eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Śmierć Polki w Egipcie nie zniechęca do wakacji

Śmierć Polki w Egipcie nie zniechęca do wakacji

2017-05-11 12:59

Śmierć Polki w Egipcie nie zniechęca do wakacji

Egipt © riccardozamboni - Fotolia.com.jpg

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wprawdzie niewyjaśniona śmierć Polki w Egipcie wstrząsnęła opinią publiczną, ale jednocześnie okazuje się, że nie powstrzymała turystów przed rezerwacjami wakacji w tym kraju. Najwyraźniej Polacy nie ocenili tego zdarzenia w kategoriach potencjalnego niebezpieczeństwa, które mogłoby zagrażać im w sposób bezpośredni. A dopiero taka właśnie subiektywna ocena powoduje rezygnację z danego kierunku. Mechanizm ten dawał się zaobserwować już kilkukrotnie.
29 kwietnia br, w niewyjaśnionych jak dotąd okolicznościach, w egipskim szpitalu zmarła 27-letnia mieszkanka Bogatyni. Sprawa odbiła się szerokim echem w mediach, a niektóre z domniemywań dotyczących tajemniczej śmierci turystki każą przypuszczać, że wakacje w Egipcie mogą rodzić pewne zagrożenia dla turystów.

Czy jednak śmierć Polki w Egipcie wystarczyła, aby zniechęcić polskich turystów do odwiedzenia tej destynacji? Ze statystyk Travelplanet.pl nie wynika, aby to dramatyczne wydarzenie stanowiło powód, dla którego zamierzaliby się powstrzymać z decyzją o wyjeździe do Egiptu.

Jeśli przyjrzeć się ostatniemu tygodniowi, okaże się, że rezerwacje wycieczek do Egiptu utrzymują się na niezmienionym właściwie poziomie - decyduje się na nie przeszło 8 procent klientów biur podróży. Wakacje pod piramidami nie straciły zatem na popularności.

Negatywnej reakcji turystów nie spowodowały również zamachy w Niedzielę Palmową przed kościołami chrześcijańskimi. Zginęło wówczas w sumie 31 osób a ponad 80 odniosło rany. Paradoksalnie, po Wielkanocy sprzedaż Egiptu wystrzeliła wręcz w górę a wśród preferencji turystów na majówkę skoczył z 4 na drugie miejsce.
- Polscy turyści wstrzemięźliwie podchodzą do medialnych ostrzeżeń i komunikatów resortu spraw zagranicznych – ocenia Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl. – Wiele zdarzeń z przeszłości pokazuje, że reagują w wypadku gdy ocenią, że są celem terrorystów a nie przypadkowymi ofiarami.

Wielokrotnie podobne zachowanie można było obserwować w przeszłości. Podczas gdy polskie MSZ ostrzegało przed wyjazdami do Turcji w środku lata 2015 roku, ten kraj odnotował wówczas rekordową popularność (wyjechało doń latem ponad 17 proc. klientów biur podróży, podczas gdy latem 2014 było to 15 proc.).

fot. mat. prasowe

Rezerwacje wycieczek

Śmierć Magdaleny Ż. nie zniechęciła Polaków do wakacji w Egipcie.


Najbardziej jaskrawy przykład to lato 2013 roku, gdy pod presją mediów i polskiego MSZ wiele polskich biur podróży zdecydowało o przerwaniu wakacji w Egipcie lub bezkosztowej zamianie tego kierunku na wyjazd do innego kraju. Klienci Travelplanet.pl, który sprzedaje oferty wielu touroperatorów, mogli zamieniać wypoczynek nie tylko w obrębie jednego biura podróży, lecz różnych organizatorów turystyki. I – co było zaskakujące – co dziesiąty z turystów, mających taką możliwość, prosił o zmianę biura podróży na wyjazd do Egiptu z biurem, które nie zdecydowało się na wycofanie tego kierunku ze swojej oferty.

Natomiast załamanie sprzedaży wakacji w Tunezji było widoczne w 2015 roku. Nie spowodowała go jednak śmierć trójki polskich turystów, którzy zginęli po ataku terrorystycznym w muzeum Bardo w marcu 2015, lecz gdy w czerwcu tego roku zamachowcy wtargnęli na plażę i zaatakowali turystów, zabijając 38 osób, głównie Brytyjczyków.

Podobnie załamała się sprzedaż wycieczek do krajów afrykańskich, w których wybuchła epidemia spowodowana wirusem ebola. W 2013 roku.
– W tym wypadku turyści również ocenili, że niebezpieczeństwo zagraża bezpośrednio im i sprzedaż spadła praktycznie do zera – przypomina dyrektor Damasiewicz.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: wyjazdy turystyczne, wakacje 2017, Egipt

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.