eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy specjalistów I kw. 2017

Rynek pracy specjalistów I kw. 2017

2017-05-15 11:04

Rynek pracy specjalistów I kw. 2017

Ofert pracy © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Rynek pracy specjalistów ma się bardzo dobrze. W pierwszym kwartale br. na łamach serwisu Pracuj.pl opublikowano 138 089 ofert pracy, co względem analogicznego okresu 2016 roku oznacza wzrost o niemal 11%. O 31% wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów ds. nieruchomości, a o 18% popyt na speców od inżynierii. Większość ofert wygenerowały handel i sprzedaż oraz bankowość, finanse i ubezpieczenia. Najwięcej pracy oferowały - tradycyjnie zresztą - Mazowsze, Dolny Śląsk oraz Małopolska.
Rynek pracy specjalistów nie wyhamowuje, a panująca tam dobra koniunktura znajduje potwierdzenie w kwartalnych danych opublikowanych przez serwis Pracuj.pl. Rosnącym problemem - zgodnie z oczekiwaniami - okazuje się niedobór pracowników. Rąk do pracy brakuje szczególnie w tych sektorach, które charakteryzuje największy potencjał wzrostowy.

BRANŻE O NAJWIĘKSZYM ZAPOTRZEBOWANIU NA PRACOWNIKÓW


Analiza ogłoszeń, które w I kwartale br. pojawiły się na Pracuj.pl dowodzi, że największe zapotrzebowanie na pracowników dotyczyło handlu i sprzedaży. To właśnie ta branża wygenerowała 23 756 ofert, a więc 17% całości ogłoszeń z analizowanego okresu. Na kolejnej pozycji uplasowały się bankowość, finanse, ubezpieczenia (12% wszystkich ofert pracy), a za nimi przemysł ciężki (8%).

Najbardziej istotny wzrost zapotrzebowania na kadry (15% rdr) dotyczył jednak budownictwa i nieruchomości oraz IT i przemysłu lekkiego.

fot. mat. prasowe

Branże o największym zapotrzebowaniu na pracowników

Najwięcej ofert pracy pochodziło z branży handel i sprzedaż.


DLA JAKICH SPECJALISTÓW BYŁO NAJWIĘCEJ OFERT W I KWARTALE 2017?


W I kw. 2017 r. najbardziej poszukiwanymi pracownikami na rynku pracy byli specjaliści handlu i sprzedaży (36% wszystkich ofert z pierwszego kwartału), obsługi klienta – jedna piąta wszystkich ofert pracy oraz pracowników IT. Na mały wybór ofert nie mogli także narzekać specjaliści ds. finansów, inżynierowie, pracownicy produkcji i logistyki.

Najbardziej wzrosło zapotrzebowanie pracodawców na specjalistów ds. nieruchomości – w pierwszy kwartale obecnego roku skierowano do nich o niemal jedną trzecią ofert więcej niż przed rokiem. Zauważalne było także zapotrzebowanie na specjalistów ds. budownictwa – w tym przypadku wzrost wyniósł niemal jedną piątą. Dane te potwierdzają dobrą kondycję rynku deweloperskiego. W I kwartale br. pracodawcy znacząco zwiększyli również zapotrzebowanie na inżynierów (o 18%) oraz specjalistów IT (o 13%). Także pracownicy produkcji znaleźli się w obszarze intensywnego zainteresowania pracodawców. W I kwartale 2017 r. opublikowano dla nich o 15% ofert pracy więcej, w porównaniu z analogicznym okresem w poprzednim roku.

W KTÓRYCH WOJEWÓDZTWACH BYŁA NAJŁATWIEJ O PRACĘ?


Niekwestionowanym liderem pod względem liczby ogłoszeń było województwo mazowieckie. W I kw. 2017 r. pracodawcy na Mazowszu opublikowali 31 702 oferty. Oznacza to, że co piąte ogłoszenie pochodziło z województwa mazowieckiego. Na kolejnych miejscach uplasowały się województwa dolnośląskie, małopolskie i wielkopolskie. Znacznie wzrosło zapotrzebowanie na pracowników w województwach mazowieckim (o 18% rok do roku) oraz dolnośląskim (o 14% rok do roku).

fot. mat. prasowe

Najwięcej ofert pracy z województw:

Niemal co czwarte ogłoszenie pochodziło z Mazowsza.


JAKIE FIRMY ZATRUDNIAŁY W I KWARTALE 2017 R.?


W omawianym okresie zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłaszały niezmiennie firmy duże (zatrudniające powyżej 251 pracowników), które łącznie publikowały 40 277 ofert pracy. Niewiele mniej, bo 38 844 ogłoszeń, opublikowały firmy średnie (zatrudniające pomiędzy 51-250 osób). W I kwartale 2017 r. zapotrzebowanie na pracowników wzrosło najbardziej w firmach największych, o 15% w stosunku do analogicznego kwartału w roku 2017.

fot. mat. prasowe

Wielkość firmy a udział w liczbie ogłoszeń

Najwięcej ogłoszeń wygenerowały duże i średnie firmy.

fot. mat. prasowe

Oferty pracy dla specjalistów

Najwięcej ofert skierowanych było do specjalistów od handlu i sprzedaży.


KOMENTARZ PRZEMYSŁAWA GACKA, PREZESA ZARZĄDU GRUPY PRACUJ SP. Z O.O.


W I kwartale 2017 r. na Pracuj.pl opublikowano ponad 138 tys. ofert pracy, o 11% więcej niż przed rokiem – to już kolejny kwartał z rzędu w którym widać, że polski rynek pracy ma się dobrze i może sugerować, że jest w nim jeszcze potencjał wzrostowy.

Pracodawcy tradycyjnie najwięcej ofert kierują do pracowników handlu i sprzedaży oraz obsługi klienta i nie inaczej było w trakcie trzech pierwszych miesięcy bieżącego roku. To niezmienne zapotrzebowanie wynika z jednej strony z faktu, że są to specjalizacje o stosunkowo wysokiej rotacji, a z drugiej ze sporego deficytu tych specjalistów. Widzimy to, choćby po tym, że luka w tym obszarze wypełniania jest przez pracowników zza wschodniej granicy, głównie Ukrainy.

Rynek pracy jest bardzo czuły na wszystkie zjawiska gospodarcze, dzięki temu dokładne analizy zapotrzebowania pracodawców pozwalają odpowiedzieć na pytanie, które sektory gospodarki są w najlepszej kondycji lub trendzie wzrostowym. Pierwszy kwartał 2017 roku należał zdecydowanie do budownictwa i nieruchomości – pracodawcy z tej branży opublikowali o 15% więcej ofert pracy niż w I kwartale 2016 r. Także specjaliści do spraw nieruchomości oraz budownictwa należeli do czołówki najbardziej poszukiwanych pracowników na rynku. Branża deweloperska ma bardzo dobrą koniunkturę, co widać szczególnie w wynikach deweloperów mieszkaniowych. Według danych GUS w 2016 r. deweloperzy oddali do użytkowania ponad 79 tys. mieszkań, co jest wynikiem o 26,7% wyższym aniżeli rok wcześniej, kiedy odnotowano wzrost rzędu 5,8%.

Małe firmy najsilniej i najszybciej odczuwają wszelkie zmiany gospodarcze. Rok 2016 zakończyły optymistycznie i wiele z nich prognozowało zwiększanie zatrudnienia – co widać w naszych danych. Utrzymujący się optymizm przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na pracowników, które zaobserwowaliśmy w I kwartale bieżącego roku.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.