eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 18/2017

Europa: wydarzenia tygodnia 18/2017

2017-05-07 11:03

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 17/2017

  • Brexit. Zapowiada się, że opuszczenie UE przez Wielką Brytanię nie będzie bezbolesne. Przed formalnym rozpoczęciem negocjacji ws. Brexitu obie strony prężą muskuły. W ostatnich dniach KE przedstawiła projekt mandatu do negocjacji warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Brytyjskie nadzieje, że będzie to rozwód przyjacielski rozwiał główny negocjator ze strony UE Michel Barnier.
  • Gospodarka strefy euro. Wg Eurostat-u wzrost gospodarki eurolandu w I kw. '17 wyniósł 0,5 proc. kw/kw, a licząc r/r o 1,7 proc.
  • Gospodarka eurolandu. Przygotowywany przez Markit Economics Indeks PMI composite w strefie euro,, wyniósł w kwietniu 56,8 pkt. wobec 56,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca.
  • Ochrona środowiska. Od 2021 dzięki unijnym przepisom polska energetyka wyemituje mniej rtęci, chloru, związków azotu i siarki. Inwestycje na ten cel będą kosztować ok. 10 mld zł, a jeszcze dziś polscy energetycy nie wiedzą, kto sfinansuje te wydatki.
  • Niemiecka gospodarka. Indeks PMI przygotowywany przez Markit Economics, a określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec,, wyniósł w kwietniu 58,2 pkt. (wobec 58,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca). Index PMI niemieckiego sektora usługowego spadł do 55,4 pkt w kwietniu z 55,6 pkt przed miesiącem.
  • Niemcy wobec Brexitu. Wobec narastającego napięcia między UE (27) i Wielką Brytanią kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała o uczciwe i konstruktywne negocjacje. Często spotyka się opinię, że w tych negocjacjach nie należy zapominać kto kogo zostawia. "Financial Times" prognozuje, że UE będzie zabiegać, by W. Brytania zapłaciła 100 mld euro "rachunku" za wyjście z Unii ("Brexit bill"). Minister ds. Brexitu David Davis zapewnił natychmiast, że takiej sumy Londyn nie zapłaci.
  • Koszty kryzysu w Hiszpanii. Od początku kryzysu w 2008 w Hiszpanii państwo wydało na naprawę krajowego sektora bankowego łącznie ponad 57,8 mld euro. W tym roku na stabilizowanie działalności instytucji finansowych ma zostać przeznaczone 1,1 mld euro.
  • Grecja w kryzysie. Wiele wskazuje na to, że w najbliższych dniach Komisja Europejska w przyszłym tygodniu znacząco obniży prognozę wzrostu greckiej gospodarki. Nieoficjalnie mówi się, że będzie to obniżka z 2,7 proc. do 2 proc. Równocześnie poinformowano, że Grecja porozumiała się z międzynarodowymi pożyczkodawcami w sprawie nowych oszczędności na ok. 3,6 mld euro, co odblokuje wypłatę kolejnych środków z pakietu pomocowego.
  • Osobny budżet do krajów strefy euro. Komisja Europejska ma pod koniec maja przedstawić koncepcję w tej sprawie. Polski rząd i polscy europosłowie są przeciwni tworzeniu osobnego budżetu dla strefy euro. Analiza potencjalnych konsekwencji takiej decyzji wskazuje, że byłaby ona niebezpieczna dla krajów bez wspólnej waluty.
  • Stopa bezrobocia w Niemczech. Wg Federalnego Urzędu Pracy w kwietniu wyniosła ona 5,8 proc.
  • Czy Londyn utrzyma pozycję centrum finansowego po Brexicie. Oczywiście londyńskie City będzie chciało utrzymać swoją pozycję, chociaż będzie to trudne. Pierwszy "strzał" oddała Bruksela, Komisja Europejska już przedstawiła propozycje dotyczące nadzoru nad działającymi na rynku kapitałowym izbami rozliczeniowymi.
  • Brytyjskie wybory. Premier Wielkiej Brytanii Theresa May oskarżyła brukselskich polityków, że zaostrzają spór i celowo stosują groźby dotyczące np. poniesienia kosztów Brexitu. Premier May podejrzewa, że chcą oni w ten sposób wpłynąć na wynik nadchodzących wyborów na Wyspach.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

31 POLSKICH KIEROWCÓW W NAJWIĘKSZYM BADANIU EUROPEJSKIM.

Aż 31 kierowców z Polski bierze udział w największym europejskim badaniu zachowań kierowców w warunkach rzeczywistych UDRIVE. Badanie przeprowadzane jest w 6 krajach: Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii. W samochodach biorących udział w badaniu zamontowano kamery monitorujące zarówno to co dzieje się wewnątrz, jak i na zewnątrz aut. Dane są gromadzone od ponad dwóch lat. Już w czerwcu zostaną udostępnione wstępne analizy zebranych informacji.

Szczegółowa wiedza na temat zachowań kierowców w różnych sytuacjach na drodze jest bardzo ważna z punktu widzenia ulepszania systemów szkoleń czy prowadzenia działań edukacyjnych. Poza tym może służyć do modyfikacji prawa drogowego czy poprawy samej infrastruktury. Takie badanie jak UDRIVE to kopalnia wiedzy – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Kierowcy biorący udział w badaniu jeżdżą swoimi prywatnymi samochodami, w których zamontowano kilka kamer, m.in. Mobileye, która wykrywa zarówno inne pojazdy, jak i rowerzystów czy pieszych. Zebrane dane dotyczą np. prędkości, zachowań w stosunku do niechronionych uczestników ruchu, zachowań w sytuacjach niebezpiecznych, bliskich wypadkowi, używania pasów bezpieczeństwa czy korzystania z telefonów komórkowych. Same dane dotyczące prędkości umożliwiają rozpatrywanie ich w kontekście m.in. rodzaju drogi (np. autostrada czy ruch miejski), jak i np. różnic we wpływie natężenia ruchu na prędkość jaką rozwija prowadzący pojazd.

Na poziomie europejskim licencję na udział w badaniu otrzymały tylko dwa modele samochodów: Renault Clio i Renault Megane. Istotnym warunkiem była możliwość takiego montażu systemu monitoringu, aby nie wpływał na funkcjonowanie auta.

Przedsięwzięcie jest realizowane w 80% ze środków Unii Europejskiej. Koordynatorem projektu jest Nicole Van Nes (SWOV). Badanie UDRIVE jest realizowane przez 19 partnerów z różnych krajów. Instytucją odpowiedzialną w Polsce jest Instytut Badawczy Dróg i Mostów. Oficjalne podsumowanie badania nastąpi podczas sympozjum w Hadze w dniu 7 czerwca 2017 r.

Informacje pochodzą ze strony udrive.eu oraz seminarium nt. realizacji projektu UDRIVE organizowanego przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów.

Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: