eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek magazynowy w I kw. 2017 r.

Rynek magazynowy w I kw. 2017 r.

2017-05-25 10:42

Rynek magazynowy w I kw. 2017 r.

Magazyn © Zixp@ck - Fotolia.com

AXI IMMO – firma oferująca usługi doradcze w zakresie nieruchomości komercyjnych – podsumowała rynek magazynowy w I kwartale 2017 roku. Przeprowadzona analiza prowadzi do bardzo optymistycznych wniosków. Rynkowa machina jest tak rozpędzona, że właściwie trudno mówić o jej zatrzymaniu. Już kolejny rok z rzędu otwarcie roku okazało się rekordowe. Od stycznia do marca wynajęto 970 000 mkw. powierzchni magazynowej, a więc o 42% więcej niż rok wcześniej. Do użytku oddano 475 000 mkw., a ponad 1,4 mln mkw. pozostaje w budowie.

Przeczytaj także: Rynek magazynowy w 2016 r.

Rynek magazynowy, czyli popyt pod znakiem dużych transakcji


W I kwartale br. rynek magazynowy zanotował popyt na poziomie 970 000 mkw., z czego 70% stanowiły nowe umowy i ekspansje. Taki rezultat okazał się o 42% wyższym od zeszłorocznego rekordu, a zarazem najwyższym kwartalnym notowaniem, z jakim mieliśmy do czynienia w całej historii krajowego rynku magazynowego.
Za tak pokaźny wolumen najmu w pierwszych miesiącach roku odpowiada przede wszystkim sfinalizowanie kilku dużych transakcji, które w istotny sposób wpłynęły na wyniki osiągnięte przez popyt. Ten ostatni z kolei to efekt pozytywnych nastrojów wśród inwestorów, którzy zachęceni wskaźnikami produkcji i eksportu chętnie inwestują w nowe fabryki i centra logistyczne – komentuje Renata Osiecka, Partner Zarządzająca AXI IMMO.

Najwięcej umów najmu dotyczyło powierzchni magazynowo-produkcyjnych usytuowanych na Górnym Śląskua, gdzie o wyniku zadecydowała transakcja na 135 000 mkw. firmy Amazon w Sosnowcu. Łącznie w regionie popyt brutto wyniósł 330 000 mkw. Wysoka aktywność najemców miała miejsce również w regionie Warszawy (198 000 mkw.) i Wrocławia (140 000 mkw.). Po wyłączeniu dużych transakcji powyżej 40 000 mkw., średnia wielkość wynajmowanego modułu w Polsce w I kw. 2017 roku wyniosła ok. 4500 mkw.

Jeżeli chodzi o strukturę popytu, którą odnotowuje rynek magazynowy, to niezmiennie dominują tu operatorzy logistyczni i sieci handlowe, których udział w całości popytu wyniósł 63%.

fot. Zixp@ck - Fotolia.com

Magazyn

W I kwartale br. rynek magazynowy zanotował popyt na poziomie 970 000 mkw.


Wysoki przyrost nowej podaży nie tylko na głównych rynkach


Intensywna druga połowa ubiegłego roku zaowocowała wysokim wynikiem po stronie podaży w 2017.Całkowite zasoby powierzchni magazynowej w Polsce na koniec marca br. wyniosły 11,7 mln. Blisko 500 000 mkw. zostało oddanych do użytku, o 65 000 mkw. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

W pierwszym kwartale br. największy przyrost nowej podaży miał miejsce w regionie Poznania, Górnego Śląska i Bydgoszczy. W każdej z wymienionych lokalizacji oddanych zostało po ok. 100 000 mkw. Wśród deweloperów najwięcej nowej powierzchni dostarczyła firma Panattoni w ramach 14 projektów o łącznej powierzchni ponad 300 000 mkw. Wysoki, przekraczający 50% udział w nowej podaży, miały inwestycje typu BTS.

Konsekwencją dobrej koniunktury i wysokiej aktywności najemców jest 1,4 mln mkw. w budowie na koniec marca br. Najwięcej nowej powierzchni powstaje w okolicach Warszawy (350 000 mkw.) i Szczecinie (291 000 mkw.).
Na pięciu głównych rynkach w budowie jest prawie 1 mln mkw. powierzchni magazynowo-produkcyjnej. Poza Szczecinem, aktywność deweloperska w mniejszych regionach została ograniczona. Udział projektów spekulacyjnych utrzymuje się na stabilnym poziome 30%. Pod względem liczby realizacji inwestycji bez zabezpieczonych umów najmu wyróżniają się deweloperzy Panattoni i Hillwood – dodaje Renata Osiecka, Partner Zarządzająca AXI IMMO.

Minimalny wzrost pustostanów dzięki wysokiej absorpcji nowych powierzchni


W porównaniu do ostatniego kwartału współczynnik powierzchni niewynajętej wzrósł minimalnie z 6% do 6,1%. Poziom pustostanów jest stabilny, pomimo intensywnych działań deweloperskich, gdyż towarzyszy im wysoki wolumen transakcji. Najniższy poziom pustostanów występuje w Polsce Centralnej i wynosi 1,5%, przy czym w samej Łodzi brak wolnych modułów do wynajęcia. Najwyższy wzrost współczynnika powierzchni niewynajętej odnotowany został w Szczecinie - z 2,9% do 8,8% i Wrocławiu - z 6,5% d 8,5%.

Stawki czynszów - wzrosty we Wrocławiu i na Górnym Śląsku


Czynsze bazowe w większości regionów w pierwszych miesiącach roku pozostały na stabilnym poziomie, z tendencją wzrostową w regionie Wrocławia i wybranych lokalizacjach Górnego Śląska. Najniższe czynsze efektywne oferują deweloperzy w okolicach Warszawy, w Poznaniu oraz na Śląsku. Przy dużych powierzchniach możliwe są do uzyskania stawki poniżej 2,0 euro za mkw. W odróżnieniu do poprzedniego roku, przy transakcjach średniej wielkości deweloperzy nie są skłonni do dużych ustępstw.

Pozytywne prognozy dla rynków z dostępem do pracowników


Pierwsze miesiące roku pozwalają stawiać optymistyczne prognozy na kolejne miesiące na rynku magazynowym. Wielkość nowego popytu budują przede wszystkim duże transakcje firm, które rozpatrują oferty w skali całego kraju biorąc pod uwagę nie tylko lokalizację, ale też dostępność pracowników, odległość od głównych producentów czy otoczenie biznesowe.

Ponadto, pomimo dużej aktywności deweloperów, projekty w rozwijających się lokalizacjach magazynowych to przede wszystkich inwestycje typu BTS lub pre-let. Relatywnie niski potencjał lokalnych firm sprawia, że deweloperzy nie uruchamiają projektów typowo spekulacyjnych.
Zaangażowanie deweloperów w budowę nowych obiektów na głównych rynkach utrzyma się na stabilnym, wysokim poziomie. Jednak w wybranych lokalizacjach jak okolice Warszawy, Poznań czy Wrocław liczba nowych inwestycji będzie wykazywała tendencję spadkową, ze względu na perspektywę uwolnienia dużych modułów związaną z relokacją klientów.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: