eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rekrutacja pracowników zawodzi. Na co narzekają kandydaci?

Rekrutacja pracowników zawodzi. Na co narzekają kandydaci?

2017-05-22 10:30

Rekrutacja pracowników zawodzi. Na co narzekają kandydaci?

Rekrutacja © wladimir1804 - Fotolia.com

Relacje na linii rekruter-kandydat nie należą być może do najgorszych, ale do poprawienia jest jeszcze bardzo wiele. Dowodem na to mogą być wyniki najnowszej edycji badania "Candidate Experience", z którego wynika, że potencjalni pracownicy czują się ignorowani przez rekruterów i mają poczucie, że ich dokumentów aplikacyjnych nie przegląda zupełnie nikt. Okazuje się też, że pracodawcy przeważnie zapominają o niezatrudnionych kandydatach, co w dobie trudności z pozyskiwaniem kadr jest co najmniej lekkomyślnością. Rekrutacja pracowników wymaga zatem dopracowania.
- Dowodem na to, że rekrutacja pracowników nieco zawodzi może być chociażby fakt, iż osoby, które odpowiedziały na ofertę pracy, najczęściej nie otrzymują od zatrudniającego żadnej informacji zwrotnej. To zdecydowanie najsmutniejszy wniosek, jaki wyłania się z najnowszej edycji badania Candidate Experience”. Okazuje się również, że pracodawcy z rzadka informują kandydatów o zakończeniu naboru czy też przyczynach, z jakich dana kandydatura została odrzucona. Jest to o tyle zaskakujące, że dzisiejszy rekruter jest wyposażony w technologie, dzięki którym może sprawnie zarządzać rekrutacjami, redukując przy tym negatywne doświadczenia aplikujących. Usprawniają one komunikację z kandydatami, umożliwiając wysyłkę wiadomości ze statusem procesu do wielu uczestników jednocześnie. Nie zajmuje to dużo czasu, a kandydat nie czuje się lekceważony – zwraca uwagę Julia Urbańska, marketing manager w eRecruiter oraz koordynatorka Koalicji na rzecz Przyjaznej Rekrutacji.

Kandydat czeka na informację


Wprawdzie lwia część działów HR jest zgodna co do tego, że rekrutacja pracowników to proces, podczas którego warto dbać o kandydatów, to jednak praktyka wydaje się być daleka od ideału. Po pierwsze, aż 8 na 10 ubiegających się o pracę ma wrażenie, że nikt nie przejrzał wysłanej przez nich aplikacji. Po drugie, widać rozbieżności między elementami, które zdaniem kandydatów powinny być standardem podczas rekrutacji, oraz tymi faktycznie stosowanymi przez pracodawców. Dla 86% aplikujących standardem powinno być informowanie o zakończeniu procesu rekrutacyjnego. Z takim działaniem spotkało się zaledwie 39% kandydatów. Ponadto, 8 na 10 specjalistów oczekuje od pracodawców informacji o przyczynach niezatrudnienia. Taki zwyczaj ma zaledwie co piąta firma.

fot. wladimir1804 - Fotolia.com

Rekrutacja

79% kandydatów do pracy ma wrażenie, że nikt nie zapoznał się z ich aplikacją.


Pracodawcy zapominają o niezatrudnionych kandydatach


Podtrzymywanie relacji z wartościowymi kandydatami, którzy z określonych przyczyn nie zostali zatrudnieni, to ważny element candidate experience. Jednak wyniki badania eRecruiter wskazują, że firmy ograniczają się w tym obszarze do biernych działań. Najczęściej pracodawcy zachowują CV kandydatów w bazie (78%), ale tylko 42% zagląda do zgromadzonych CV przy okazji każdej rekrutacji. Najczęściej wtedy, gdy otrzyma zbyt mało zgłoszeń na opublikowane ogłoszenie o pracę.

Paweł Bechciński, Dyrektor ds. Rekrutacji i Rozwoju Zasobów Ludzkich, SUEZ Polska, podkreśla, że firmy wciąż nie wykorzystują w odpowiednim zakresie baz danych i zasobów, które już posiadają.
– Obecnie nie możemy pozwolić sobie na stratę żadnego wartościowego kandydata, nie tylko przyszłego, ale też tego, który już do nas zaaplikował i wykazał się inicjatywą oraz chęcią pracy w organizacji. W naszej firmie zbieramy większość życiorysów w ramach tzw. rekrutacji ogólnej, w której kandydaci sami spontanicznie przesyłają nam aplikacje. Dziennie otrzymujemy ok. 20 życiorysów, co w skali roku daje kilka tysięcy potencjalnych kandydatów do pracy. Warto zwrócić uwagę, jaki to jest kapitał dla firmy. Przy wybranych procesach rekrutacyjnych, nie musimy publikować nowego ogłoszenia o pracę i czekać na spływające CV. Dzięki eRecruiter, możemy skorzystać z zasobów, które już mamy, co zdecydowanie ogranicza koszty i czas rekrutacji – mówi Paweł Bechciński z SUEZ Polska.

Wśród innych sposobów podtrzymywania relacji z niezatrudnionymi kandydatami, rekruterzy wskazali zachęcanie do śledzenia zakładki „Kariera” (54%) oraz informowanie o bieżących rekrutacjach (26%). Niestety, niewielki odsetek firm – zaledwie 19% – decyduje się pytać kandydatów o ich wrażenia i opinie na temat procesu rekrutacyjnego, w którym wzięli udział.
- Troska o dobre relacje z kandydatami to bardzo istotny element rekrutacyjny, który przekłada się na wizerunek firmy. Jednak często zapomina się, że dotyczy to również dbania o kandydatów, którzy nie zostali zatrudnieni. Takie osoby mogą zostać ponownie zaproszone do kolejnych rekrutacji, co w konsekwencji skróci czas prowadzonych procesów i znacząco ułatwi pracę działu HR. Pracodawcy, jeśli nie chcą, aby odrzucony kandydat był ich piętą Achillesa, powinni optymalizować projekty rekrutacyjne poprzez odpowiednie narzędzia HR i praktyki, na które wskazują sami kandydaci – mówi Julia Urbańska z eRecruiter.

Metodologia badania
4. edycja badania „Candidate Experience” składa się z dwóch części. Opinie kandydatów na temat rekrutacji zostały zebrane na zlecenie eRecruiter i przeprowadzone na użytkownikach portalu Pracuj.pl zajmujących stanowiska specjalistyczne, menedżerskie i wyższe, posiadających co najmniej 2-letnie doświadczenie zawodowe. Badanie zostało zrealizowane w dniach 11-26.01.2017. Ankietę wypełniło łącznie 1961 osób, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy brały udział w procesie rekrutacyjnym. Opinie pracodawców zostały zebrane w ramach badania „Candidate Experience”, przeprowadzonego przez eRecruiter, wśród osób zajmujących się procesami rekrutacyjnymi w firmach. Badanie zostało zrealizowane metodą ankiety online w dniach 19.01-7.02.2017. Ankietę wypełniło łącznie 536 osób. Badanie „Candidate Experience” zostało przeprowadzone z inicjatywy eRecruiter oraz Koalicji na rzecz Przyjaznej Rekrutacji. Partnerem badania jest Great Digital. Koalicja istnieje od kwietnia 2013 r. i liczy ponad 300 firm, które chcą promować dobre praktyki w rekrutacji.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Rekrutacja pracowników zawodzi. Na co narzekają kandydaci?

    naiboree / 2017-06-02 10:23:33

    Wydaje mi się, że w kwestii rekrutacji i generalnie zatrudnienia problemy leżą gdieś pośrodku. Zarówno pracodawcy jak i potencjalny pracownicy mają swoje "za uszami". odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: