eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 16/2017

Świat: wydarzenia tygodnia 16/2017

2017-04-23 10:32

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 15/2017

  • Pozytywna informacja napłynęła z siedziby Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Eksperci WTO zdecydowali się podnieść prognozę wzrostu polskiego PKB na 2017 rok do 3,4 proc., a na 2018 r. do 3,2 proc. W tym samym dokumencie (kwietniowa edycja World Economic Outlook) MFW obniżył prognozę dynamiki wzrostu dla krajów Europy rozwijającej się, ale też podwyższył szacunki dynamiki PKB na świecie w 2017 r. do 3,5 proc.
  • Christine Lagarde (szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego) wyraziła gotowość współpracy z administracją Donalda Trumpa. Celem WTO jest poznanie szczegółów zmian w programie nowej ekipy Białego Domu i wspólne działanie na rzecz poprawy globalnego systemu handlowego.
  • Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla sektora przemysłowego w USA wyniósł w kwietniu 52,8 pkt (wobec 53,3 pkt miesiąc wcześniej),a dla sektora usług w USA wyniósł w kwietniu 52,5 pkt (wobec 52,8 pkt miesiąc wcześniej).
  • "Buy American and Hire American" ("Kupuj amerykańskie, zatrudniaj Amerykanów!"). Pod tym tytułem przez. D. Trump wydał rozporządzenie, które ma służyć "radykalnej rewizji i zaostrzeniu kontroli nad programem wizowym H-1B".
  • W pierwszych miesiącach urzędowania Biały Dom zerwał umowy o wolnym handlu z grupą 11 krajów (TPP). Teraz dał nadzieję na podpisanie dwustronnej umowy o wolnym handlu.
  • Mamy kolejny dowód potwierdzający możliwość korzystnych zmian we współpracy gospodarczej USA-Rosja. Tym razem dotyczy to branży naftowej. Amerykański koncern Exxon Mobil stara się o zgodę na wznowienie odwiertów w rejonie Morza Czarnego wspólnie z rosyjskim partnerem, spółką Rosnieft. Ta oficjalna informacja została upubliczniona co oznacza, że nieoficjalnie Exxon otrzymał sygnał zachęcający mimo, że napięcie polityczne między oboma krajami od pewnego czasu wzrasta...
  • Stosunki USA-Iran. Są coraz bardziej napięte. Ostatnio przez. D. Trump nakazał dokonanie przeglądu mającego na celu ustalenie czy zniesienie sankcji wobec Iranu w ramach porozumienia atomowego z 2015 r. leży w interesach bezpieczeństwa narodowego kraju.
  • Stabilizacja na światowych rynkach paliw. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na nowojorskiej giełdzie paliw NYMEX kosztuje ponad 50USD, baryłka ropy Brent również w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje ok. 53,00 USD za baryłkę.
  • Chińskie inwestycje w Zatoce Perskiej. Chiny przygotowują się do powołania do życia konsorcjum, które stanie się głównym inwestorem w debiucie giełdowym saudyjskiego giganta naftowego Saudi Aramco. Konsorcjum stworzą chińskie państwowe firmy naftowe, banki, a także państwowy fundusz inwestycyjny.
  • Zacieśnia się współpraca Moskwy z Ankarą. Na obecnym etapie rozmowy koncentrują się na zakupie rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej S-400.
  • Potwierdza się ogólnie znana teza, że w czasie kryzysu bogaci stają się jeszcze bardziej bogaci, a biedni... Ostatnio "Forbes" opublikowało informacje na ten temat z Rosji na 2017 rok. Okazuje się, że wartość majątku 200 najbogatszych Rosjan w porównaniu z r. 2016 wzrosła o 100 mld USD, a na liście znalazło się 12 nowych miliarderów.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

POLSKA W PROJEKCIE NOWYCH WAHADŁOWCÓW KOSMICZNYCH

Europejska Agencja Kosmiczna i konsorcjum firm z naszego kontynentu podpisały historyczną umowę z amerykańską Sierra Nevada Corporation na dostawę systemu dokowania IBDM dla nowych wahadłowców Dream Chaser, które będą dostarczać zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wśród firm rozwijających IBDM jest SENER Polska. Ten projekt to duża szansa, także dla innych lokalnych firm – IBDM może trafić na globalny rynek i stać się standardem w przyszłych misjach kosmicznych.

IBDM (International Berthing Docking Mechanism) to innowacyjny system dokowania oraz cumowania pojazdów kosmicznych. Wyposażony jest w układ kontroli sił działających między obiektami w czasie dokowania, dzięki czemu pozwala na łączenie pojazdów o różnych wielkościach. IBDM składa się z systemów „miękkiego” oraz „twardego” dokowania. Pierwszy służy do przechwycenia, rozładowania energii kinetycznej i ustawienia pojazdów w odpowiedniej pozycji. Drugi tworzy szczelne i sztywne połączenie umożliwiające przejście między pojazdami oraz zapewnia przesył danych i zasilania. IBDM jest kompatybilny ze standardem systemów dokowania stworzonym przez agencje współpracujące przy projekcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

- IBDM to projekt pod wieloma względami wyjątkowy – mówi dr Aleksandra Bukała, dyrektor generalna SENER Polska - To rzadki przypadek, gdy amerykańska firma, realizująca kontrakt dla NASA, decyduje się na wykorzystanie systemu stworzonego w Europie. To także krok milowy w planach wykorzystania naszego rozwiązania na szeroką skalę i jego komercjalizacji. Załogowe loty w kosmos powoli znów nabierają tempa, włączają się w nie kolejne państwa i firmy. To zwiększa zapotrzebowanie na ustandaryzowany system dokowania.

W projekcie IBDM SENER Polska odpowiada za zaprojektowanie i produkcję kilku istotnych elementów: mechanizmów połączenia i odłączenia złącz elektrycznych między wahadłowcem a stacją kosmiczną, mechanizmów separujących, sensorów do monitorowania dokowania, cumowania i odcumowania, a także osłon przeciw mikrometeoroidom i kosmicznym śmieciom.

- Przewidujemy, że około 40 proc. wartości naszej części projektu przekażemy innym polskim firmom, którym powierzymy produkcję elementów mechanizmu – mówi dr Aleksandra Bukała – Liczymy, że wraz z komercjalizacją IBDM i produkcją kolejnych egzemplarzy do polskiego sektora kosmicznego popłynie szerszy strumień pieniędzy.

Sierra Nevada Corporation (SNC), to jedna z trzech firm, obok SpaceX i Boeinga, która podpisała z NASA umowę na regularne dostawy zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną i jedyna, która wykorzystuje do tego koncepcję ulepszonego wahadłowca. Kapsuły konkurentów bazują na koncepcji opracowanej w programie Apollo i zakładającej powrót w atmosferę lotem balistycznym, a następnie lądowanie w oceanie przy wykorzystaniu ogromnych spadochronów. Natomiast Dream Chaser zdolny będzie do lądowania na każdym lotnisku, które jest w stanie przyjąć duży samolot.

Liderem europejskiego konsorcjum IBDM jest belgijski QinetiQ. Firma współpracuje z SENER Polska i SENER Hiszpania, które odpowiadają za system twardego dokowania, a także szwajcarskimi firmami Ruag AG (siłowniki liniowe) oraz Maxon (silniki elektryczne). Projekt IBDM realizowany jest w formie partnerstwa publiczno-prywatnego. Oprócz wkładu finansowego ESA, firmy w nim uczestniczące inwestują własne środki, licząc na stworzenie komercyjnego produktu, który będzie oferowany na międzynarodowym rynku kosmicznym.

dr Aleksandra Bukała, dyrektor generalna SENER Polska

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: