eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 18/2017

Polska: wydarzenia tygodnia 18/2017

2017-05-07 10:50

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 17/2017

  • Dekoncentracja mediów. Wkrótce zostanie zaprezentowana rządowa ustawa o dekoncentracji mediów. Powstaje ona na bazie rozwiązań w ustawie działającej w Niemczech. W rezultacie jej wprowadzenia rząd liczy na ograniczenie udziałów zagranicznego kapitału w rynku medialnym. Na razie nie wiadomo, jak ustawa będzie działała w sieci internetowej.
  • Unijny budżet w nowej wersji. KE pod koniec miesiąca przedstawi koncepcję wydzielenia z budżetu unijnego osobnego budżetu dla strefy euro. Polscy europosłowie przeciwni tej koncepcji. Ten pomysł o wydzieleniu osobnego budżetu dla krajów eurostrefy jest niebezpieczny dla krajów bez wspólnej waluty.
  • NBP wzmacnia budżet. Poinformowano, że NBP wpłaci do budżetu 8,74 mld zł (to część zysku osiągniętego przez bank centralny w 2016 roku).
  • Aktywa rezerwowe Polski. Według Narodowego Banku Polskiego (NBP) aktywa rezerwowe wyniosły w kwietniu br. 100,4 mld euro, co oznacza wzrost o 8,8% r/r (ale też spadek o 4,1% m/m).
  • Polski rynek pracy. Wg Eurostat-u wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,3 proc. w marcu br. Podobnie jak w poprzednim miesiącu. Warto dodać, że stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła w marcu br. 9,5 proc., a w całej UE - 8 proc. a rok temu było to 6,4 proc.
  • Małe zainteresowanie podjęciem pracy. Według CBOS: aż 66 proc. bezrobotnych jest bez pracy dłużej niż rok (w tym 21 proc. nie ma zatrudnienia od ponad dwóch do pięciu lat; a jedna trzecia - od pięciu lat). Warto dodać, że 48 proc. którzy nie pracują, nie jest zainteresowanych jej podjęciem.
  • Co dalej z NBP i KNF. W dalszym ciągu trwają konsultacje w sprawie połączenia tych ważnych instytucji runku finansowego.
  • Polska Energetyka. Został przyjęty unijny dokument tzw. BREF, który zaostrzy normy emisji. Będzie to dotyczyć naszego kraju, bo ponad 80 proc. energii elektrycznej jest produkowane z węgla. To nowe unijne rozwiązanie prawne wymusi kosztowną modernizację technologii, której koszty szacuje się na ok. 10 mld zł.
  • Motoryzacja. Według IBRM Samar w kwietniu zarejestrowano 39 479 nowych samochodów osobowych i jest to wzrost o 14,37 proc. licząc r/r.
  • Zmiany struktury placówek badawczych. Nowy projekt ustawy przygotowany przez resort nauki przewiduje powołanie Narodowego Instytutu Technologicznego (NIT). Stworzy go kilkadziesiąt instytutów badawczych, które będą prowadzić badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinach priorytetowych dla kraju.
  • Rynek węglowy. Jeśli zrealizują się niekorzystne dla kopalń prognozy i rynkowe ceny węgla spadną, to polskie kopalnie będą potrzebowały dokapitalizowania. Branża energetyczna nie już teraz sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu. Problemem może być jednak to, że nikt nie będzie chciał pożyczyć pieniądze.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

W Polsce spór o reformę edukacji, więc w tej tematyce wywiad z M. Stawińską, założycielką i właścicielką Niepublicznej Placówki Oświatowej Creator pt. DAJEMY WIĘCEJ NIŻ TYLKO WIEDZĘ...

Od ilu lat działa Creator, czym się zajmuje i ile osób może pochwalić się ukończeniem Pani placówki?

Małgorzata Stawińska: Creator działa od ponad 10 lat. Organizujemy szkolenia otwarte dla osób dorosłych z zakresu projektowania wnętrz, ogrodów, stylizacji wnętrz i remodelingu. Prowadzimy też warsztaty i kursy związane z tą tematyką, które opracowywane są specjalnie na określone zamówienie i prowadzone w siedzibach firm. Przeszkoliliśmy w sumie kilka tysięcy osób.

W jaki sposób zrodził się pomysł na tego typu działalność edukacyjną? Dlaczego projektowanie wnętrz?

Pomysł na taką działalność to wypadkowa moich zainteresowań, wykształcenia i potrzeby spełniania się na poziomie działań prospołecznych. Mam ogromną satysfakcję, wiedząc, że nasze szkolenia potrafią poprawić, a czasami nawet całkiem zmienić jakość życia zawodowego naszych absolwentów. Miło mi dowiadywać się, że wielu uczestników naszych szkoleń dostaje dzięki Creatorowi przysłowiowego wiatru w żagle i osiąga sukcesy w nowej branży, zaczynając robić to, co staje się jednocześnie ich pasją. Często słyszę, że powodem przyjścia na nasze kursy była chęć czy nawet potrzeba spróbowania czegoś nowego, co dawałoby poczucie zawodowego spełnienia.

Co wyróżnia Creatora od innych placówek edukacyjnych? Na co mogą liczyć uczestnicy szkoleń?

Wyróżnia nas wiele. Przywiązuję wielką wagę do jakości szkoleń, dlatego do ich prowadzenia poszukiwałam wykładowców, którzy posiadają nie tylko wymagane kompetencje i doświadczenie zawodowe, ale też dar przekazywania wiedzy i pasję, którą potrafią się dzielić. Absolwenci mogą u nas zawsze liczyć na merytoryczną pomoc nawet po zakończeniu szkoleń. Creator jest firmą, która jako pierwsza wprowadziła na rynek autorski projekt organizowania konkursów na najlepszy projekt zaliczeniowy pod patronatem medialnym. Współpracujące z nami media promują zwycięzców tych konkursów, dzięki czemu informacje o naszych najzdolniejszych absolwentach pojawiają się w nich cyklicznie. Staram się też, aby kursanci mieli możliwość poznania specyfiki branży poprzez udział w spotkaniach branżowych i zajęciach fakultatywnych w pracowniach projektowych i showroomach. Jak widać oferta Creatora jest bardzo duża. To nie tylko sam kurs czy pojedyncze szkolenie, ale szeroki pakiet usług.

Z kim współpracuje Creator?

Jak już wspomniałam, zajęcia prowadzą u nas najlepsi architekci, projektanci i plastycy. Wielu z nich to zdobywcy prestiżowych nagród, np.: dr hab. Jan Sikora, Szymon Hanczar, Magdalena Garncarz, Joanna Figurniak czy Agnieszka Łakoma. Creator współpracuje z najbardziej znanymi i uznanymi wydawnictwami i portalami, takimi jak: Weranda, Czas na Wnętrze, designteka.pl, sophisti.pl, biznes.meble.pl, Nowy Magazyn itp. Mamy też stałych partnerów – salony i pracownie projektowe, jak BoConcept, Prodesigne, Adriana Furniture, Peka, Bau-Service, Mesmetric czy Dago, w których obywają się dodatkowe szkolenia w ramach rozszerzenia zajęć z materiałoznawstwa, technologii czy współpracy z klientami.

Jakie ma Pani plany na dalszą działalność?

Creator, jak na nazwę przystało, jest firmą twórczą, która cały czas się rozwija i udoskonala swoje usługi. Sama jestem osobą kreatywną i nie przepadam za stagnacją. Mam kilka nowych i, wydaje mi się, atrakcyjnych pomysłów. Wierzę, że wkrótce wprowadzę je w życie, ale nie chciałabym ich na razie zdradzać. Wszystkie informacje pojawią się wkrótce na stronie internetowej Creatora www.creator.net.pl, na którą serdecznie zapraszam.

Dziękuję za rozmowę.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: