eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › 5 nowych inwestycji - KSSE realizuje założenia

5 nowych inwestycji - KSSE realizuje założenia

2017-05-19 10:15

5 nowych inwestycji - KSSE realizuje założenia

Tereny podstrefy gliwickiej © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE) powstaną kolejne miejsca pracy. Zaoferują je Guradian, Sest-Luve, Hirschvogel Components, Extral oraz Ekoprobud, którzy łącznie planują zatrudnić około 223 pracowników. Nakłady na pięć nowych projektów inwestycyjnych przekroczą 650 milionów złotych. To pozwala liczyć KSSE na jeden z najlepszych wyników w całej jej historii.
Założenia KSSE na bieżący rok są ambitne. Wartość 25 tegorocznych projektów inwestycyjnych mają przekroczyć miliard złotych i zadecydować o powstaniu przeszło tysiąca nowych miejsc pracy. Już teraz można śmiało powiedzieć, że 12 dotychczasowych zezwoleń pozwoliło największej specjalnej strefie ekonomicznej w Polsce zrealizować pokaźną część rocznego planu - wartość nakładów inwestycyjnych zadeklarowanych od początku roku sięgnęła około 930 mln złotych, a ilość zadeklarowanych nowych miejsc pracy - niemal 550.
– Mówiąc o planach KSSE na bieżący rok podkreślałem, że pomimo małej przewidywalności biznesu jesteśmy optymistami w zakresie perspektyw, które się przed nami rysują. Nie spodziewaliśmy się jednak, że już w połowie maja będziemy mogli pochwalić się aż tak dobrymi rezultatami. Oczywiście nie wpływa to na zmniejszenie intensywności naszych starań w pozyskiwaniu kolejnych inwestorów. Wynik, który udało nam się osiągnąć w pierwszych miesiącach 2017 roku, może być również potwierdzeniem rzetelności w wypełnianiu zadań przez SSE, o czym wspominał niedawno prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Tomasz Pisula – mówi Piotr Wojaczek, prezes zarządu KSSE S.A.

Pięć udzielonych w minionych tygodniach zezwoleń dotyczy projektów, które w KSSE będą realizować amerykański Guradian w Częstochowie, włoski Sest-Luve i niemiecki Hirschvogel Components w Gliwicach, polski przedstawiciel sektora MŚP firma Extral w Żorach - które rozwijają działalność w Strefie oraz nowy inwestor, polska firma Ekoprobud która rozpocznie działalność w Krapkowicach.

Swoje zakłady w Częstochowie będzie rozbudowywał Guardian, amerykański producent szkła. W związku
z projektem, którego celem jest zwiększenie produkcji szkła płaskiego wysokiej jakości, spółka zadeklarowała zatrudnienie 90 osób. Inwestycja ma kosztować minimum 99 mln EUR, co czyni ją największym tegorocznym projektem realizowanym na terenie KSSE.

Na zwiększenie inwestycji w Gliwicach zdecydowała się Sest-Luve, włoska firma z branży maszynowej. Celem projektu, o wartości 132 mln złotych związanego z zatrudnieniem 50 nowych pracowników, jest budowa nowej hali produkcyjnej i zwiększenie mocy produkcyjnych wymienników ciepła w urządzeniach chłodniczych.

O rozbudowie zakładu w Gliwicach zdecydował również Hirschvogel Components. Nakłady deklarowane przez niemiecką firmę, w związku z realizacją projektu, obejmują ponad 85 mln złotych wydatków inwestycyjnych oraz stworzenie 50 nowych miejsc pracy. Inwestycja reprezentanta branży motoryzacyjnej obejmie wyposażenie fabryki w nowe maszyny i linie technologiczne, niezbędne do zwiększenia zakresu produkcji podzespołów silników samochodowych, skrzyń biegów oraz układów przeniesienia napędu.

fot. mat. prasowe

KSSE - Obszar Przemysłowy Gogolin

W Gogolinie budowę swojego zakładu rozpoczął niemiecki Hengst.


W Żorach zakres swojej działalności poszerzy polska firma Extral. Reprezentujący sektor MŚP oraz branżę metalową wytwórca profili aluminiowych, zrealizuje projekt o wartości 50 mln złotych, związany z utworzeniem 25 nowych miejsc pracy.

Nowym inwestorem w KSSE będzie reprezentująca branżę chemiczną, polska firma Ekoprobud. Celem jej projektu o wartości 3,7 mln złotych, będzie budowa innowacyjnej wytwórni mas bitumicznych, wykorzystywanych do budowy dróg. Reprezentujący sektor MŚP Ekoprobud, zatrudni ośmiu nowych pracowników.

Od początku 2017 roku Katowicka SSE S.A., obok przyznanych w ostatnich tygodniach, udzieliła jeszcze siedmiu zezwoleń. Nowymi inwestorami zostały Bito Technika Magazynowa w Ujeździe, Pomarez w Bytomiu, dwaj przedstawiciele sektora MŚP z Częstochowy: PMS4i i Promatek Media Julia Pogorzelska, a także niemiecki Hengst w Gogolinie, który rozpoczął już budowę swojego zakładu oraz realizujący
w Dąbrowie Górniczej kolejny swój projekt w KSSE, włoski przedstawiciel sektora motoryzacyjnego, firma Brembo. Ustalono również warunki projektu inwestycyjnego Rockwell Automation, który realizowany będzie w Katowicach, na gruntach włączonych w ramach przeprowadzonego z końcem grudnia 2016 roku poszerzenia KSSE o nowe tereny.

W kolejnych tygodniach spodziewane jest rozstrzygnięcie kolejnych ośmiu postępowań dotyczących udzielenia zezwolenia na działalność w KSSE.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.