eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inflacja IV 2017

Inflacja IV 2017

2017-05-12 15:03

Inflacja IV 2017

Ceny wzrosły © Kurhan - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Są już najświeższe dane na temat inflacji. Z informacji opublikowanej przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że kwiecień przyniósł kolejne wzrosty. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych były przeciętnie o 0,3% wyższe niż w marcu. Jeśli jednak porównamy bieżące ceny z cenami z kwietnia 2016 roku, to okaże się, że inflacja sięga już 2%. To kolejna porcja informacji, która pozwala przypuszczać, że rok 2017 niestety nie będzie należał do najtańszych.

Kwiecień 2017 vs kwiecień 2016


Jeśli porównać tegoroczny kwiecień z analogicznym okresem poprzedniego roku, to okaże się, ceny towarów i usług poszybowały w górę o 2,0%, przy czym znacznie większe podwyżki objęły usługi (2,7%) niż towary (1,7%). Zanotowany wzrost cen znajdował się w granicach odchyleń od założonego przez RPP celu inflacyjnego (2,5% +/- 1 p. proc.). Tym, co w największym stopniu zadecydowało o takim, a nie innym poziomie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, były przede wszystkim droższy transport (8,7%), wyższe ceny żywności (3,0%) oraz obniżki cen odzieży i obuwia (o 5,3%).

Inflacja 2017. Kwiecień vs marzec


Dane GUS wskazują, że marcowe obniżki cen żywności nie doczekały się kontynuacji. W kwietniu mieliśmy jednak do czynienia ze stabilizacją.

Droższe niż przed miesiącem kazało się przede wszystkim (przeciętnie o 0,9%, w tym mięso wieprzowe – o 3,3%, wołowe i cielęce – o 0,6%, wędliny – o 0,4%, przy spadku cen mięsa drobiowego – o 0,6%). Więcej niż przed miesiącem konsumenci płacili także za ryż (o 0,4%), pieczywo (o 0,3%) oraz warzywa (o 0,1%). Ceny makaronów i produktów makaronowych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. W kwietniu br. niższe były natomiast ceny mąki (o 3,0%), tłuszczów zwierzęcych (o 2,1%) i roślinnych (o 1,8%). Tańsze niż w marcu br. były owoce (o 0,9%) oraz ryby i owoce morza, a także cukier (po 0,4%). Mniej niż przed miesiącem konsumenci płacili również za artykuły w grupie „mleko, sery i jaja” (przeciętnie o 0,3%, w tym za jaja – o 0,9%, sery i twarogi – o 0,5%, jogurty, śmietanę, napoje i desery mleczne – o 0,1%, przy wzroście cen mleka – o 0,2%).

fot. mat. prasowe

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w 2016 i 2017 r.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2017 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,3%


Ceny napojów bezalkoholowych w porównaniu z poprzednim miesiącem obniżyły się o 0,2%. Mniej niż w marcu br. płacono za kakao i czekoladę w proszku (o 1,3%), soki owocowe (o 1,1%) oraz wody mineralne lub źródlane (o 0,2%). Ceny herbaty utrzymały się na poziomie notowanym przed miesiącem. Wzrosły natomiast ceny kawy, a także soków warzywnych i owocowo- -warzywnych (po 0,2%). Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,6%, a za napoje alkoholowe o 0,3% mniej niż w poprzednim miesiącu.

Wprowadzanie na rynek nowej kolekcji wiosenno-letniej spowodowało, iż w kwietniu br. ceny obuwia i odzieży ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 4,5% i 2,4% wyższym niż w marcu br.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w kwietniu br. o 0,2%. Podrożało użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (o 0,2%). Zanotowano wzrost opłat za wywóz śmieci (o 0,7%), a także zaopatrywanie w wodę oraz usługi kanalizacyjne (po 0,2%). Podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,4%). Ceny nośników energii były wyższe niż w marcu br. o 0,1%. Wprowadzenie nowych taryf za paliwa gazowe wpłynęło na wzrost cen gazu (o 0,6%). Nieznacznie więcej niż przed miesiącem płacono także za opał (o 0,1%). Ceny energii elektrycznej i cieplnej pozostały na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu. W kwietniu br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego obniżyły się o 0,1%. Tańsze były środki czyszczące i konserwujące (o 0,4%) oraz urządzenia gospodarstwa domowego (o 0,3%). Ceny mebli, artykułów dekoracyjnych, sprzętu oświetleniowego pozostały na poziomie notowanym w marcu br. Więcej niż w poprzednim miesiącu płacono natomiast za usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,4%) oraz artykuły włókiennicze (o 0,1%).
W kwietniu br. wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,2%). Podrożały usługi stomatologiczne (o 0,3%). Więcej należało zapłacić za usługi lekarskie oraz urządzenia i sprzęt terapeutyczny (po 0,2%). Odnotowano także nieznaczny wzrost cen wyrobów farmaceutycznych (o 0,1%). Ceny usług szpitalnych i sanatoryjnych utrzymały się na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.

Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w marcu br. o 0,7%. W wyniku podwyżek obserwowanych w zakresie pasażerskiego transportu powietrznego, więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za usługi transportowe (o 11,9%). W kwietniu br. wzrosły także ceny samochodów osobowych (o 0,5%). Mniej niż przed miesiącem płacono natomiast za paliwa do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 0,9%, w tym za gaz ciekły – o 2,2%, olej napędowy – o 1,2%, a benzynę – o 0,6%).

Opłaty związane z łącznością w kwietniu br. pozostały na poziomie notowanym przed miesiącem. Odnotowano spadek cen sprzętu telekomunikacyjnego (o 1,9%).

W kwietniu br. wzrosły ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 0,3%). Konsumenci więcej niż w poprzednim miesiącu płacili za turystykę zorganizowaną (przeciętnie o 1,2%, w tym za granicą – o 1,4%, a w kraju – o 1,1%). Odnotowano wzrost cen gazet i czasopism (o 0,9%) oraz książek (o 0,3%). Nieznacznie więcej niż w marcu br. płacono za sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny oraz artykuły piśmienne, malarskie, kreślarskie (po 0,1%). Obniżono natomiast ceny usług związanych z kulturą (o 0,2%).

Opłaty dotyczące edukacji pozostały na poziomie notowanym w marcu br.
Ceny w restauracjach i hotelach były wyższe niż w poprzednim miesiącu o 0,2%. Usługi w zakresie zakwaterowania podrożały o 0,8%.

Spośród innych towarów i usług, w kwietniu br. więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za artykuły do higieny osobistej i kosmetyki oraz usługi fryzjerskie, kosmetyczne i pielęgnacyjne (po 0,2%). Odnotowano także nieznaczny wzrost cen w zakresie ubezpieczeń i opieki społecznej (po 0,1%).

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.