozy – twierdzi Henryk Chorążewski.

Ekspert z firmy Samsung nie ma też wątpliwości, że nowoczesne telewizory muszą nadążyć za zmieniającą się rzeczywistością rynkową. Nie jest to wcale proste w dobie Internetu i usług typu VOD (wideo na życzenie). Warto zauważyć, że pierwsze telewizory 4K pojawiły się w sprzedaży w 2013 roku, ale były stosunkowo drogie. Dopiero w 2015 roku ku uciesze wielu użytkowników doszły do głosu telewizory 4K ze średniej półki cenowej. To zaowocowało wynikiem sprzedaży na poziomie 8 mln, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Digital Entertainment Group z sierpnia 2016 roku. Obecnie rynek jest na etapie przejściowym, ultrawysoka rozdzielczość 4K stała się powszechniejsza i dziś coraz trudniej znaleźć na półce sklepowej telewizor, który jej nie oferuje.
 
– Dzisiaj telewizor to nie tylko telewizja. To także wszystko to, co mamy w internecie, dlatego każdy film oglądany na telewizorze UHD będzie wyglądał lepiej niż na zwykłym telewizorze Full HD. Jeżeli chodzi o materiały w rozdzielczości Ultra High Definition, to takich materiałów najwięcej znajdziemy w tej chwili w internecie. W serwisie YouTube materiałów 4K są już setki tysięcy i ciągle ich przybywa – tłumaczy Henryk Chorążewski i dodaje – Kolejnym źródłem są serwisy VOD. W tych serwisach coraz częściej pojawiają się filmy nagrane w rozdzielczości Ultra HD. Możemy ich szukać w player.pl, HBO Go, Netfliksie i na wielu innych platformach.

Pewnym problemem dla użytkowników może być jednak nieuporządkowany sposób oznaczania rozdzielczości ekranów urządzeń i materiałów. Na rynku spotkać można określenia takie jak 4K, UHD (wraz z Ultra HD czy Ultra High Definition), a w pobliżu pojawiają się też nieraz pojęcia oznaczające nieco niższe rozdzielczości, takie jak QHD czy Quad HD. Znanym i powszechnie rozumianym pojęciem jest za to Full HD (1920×1080 pikseli), więc Ultra HD w 4K najłatwiej zdefiniować w odniesieniu do tego. To aż 4 razy więcej pikseli niż Full HD, podczas gdy w 8K to aż 16 razy więcej pikseli niż Full HD. Zależność jest prosta – im wyższa rozdzielczość, tym lepsza, bardziej szczegółowa jest jakość wyświetlanego obrazu.
 
– Rzeczywiście spotykamy kilka określeń, które dla osób, które przychodzą do sklepu, są często bliskoznaczne. Uważają one, że 4K, UHD czy Ultra HD to to samo. To wynika trochę z tego, że jako pierwsze pojawiło się określenie 4K, czyli format zapisu obrazu w wysokiej rozdzielczości. Jednak przy tym formacie otrzymujemy trochę więcej danych i trochę więcej pikseli, które nie są potem pokazywane w momencie, kiedy ten obraz odtwarzamy. A obraz odtwarzamy na telewizorach Ultra High Definition. Natomiast UHD, Ultra HD czy Ultra High Definition to jest to samo – telewizor, który wyświetla obraz w wysokiej rozdzielczości – wyjaśnia ekspert.

Wśród źródeł materiałów w rozdzielczości 4K warto wymienić także aparaty i kamery nagrywające w 4K, smartfony wyposażone w nagrywanie 4K czy oferujące najwyższą jakość materiału odtwarzacze blu-ray UHD. Te ostatnie pojawiły się zaledwie rok temu, dlatego nie dziwi fakt, że filmów na płytach BD UHD dopiero przybywa. Specjalista z firmy Samsung Electronics Polska przypomina też jednak o możliwości, jakie daje transmisja w jakości Ultra High Definition w przypadku telewizji satelitarnej.
 
– W tej chwili np. Astra ma 4 kanały czy więcej, w których obraz przesyłany jest w jakości Ultra High Definition. Miałem okazję oglądać takie transmisje i wygląda to naprawdę doskonale, wręcz wierzyć się nie chce, że są to programy nagrywane bez specjalnego oświetlenia, nie w studiu, tylko na żywo. Naprawdę robi to olbrzymie wrażenie – ocenia Henryk Chorążewski.

Henryk Chorążewski, Samsung Electronics Polska

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: