eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 17/2017

Europa: wydarzenia tygodnia 17/2017

2017-04-30 11:38

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 16/2017

  • Nowy etap w finansach unijnych. Bruksela potwierdza, że w przyszłym miesiącu przedstawi koncepcję, w której z budżetu unijnego będzie wydzielany osobny budżet dla strefy euro. Według analityków przyjęcie takiego rozwiązania będzie niebezpieczne dla krajów, które są poza strefą euro. To rozwiązanie przypieczętuje faktyczny podział unijnej Europy. W tym przypadku Polska znajdzie się w drugiej, słabszej grupie krajów...
  • Najbliższy szczyt 27 krajów unijnych. Szczyt ma przyjąć wytyczne do negocjacji związanych z opuszczeniem UE przez Wielką Brytanię. Jednym z istotnych postulatów unijnych negocjatorów będzie to , by po zrealizowaniu Brexitu Londyn honorował orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Celem jest tu stworzenie warunków zabezpieczających prawa imigrantów, mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii.
  • Co z Irlandią po ew. zjednoczeniu. Najbliższy szczyt 27 przywódców unijnych ma przyjąć treść zobowiązania, że w przyszłości, w przypadku zjednoczenia Irlandii z należącą obecnie do Wielkiej Brytanii Irlandią Północną powstały kraj automatycznie wejdzie w skład UE.
  • Nowe normy emisji dla przemysłu. Na forum Unii Europejskiej przegłosowano ostrzejsze normy emisji dla przemysłu, w tym dla elektrowni węglowych. Stało się tak mimo sprzeciwu Polski i kilku innych państw. Ministerstwo Środowiska twierdzi, że może nas to kosztować 10 mld zł.
  • Ceny w strefie euro. Wg Eutostat-u ceny konsumpcyjne w eurostrefie wzrosły w kwietniu o 1,9 proc. licząc r/r.
  • Niemiecka gospodarka. Kolejny rok Niemcy przyjęły do realizacji zrównoważony budżet. Kolejny rok niemiecka gospodarka notuje bardzo dobre wyniki w gospodarce i w eksporcie. Ten drugi fakt wywołuje mieszane uczucia. Jedni podkreślają doskonałe funkcjonowanie przemysłu i jego zaplecza badawczo-rozwojowego. Jednak wielu polityków ma Niemcom za złe wyniki eksportu i nadwyżki w wymianie handlowej. Wielu polityków piętnuje te wyniki z amerykańskim prezydentem na czele.
  • Wzrost PKB w I kwartale br. Wielkiej Brytanii. Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w I kw. o 0,3 proc. kw/kw.
  • PKB Francji po I kwartale br. PKB wzrósł o 0,3 proc. kw/kw w I kwartale 2017
  • Rynki po I turze wyborów we Francji. Rynki pozytywnie zareagowały na przejście do II tury Macrona i Le Pen. Szeroko komentowana jest porażka kandydata republikanów Francois Fillona i przedstawiciela lewicy Jean-Luca Melenchona.
  • Rating Fitcha dla Włoch. Stało się to, czego już od pewnego czasu spodziewali się analitycy. Jedna z
  • Ciąg dalszy problemów z Nord Streamem 2. Zainteresowane firmy (i kraje) prowadzą gabinetowe rozmowy nt interesów biznesowych związanych z tym strategicznym projektem inwestycyjnym. W tle dyskusji na forum unijnym uczestnicy tego przedsięwzięcia (kompanie ENGIE, OMV, Royal Dutch Shell, Uniper i Wintershall) zawarli porozumienie o proporcjonalnym finansowaniu połowy kosztów budowy gazociągu połowy kosztów szacowanych łącznie na 9,5 mld euro.
  • Konsekwencje zajęcia Krymu przez Rosję, czyli o sankcjach. Budowa dwóch elektrociepłowni na Krymie natrafiła na przeszkody i będzie realizowana dłużej niż planowano. Stało się tak, bo inwestor ma trudności z zakupem turbin gazowych o odpowiednich parametrach. Transakcja została zablokowana przez sankcje.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

WYŻSZE RENTOWNOŚCI PO WYGRANEJ MACRONA.

Kandydatka radykalnej prawicy Le Pen musiałaby zyskać znacznie silniejsze poparcie, aby wygrać zaplanowaną na 7 maja drugą rundę wyborów.

Rentowności 10-letnich obligacji Niemiec silnie wzrosły w reakcji na wynik pierwszej rundy wyborów we Francji.

Obawy wokół Francji spowodowały, że inwestorzy zaczęli się zabezpieczać na wypadek potencjalnej redenominacji.

Po wyeliminowaniu politycznego ryzyka, uwaga kieruje się z powrotem ku fundamentom ekonomicznym.

Dla Macrona nadal wielkim wyzwaniem będzie zagwarantowanie sobie wsparcia parlamentu.

Według oczekiwań, prezes EBC Draghi nie zapowie nowych działań w zakresie polityki pieniężnej w czwartek. EBC będzie musiał jednak w pewnym momencie zareagować na rozpędzającą się gospodarkę w strefie euro. Rynek może wtedy dokonać zwrotu, który może być widoczny w rentownościach obligacji.

Globalni inwestorzy odetchnęli z ulgą, ponieważ wynik pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji nie przyniósł niespodzianek – zwyciężył niezależny, prorynkowy i prounijny kandydat Emmanuel Macron. Fakt, że w drugiej rundzie znalazła się także kandydatka radykalnej prawicy Marine Le Pen nie jest źródłem silnych obaw rynku, ponieważ różnica poparcia między kandydatami jest duża.

Fakt, że wcześniejsze sondaże okazały się tym razem trafne został także pozytywnie odebrany przez rynek. Macron może obecnie liczyć na ponad 20 punktów procentowych przewagi nad Le Pen w drugiej turze. Oznacza to, że kandydatka radykalnej prawicy musiałaby nadrobić dystans większy od tego, z jakim musiał się zmierzyć Trump w USA. Taki zwrot sytuacji jest mało prawdopodobny 7 maja, kiedy dojdzie do drugiej rundy wyborów prezydenckich nad Sekwaną.

Rynki odetchnęły z ulgą. W ciągu kilku tygodni przed wyborami inwestorzy decydowali się na zachowanie ostrożności i skierowanie się ku bezpiecznym aktywom, co zazwyczaj oznacza silniejszy popyt na obligacje Niemiec.

Od początku tego roku tematem przewodnim była niepewność inwestorów związana z sytuacją polityczną w Europie. Ryzyko wyjścia Francji ze strefy euro oraz przywrócenia franka, co było jednym z postulatów w kampanii Le Pen, doprowadziło nawet do tego, że inwestorzy zaczęli zabezpieczać się na wypadek potencjalnej redenominacji. Oznaczało to, że inwestorzy zwrócili się ku obligacjom Niemiec – ponieważ potencjalne nowe niemieckie euro albo reinkarnacja niemieckiej marki byłyby najmocniejszą walutą.

Rentowności 10-letnich obligacji Niemiec silnie wzrosły w reakcji na wynik pierwszej rundy wyborów we Francji

W oczekiwaniu na wybory we Francji rentowności 10-letnich obligacji Niemiec spadły z powodu wzmożonego popytu inwestorów, osiągając najniższe poziomy w roku, czemu towarzyszyło także złagodzenie stanowiska Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w sprawie zaostrzenia polityki pieniężnej. Po zniknięciu politycznego zagrożenia uwaga ponownie skupi się na fundamentach ekonomicznych, które stopniowo się poprawiają.

Opublikowany w ubiegłym tygodniu indeks PMI dla strefy euro wskazuje na najwyższe tempo wzrostu ekspansji gospodarczej od lat. W rezultacie nasila się presja inflacyjna, zwłaszcza w Niemczech, które są znane z krytyki obecnej zdecydowanie łagodnej polityki pieniężnej EBC pod przewodnictwem Draghiego. Innym państwem, w którym poprawiają się warunki gospodarcze, jest Francja.

Polityka monetarna nie bazuje oczywiście tylko na indeksach PMI, a Mario Draghi raczej nie zapowie zwrotu w polityce banku na czwartkowym posiedzeniu. Jednak w pewnym momencie bank będzie musiał odpowiedzieć na poprawiające się warunki gospodarcze w strefie euro, a rynek – teraz, gdy blednie ryzyko polityczne – będzie musiał szybko dostosować się do nowej sytuacji. Będzie to widoczne także na rynku długu (w rentownościach).

Indeks PMI dla strefy euro, który mierzy nastroje w sektorze usług i przemysłowym, znajduje się na najwyższych od lat poziomach

Co do Macrona, może on wygrać drugą turę wyborów, która odbędzie się w kolejną niedzielę. Nie będzie to jednak koniec wojny. Największym wyzwaniem będzie uzyskanie poparcia francuskiego parlamentu, przed którym jeszcze zaplanowane na czerwiec wybory.

Spread między rentownościami Francji i Niemiec znacznie się zmniejszył w reakcji na wygraną Macrona

Mimo że spread między rentownościami 10-letnich obligacji Francji i Niemiec – czyli premia za ryzyko inwestorów, którzy decydują się pożyczyć środki rządowi Francji, a nie Niemiec – w tym tygodniu znacznie się zmniejszył, to powrót do historycznych poziomów może zająć jeszcze wiele miesięcy. Nadal istnieje bowiem ryzyko, że w najbliższym czasie druga pod względem wielkości gospodarka w strefie euro będzie musiała mierzyć się z polityczną niestabilnością.

Michael Boye, trader na rynku instrumentów dłużnych, Saxo Bank

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: