eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Innowacyjność Polski - liderów jest czterech

Innowacyjność Polski - liderów jest czterech

2017-05-11 10:57

Innowacyjność Polski - liderów jest czterech

Polskie województwa coraz szybsze w wyścigu po innowacyjność © Olivier Le Moal - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Innowacyjność Polski rośnie. Wzrost widać zarówno na poziomie globalnym, jak i lokalnym. Opracowany przez Bank Millennium "Indeks Millennium – Potencjał Innowacyjności Regionów 2017" wskazuje, że w drugim przypadku można mówić o czterech liderach. Które z polskich województw wygrywa wyścig po innowacyjność? Które mają jeszcze sporo do nadrobienia?

Przeczytaj także: Innowacyjność Polski - mniejsze regiony gonią liderów

Innowacyjność Polski i potencjał rozwojowy rodzimej gospodarki prezentują się całkiem okazale. Ciągle jednak pomiędzy poszczególnymi regionami naszego kraju widoczne są znaczące dysproporcje.
- Prezentowany rokrocznie „Indeks Millennium” pozwala na porównaniu zmian zachodzących w regionach w analogicznym czasie. Zróżnicowanie potencjału innowacyjności staramy się analizować w szerokim kontekście biznesowym, a w kolejnych etapach badania zamierzamy również zidentyfikować czynniki, które odpowiadają za wyniki osiągane w poszczególnych regionach - mówi Natalia Kukulska z Zespołu Analiz Branżowych Departamentu Ratingu Banku Millennium.

Wielka Czwórka


Z najnowszej odsłony rankingu Millennium wynika, że innowacyjność Polski stoi czterema województwami. W czołówce innowatorów plasują się województwa:
  1. mazowieckie (97 pkt),
  2. małopolskie (88 pkt),
  3. dolnośląskie (76 pkt) oraz
  4. pomorskie (74 pkt).

Każdemu z nich udało się zatem osiągnąć wynik przewyższający średnią krajową, która znajduje się obecnie na poziomie 68 pkt. Zwycięskie regiony to lokalizacje, w których dominującą rolę odgrywają duże aglomeracje miejskie: warszawska, krakowska, wrocławska i trójmiejska. O ich sukcesie w znacznym stopniu decyduje umiejętność przyciągania najzdolniejszych i najbardziej kreatywnych jednostek. To tu funkcjonują najlepsze uczelnie oraz kluczowe ośrodki naukowo - badawcze. Dobrze rozwinięta oferta edukacyjna przyciąga kapitał ludzki, a konsekwentna współpraca biznesu z nauką - kapitał finansowy.

W pogoni za liderem


W ostatnim czasie zauważalne jest zmniejszanie dystansu między województwem mazowieckim a pozostałymi trzema regionami. Z danych przedstawionych przez analityków banku wynika, że Małopolska, dolnośląskie oraz pomorskie od kilku lat dynamicznie i relatywnie szybciej niż lider zestawienia zwiększają wydatki na B+R w przeliczeniu na PKB, a także liczbę osób pracujących w badaniach i rozwoju. Przyczyn tego zjawiska można szukać przede wszystkim w silnym rozwoju innowacyjnego przemysłu (np. chemicznego, biotechnologicznego i farmaceutycznego) i usług, m.in. sektor nowoczesnych usług wsparcia dla biznesu w obszarze IT, usług wspólnych w zakresie finansów i księgowości, kadr, działów zakupów oraz w obszarze badań i rozwoju.

fot. mat. prasowe

Indeks Millennium 2017 - Potencjał Innowacyjności Regionów

W czołówce województw o największym potencjale innowacyjności utrzymują się Mazowsze, Małopolska, Dolny Śląsk i Pomorze.


Istotnym motorem rozwoju tych regionów są również prężnie działające specjalne strefy ekonomiczne, które z sukcesem przyciągają kapitał, a także rozwój infrastruktury transportowej i edukacyjnej. Ważnym czynnikiem wpływającym na zmniejszanie dystansu do lidera są również dynamicznie rozwijające się ośrodki przedsiębiorczości takie jak centra transferu technologii i innowacji.

Coraz mniejszy dystans pomiędzy województwami


W porównaniu do Indeksu opublikowanego w ubiegłym roku prawie wszystkie województwa (z wyjątkiem podkarpackiego, łódzkiego, śląskiego, lubuskiego i opolskiego) osiągnęły w rankingu wyższą średnią wyników dzięki czemu przybliżyły się do wyniku lidera (97 pkt). Oznacza to, że różnice w potencjale innowacyjności między poszczególnymi regionami są coraz mniejsze.

fot. mat. prasowe

Indeks Millennium 2017 i 2016 - porównanie wyników

Okazuje się, że gorszy wynik niż przed rokiem uzyskała jedynie Łódź.


Innowacyjność Polski kreuje Lublin


- Największy rozwój potencjału innowacyjności w ciągu ubiegłych pięciu lat osiągnęło województwo lubelskie. Kluczowym powodem awansu jest trzykrotny wzrost liczby wydanych patentów. Eksplozja ta może być konsekwencją silnej pozycji Lublina jako ośrodka akademickiego. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu Politechnika Lubelska, która tylko w 2015 roku uzyskała 98 patentów i dokonała 97 zgłoszeń w Urzędzie Patentowym, zajmując czwarte miejsce wśród jednostek naukowych w kraju. Widać, że lubelskie ośrodki akademickie (obok Politechniki również Uniwersytet Przyrodniczy i Medyczny) efektywnie korzystają z wysokiego potencjału edukacyjnego regionu - komentuje Urszula Kryńska, Ekonomistka Banku Millennium.
Dobrą pozycję w rankingu osiągnęło również województwo podkarpackie, które odnotowało solidny skok w wydajności pracy. Jest to konsekwencją prowadzonej przez władze regionu polityki inwestowania w innowacyjne branże gospodarki, zwłaszcza w lotnictwo i kosmonautykę.

fot. mat. prasowe

Indeks Millennium 2017 - 6 kryteriów innowacyjności

Wszystkim analizowanym kryteriom nadano równą wagę, a województwa miały do zdobycia maksymalnie 100 punktów.


Metodologia:
Składowe „Indeksu Millennium - Potencjał Innowacyjności Regionów” to 6 kryteriów w największym stopniu warunkujących rozwój innowacyjnej gospodarki: wydajność pracy, stopa wartości dodanej, wydatki na badania i rozwój (B+R), edukacja policealna, liczba pracujących w obszarze badań i rozwoju oraz liczba wydanych patentów. Wszystkie analizowane kryteria mają równą wagę, a województwa mogą zdobyć maksymalnie 100 punktów.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: