eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ranking miast. Gdzie się żyje najlepiej?

Ranking miast. Gdzie się żyje najlepiej?

2017-06-03 00:26

Ranking miast. Gdzie się żyje najlepiej?

Warszawa © tomeyk - Fotolia.com

Przed nami ranking miast, w których Polakom żyje się najlepiej. Ponad 140 tys. ankietowanych wyraziło swoje opinie na temat komfortu życia, jaki gwarantują im w miejscu zamieszkania służby komunalne. Numer jeden zestawienia nie jest zaskoczeniem. Liderem okazała się Warszawa. Nieco zaskakujący mogą wydać się jednak zwycięzcy należący do kategorii mniejszych miejscowości. Okazuje się bowiem, że w tym przypadku najlepszy okazał się wschód Polski.

Przeczytaj także: Polskie miasta: dobre miejsce do szczęśliwego życia?

– Gospodarka komunalna to cały szereg czynności spoczywających na barkach służb. Od wywozu śmieci, zaopatrzenie w wodę i prąd, poprzez dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców, dostęp do ochrony zdrowia, edukacji i kultury, po troskę o wygląd miasta – mówi Aleksandra Kubicka z serwisu Otodom, który zrealizował badanie. – Służby komunalne, choć często niezauważane przez mieszkańców, wywierają istotny wpływ na komfort ich życia – dodaje.

Badanie #sieżyje objęło swoim zasięgiem pokaźną grupę przeszło 140 000 respondentów reprezentujących wiele zakątków naszego kraju. W skali od 1 do 7 mieli oni ocenić słuszność stwierdzenia: „Moja okolica jest zadbana, jestem zadowolony z pracy służb komunalnych.” Ich odpowiedzi pozwoliły stworzyć ranking miast, w których żyje się nam najprzyjemniej.

Rezultaty badania podzielono na cztery kategorie, a za kryterium przyjęto wielkość miasta:
  1. metropolie (powyżej 300 tysięcy), wśród których ranking wygrywa Warszawa ze średnią 5,11,
  2. duże (od 50 do 300 tysięcy), gdzie zwycięzcą okazał się Rzeszów z wynikiem 5,78,
  3. małe (poniżej 50 tysięcy) z Imielinem na czele (6,20) oraz
  4. wsie, wśród których najwyższa lokata przypadła Pawłowicom z woj. śląskiego.

Ranking miast dowiódł, że sytuacja w skali całego kraju jest całkiem dobra: średnia wyniosła 5,78 punktów na 7 możliwych. Po raz kolejny potwierdziła się też zasada, że im mniejsza miejscowość, tym bardziej zadbana w opinii jej mieszkańców.

Wschód najbardziej zadowolony


– Co ciekawe, w opinii Polaków województwa wschodnie wydają się nie tylko czystsze, ale i bardziej zadbane, niż te zachodnie – komentuje Agnieszka Puchalska z PBS. – Najbardziej zadowoleni z pracy służb komunalnych są mieszkańcy województwa podkarpackiego i podlaskiego – dodaje.
Rzeczywiście, miasta z tego regionu znalazły się w czołówce aż dwóch kategorii – metropolii oraz dużych i średnich (50-300 tys.), niektóre już po raz kolejny.

Ranking miast. Które miejscowości mieszkańcy ocenili jako najbardziej zadbane?

fot. tomeyk - Fotolia.com

Warszawa

Na pierwszym miejscu znalazła się stolica, gdzie efektywna praca służb komunalnych jest jednym z priorytetów miasta.


Top 5 wśród 10 największych polskich miast

5. Gdańsk z wynikiem 5,01


Gdańskie służby w rankingu miast znalazły się na 5. miejscu wśród dziesięciu największych polskich metropolii. Mieszkańcy wysoko recenzują wysiłki miasta m.in. w zapewnianiu wysokiej jakości wody: aż 89% gdańszczan ocenia ją jako bardzo dobrą lub dobrą. Wymiana ołowianych przyłączy wodociągowych i kontrola próbek z ponad 60 punktów sprawia, że jej jakość jest zbliżona, a nawet lepsza, niż tych butelkowanych. Potwierdzają to też międzynarodowe wyróżnienia: w 2014 roku wodę w Gdańsku uznano za w pełni odpowiadającą standardom europejskim, za co otrzymała Medal Europejski. Do jej picia zachęca również saturator, czyli mobilna pijalnia wody prosto z sieci miejskiej, która latem wydaje mieszkańcom nawet 25 tysięcy kubków wody miesięcznie.

4. Katowice z wynikiem 5,06


Katowice zajęły 4. miejsce, jednak do lidera zestawienia, czyli Warszawy, tracą zaledwie 0,05 pkt. Komfort mieszkańców poprawiają nie tylko całoroczne prace związane z utrzymaniem porządku, ale też m.in. przyjęty projekt uchwały antysmogowej, w której od września 2017 roku ma obowiązywać zakaz stosowania paliw złej jakości, inwestycje polegające na termomodernizacji budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej oraz dbałość o jakość wody. W Katowicach powstało jedno z najnowocześniejszych w Polsce laboratoriów jej badania: za jego pośrednictwem zarówno gminy, przedsiębiorstwa wodociągowe, jak i osoby indywidualne mogą sprawdzić stan zanieczyszczenia wody. Jak podkreślają władze miasta, o czystość powinien jednak troszczyć się każdy - nie tylko służby komunalne, ale i mieszkańcy. Wszyscy chcieliby, aby w mieście dobrze się żyło, a czystość oraz estetyka były jego atutami nie tylko przy okazji wiosennych porządków, ale przez cały rok.

3. Lublin z wynikiem 5,09


Po wygranej w kategorii “czysta okolica”, na najniższy stopień podium służb komunalnych “wskoczył” Lublin. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak dezynfekcja promieniowaniem UV, mieszkańcy mogą tu korzystać z jednej z najczystszych wód w kraju. Wydobywane z podziemnych zlewni rzeki Bystrzycy zasoby pochodzą z wieloletniej infiltracji opadów atmosferycznych. Zanim trafi do stref poboru, woda krąży w porach i szczelinach skalnych średnio nawet 30 lat, co gwarantuje jej wysokie oczyszczenie z różnego rodzaju substancji. Wszystkie miejskie służby pracują także nad utrzymaniem zadbanej przestrzeni wspólnej - wiosną na ulice wychodzą drogowcy, którzy naprawiają drogi zniszczone przez zimę, ale też strażnicy miejscy. Ci ostatni kontrolują stan ulic i chodników oraz posesji, wskazując miejsca wymagające niezwłocznej interwencji. W tym roku koszt tych miejskich porządków wyniósł aż 700 tysięcy zł., jednak jak widać po wynikach badania #siężyje, nie są to pieniądze wyrzucone “w błoto”. Mieszkańcy doceniają pracę służb i dbanie o miejską przestrzeń, dostrzegając efekty ich działań.

2. Kraków z wynikiem 5,10


Drugie miejsce rankingu miast zajmuje Kraków, co jest zasługą m.in. Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, które w całości odpowiada za utrzymanie porządku, gospodarkę odpadami i edukację ekologiczną mieszkańców. Gminna spółka oferuje nie tylko rozbudowany system odbioru odpadów praktycznie przez cały rok, ale uruchomiła też pilotażowy program odbioru i zagospodarowania tekstyliów, aby ograniczać spalanie ubrań i materiałów w piecach. W ramach akcji “Elektrobrygada na telefon”, Kraków prowadzi też bezpłatny odbiór zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a miejska “kranówka” w ubiegłym roku uznana została za jedną z najzdrowszych na świecie. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Europejską Organizację Współpracy na rzecz Benchmarkingu (EBC), jej lepszą jakość znaleźć można tylko w Singapurze.

1. Warszawa z wynikiem 5,11


Na pierwszym miejscu znalazła się stolica, gdzie efektywna praca służb komunalnych jest jednym z priorytetów miasta.
– Utrzymanie czystości i porządku w mieście wpływa bezpośrednio na komfort życia jego mieszkańców, cieszy więc nas świetny wynik Warszawy na tle innych miast – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. – Na tę ocenę z pewnością mają wpływ systemowe działania największego podmiotu odpowiadającego za usługi komunalne w stolicy, tj. Zarządu Oczyszczania Miasta. Odpowiada on za porządek na: ok. 1/3 warszawskich dróg, ok. 1,7 mln m2 chodników, 1500 ha zieleni przy ulicach oraz w sześciu (Pole Mokotowskie, Ogród Saski, park Praski, Ujazdowski i Skaryszewski, a także Fosa i Stoki Cytadeli) z ponad 80 warszawskich parków. Prace zorganizowane są tak, by kompleksowymi porządkami objęte były wszystkie tereny – dodaje.
Jak widać, działania przynoszą efekty: Warszawiacy są najbardziej zadowoleni z pracy swoich służb spośród mieszkańców wszystkich polskich metropolii.

Ocena 10 największych miast Polski: ranking #siężyje, zadbana okolica


  1. Warszawa 5,11
  2. Kraków 5,10
  3. Lublin 5,09
  4. Katowice 5,06
  5. Gdańsk 5,01
  6. Poznań 4,94
  7. Szczecin 4,83
  8. Bydgoszcz 4,81
  9. Wrocław 4,79
  10. Łódź 4,58

Rzeszów znów najlepszy


Pierwszą lokatę wśród dużych miast w kategorii “zadbana okolica” zajął Rzeszów, z wynikiem 5,78, a więc aż o 0,67 punktów lepszym od Warszawy. Drugie miejsce przypadło Ełkowi (5,44) a trzecie ex aequo Żorom i Tychom (5,38). Stolica podkarpacia już po raz trzeci zgarnęła najwyższą notę w rankingu #siężyje. Miasto zostało docenione nie tylko za najlepsze działanie służb komunalnych, ale także uznano je za najbezpieczniejsze i najczystsze w całej Polsce. Jak widać, rzeszowianie popisują się lokalnym patriotyzmem względem swojej małej ojczyzny na każdym kroku, chwaląc swoje miasto m.in. za sprawnie działające wodociągi, dostarczające czystą wodę wysokiej jakości, którą można pić z kranu bez wcześniejszej obróbki termicznej.

10 najlepiej ocenionych dużych (50-300 tys. mieszkańców) miast Polski: ranking #siężyje, zadbana okolica


  1. Rzeszów 5,78
  2. Ełk 5,44
  3. Żory 5,38
  4. Tychy 5,38
  5. Białystok 5,36
  6. Łomża 5,29
  7. Gdynia 5,29
  8. Głogów 5,26
  9. Mielec 5,25
  10. Toruń 5,17

Rekordowy Imielin


Mieszkańcy mniejszych miast, podobnie jak dużych, są bardziej zadowoleni z prac służb komunalnych niż mieszkańcy aglomeracji. Uwagę szczególnie zwraca bardzo dobry wynik zajmującego pierwsze miejsce Imielina – aż 6,10 punktów. Drugi w zestawieniu Połaniec zanotował rezultat 5,67, a na trzecim miejscu uplasował się Złotów, z wynikiem 5,61.
Co przyczyniło się do tak wysokiego wyniku?
– Powołana do życia w 2007 roku Miejska Spółka Komunalna została zobowiązana do prowadzenia cyklu szkoleń, również w szkołach, mających na celu edukację w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. Dodatkowo w naszym mieście dbamy o ekologię budując kanalizację sanitarną. Miasto zostało skanalizowane w około 80% (...), zatem niekontrolowany wypływ ścieków do rowów odwadniających jest praktycznie zlikwidowany. Miasto (...) pozwala na bezpośredni kontakt inspektora z mieszkańcem i jego problemem, a w ten sposób na skuteczne działanie i likwidację problemu na jego wczesnym etapie – opowiada burmistrz Imielina Jan Chwiędacz.

10 najlepiej ocenionych miast do 50 tys. mieszkańców: ranking #siężyje, zadbana okolica


  1. Imielin 6,10
  2. Połaniec 5,67
  3. Złotów 5,61
  4. Witkowo 5,59
  5. Reda 5,56
  6. Józefów 5,53
  7. Krynica-Zdrój 5,49
  8. Rabka-Zdrój 5,47
  9. Sopot 5,46
  10. Wisła 5,46

Błyszczące wsie


Na czele rankingu wsi znalazły się Pawłowice, notując wynik 5,78. Tuż za nimi uplasowały się Łubniany i Bojszowy z identycznym rezultatem 5,77. Co ciekawe, wsie uznane zostały za najbardziej zadbane w całej Polsce - wszystkie znajdujące się w pierwszej dziesiątce uzyskały ocenę powyżej 5,55 punktów. Dowodzi to, że w im mniejsza miejscowość, tym lepiej i sprawniej działają służby komunalne, a mieszkańcy są z nich bardziej zadowoleni i dostrzegają wynik ich pracy.

10 najlepiej ocenionych wsi: ranking #siężyje, zadbana okolica


  1. Pawłowice 5,78
  2. Łubniany 5,77
  3. Bojszowy 5,77
  4. Tarnowo Podgórne 5,76
  5. Muszyna 5,72
  6. Serock 5,72
  7. Łodygowice 5,62
  8. Suszec 5,60
  9. Niepołomice 5,57
  10. Psary 5,55

O badaniu
Badanie zostało zrealizowane na przełomie września i października 2016 roku metodą wywiadów internetowych. Wzięło w nim udział 141 193 respondentów z całej Polski, którzy oceniali 10 najważniejszych aspektów życia. Trzeci już raport, tym razem z kategorii “zadbana okolica”, prezentuje subiektywny stosunek badanych do stwierdzenia: „Moja okolica jest zadbana, jestem zadowolony z pracy służb komunalnych.” (skala odpowiedzi 1 = „zupełnie się nie zgadzam”, 7 = „w pełni się zgadzam”. Nadzór merytoryczny nad projektem sprawuje Agencja Badawcza PBS z Sopotu.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: