eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 21/2017

Świat: wydarzenia tygodnia 21/2017

2017-05-27 22:38

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 20/2017

  • Pobyt prezydenta D. Trumpa w Brukseli. Odbyły się spotkania z przywódcami i D. Trump miał kilka spotkań dwustronnych. Zgodzono się w sprawach walki z terroryzmem i wspólnie oceniono sytuację na Ukrainie, ale brak porozumienia co do polityki klimatycznej i handlowej, co dyplomatycznie ujęto słowami "tematy te pozostawiono otwarte". Po ostatnich wypowiedziach prezydenta jest coraz bardziej prawdopodobne podjęcie przez USA decyzji w sprawie wycofania się z globalnego porozumienia klimatycznego z grudnia 2015 roku. Między Waszyngtonem a Brukselą utrzymują się różnice w podejściu do liberalizacji światowego handlu.
  • Posiedzenie G7 we Włoszech z udziałem prezydenta Trumpa. Było ono trudne ze względu na prezydenta USA Donald Trump kwestionującego wolny handel i politykę klimatyczną. Pełna zgoda co do walki z terroryzmem.
  • Spotkanie przywódców krajów paktu NATO. Podjęto decyzję o wzroście wydatków na obronę. Do grudnia maja powstać narodowe plany mówiące w jaki sposób kraje zamierzają spełnić wymóg wydatków przekazywanych na obronę w wysokości 2 procent PKB. Natomiast w lutym przyszłego roku mają je ocenić ministrowie obrony.
  • Wzrost gospodarczy w amerykańskiej gospodarce. Według Departamentu Handlu USA Produkt Krajowy Brutto USA w I kw 2017 r. wzrósł o 1,2 proc. r/r. Warto przypomnieć, że w IV kw. 2016 roku wzrost PKB wyniósł 2,1 proc. kw/kw.
  • Nowy budżet stanów Zjednoczonych. Biały Dom zaprezentował Kongresowi projekt budżetu na nowy rok finansowy 2018. W nim D. Trump przewiduje wzrost wydatków zbrojeniowych i na infrastrukturę z równoczesnym znaczącej redukcji wydatków na programy socjalne. Uwaga analityków koncentruje się też założeniach reformy podatkowej, w tym na ich znacznej obniżce.
  • Brazylijski kryzys polityczny. Jego bazą są ujawnione afery korupcyjne. Z urzędu usunięta została pani prezydent, Wobec poprzedniego prezydenta skierowane są liczne oskarżenia. Jakby tego było mało, publikowane są oskarżenia i żądania ustąpienia z urzędu obecnego prezydenta Michela Temera. Tym procesom towarzyszą liczne aresztowania i wyroki wobec czołówki politycznej kraju, ministrom, ludziom biznesu, a nawet sędziom.
  • Świat się zbroi. Pod wpływem "perswazji" nowej ekipy Białego Domu kraje NATO zwiększają wydatki na zbrojenia. Przewiduje się, że wszystkie kraje paktu zwiększą te wydatki do min. 2 proc. PKB. Zwiększają też wojskowe wydatki inne kraje : Japonia, Chiny, Indie i Korea Płd. Ostatnio (podczas wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Rijadzie) uzgodniono dziesięcioletnie dostawy broni dla Arabii Saudyjskiej (za 110 mld USD). Przykład dają Stany Zjednoczone, które w budżecie na 2018 rok przewidują znaczny wzrost (już i tak rekordowych) wydatków wojskowych.
  • Światowy rynek paliw. Cena baryłki ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku spadła do 48,21 USD (o 1,4 proc.), a ropy Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie do 50,88 USD proc. (O 1.1 PROC). W tej sytuacji kraje OPEC oraz pozostali główni producenci ropy zgodzili się na wydłużenie cięć wydobycia ropy naftowej o 9 miesięcy, począwszy od lipca 2017 r. (przypominam, że cięcia na obecnym poziomie wynoszą 1,8 mln baryłek dziennie). Ta decyzja nie obejmie Libii i Nigerii, które nie będą musiały ograniczać wydobycia, a także Iranu.
  • Afery spalinowej ciąg dalszy. Tym razem obiektem krytyki jest General Motors. Koncernowi zarzuca się , że dopuszczał się manipulacji podczas testów emisji spalin w silnikach Diesla w swoich samochodach sprzedawanych na amerykańskim rynku.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

NIEBEZPIECZNE E-MAILE – JAK SIĘ PRZED NIMI OCHRONIĆ?

Wiadomości mailowe są obecnie jedną z najbardziej powszechnych form komunikacji, zarówno w sferze zawodowej jak i prywatnej. Codziennie otrzymujemy ich od kilku do nawet kilkudziesięciu. E-maile wykorzystują także cyberprzestępcy. Wysyłają za ich pomocą złośliwe oprogramowania, które są niebezpieczne nie tylko dla adresata wiadomości, ale również całej organizacji. Jak pokazał niedawny cyberatak na podmioty w prawie 150 krajach na świecie, hakerzy mogą doprowadzić do paraliżu dużych korporacji, szpitali, instytucji państwowych itd. Czy można się przed nimi ochronić? Co zrobić gdy dostaniemy niebezpiecznego e-maila?

Prosty sposób na atak

Korzystając z poczty elektronicznej jesteśmy narażeni na „złapanie” groźnych wirusów. Hakerzy podszywając się najczęściej pod znane firmy lub instytucje przesyłają w załącznikach do e-maili pliki ze złośliwym oprogramowaniem, które po uruchomieniu kradnie, wyłudza lub szyfruje dane. Według raportu PwC „Ochrona biznesu w cyfrowej transformacji” 96% średnich i dużych przedsiębiorstw działających w Polsce doświadczyło ponad 50 incydentów naruszenia bezpieczeństwa w ciągu roku. Większość z nich związana była właśnie z atakami phishingowymi.

Niebezpieczna wiadomość – jak ją rozpoznać

Przestępcy wykorzystujący phishing działają zazwyczaj w podobny sposób. Wysyłają niebezpieczny e-mail z pozoru wyglądający na bardzo ważną wiadomość. Już sam tytuł e-maila ma zwracać uwagę adresata, skłaniać do jego otworzenia i sprawdzenia zawartości załącznika. Często zdarzają się wiadomości zatytułowane: „Zaległa faktura VAT – przedsądowe wezwanie do zapłaty” lub „Nieodebrana przesyłka – wezwanie do odbioru”. Nierzadko, aby uwiarygodnić przekaz, a także przestraszyć odbiorcę hakerzy podszywają się pod takie instytucje jak np. Krajowy Rejestr Długów. Należy zwracać szczególną uwagę na adresy mailowe nadawców takich wiadomości. Mogą być one łudząco podobne do kontaktów pracowników danej instytucji, drobnych różnic warto szukać w nazwach domen. Najgroźniejszym elementem takich e-maili są załączone do nich pliki przypominające skan faktury, wezwania lub innego ważnego pisma. Naszą czujność powinien obudzić ich format, zazwyczaj są one przesyłane w formacie ZIP, który wymaga rozpakowania – wyjaśnia Damian Gąska, specjalista ds. bezpieczeństwa informacji, ODO 24.

Jak postępować z e-mailami typu phishing

Po zauważeniu w skrzynce elektronicznej potencjalnie niebezpiecznej wiadomości większość osób po prostu ją usuwa. W ten sposób jednak chroni tylko siebie i swoje dane. Zalecanym działaniem w takiej sytuacji jest zgłoszenie podejrzanego e-maila, jako SPAMu lub niebezpiecznej wiadomości administratorowi poczty elektronicznej.

Jeśli już otworzymy załącznik ze złośliwym oprogramowaniem, to możemy jedynie spróbować ograniczyć skutki jego działania. Po otwarciu załącznika z tzw. malware w większości przypadków uruchamiany jest kod wykonywalny, dlatego jeśli pobierany plik wyda nam się niebezpieczny najlepiej jest jak najszybciej wyłączyć laptop lub stację roboczą komputera desktopowego. Ten prosty zabieg pozwala przerwać uruchomiony proces. Ponowne włączenie komputera zalecane jest w obecności specjalisty, który będzie mógł odpowiednio zareagować – wskazuje specjalista.

Jeżeli zaś w wyniku uruchomienia „złośliwego” załącznika nastąpi zaszyfrowanie lub uszkodzenie danych, to niestety mamy małe szanse na ich odzyskanie. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zmienić hasła systemów, z których korzystaliśmy za pomocą urządzenia, które zostało zainfekowane, zwłaszcza tych zapisanych w pamięci przeglądarki.

Ochrona to podstawa bezpieczeństwa

Przed skutkami działań cyberprzestępców mogą ochronić nas odpowiednie zabezpieczenia techniczne. Najprostszym jest program antywirusowy, który jeśli jest regularnie aktualizowany pod względem wirusów pełni skutecznie rolę bariery przed zagrożeniami z sieci. Warto jednak pamiętać, że najsłabszym ogniwem zazwyczaj jesteśmy my sami. Dlatego też należy stosować zasadę ograniczonego zaufania do treści otrzymywanych poprzez program pocztowy. Jeżeli chcemy wiedzieć czego się wystrzegać, dobrze jest śledzić nowe zagrożenia. Możemy to robić np. poprzez śledzenie aktualności portali, które się tym zajmują (tj. Niebezpiecznik czy Zaufana Trzecia Strona).

Damian Gąska, specjalista ds. bezpieczeństwa informacji, ODO 24

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: