eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Mamy modę na cukiernie i lodziarnie?

Mamy modę na cukiernie i lodziarnie?

2017-04-22 00:30

Mamy modę na cukiernie i lodziarnie?

Cukiernia © luckybusiness - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polacy zdecydowanie polubili cukiernie i lodziarnie - wynika ze Sweet Monitora autorstwa ARC Rynek i Opinia. Jedynie co dziesiąty z nas przyznaje, że w minionym miesiącu ani razu nie odwiedził tych miejsc. Pozostali wpadali na coś słodkiego średnio 2-3 razy w miesiącu, wydając jednorazowo 10-20 złotych. Co czwarty z respondentów zadeklarował, że w przyszłości częściej będzie zaglądał na lody i ciastka. Największą popularnością cieszą się osiedlowe i lokalne marki. Spośród „sieciówek” najbardziej znane okazują się Grycan oraz E.Wedel, a najczęściej odwiedzane – Grycan oraz Cukiernie Sowa.
Lokalne cukiernie i lodziarnie to miejsca, które najchętniej odwiedzamy, gdy mamy ochotę przekąsić coś słodkiego. Młodzi Polacy z miast poniżej 20 tysięcy mieszkańców często wskazywali również na McDonald’s/McCafé. Z kolei domeną największych aglomeracji okazały się sieciówki jak np. Wedel, Blikle i Tchibo. Na lody i ciastka wybierają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, przy czym panie są częstszymi gośćmi placówek sieciowych.

Sweet Monitor pokazuje również, że na ciasta i ciastka Polacy najchętniej udają się do Cukierni Sowa, Wedla oraz Tchibo, „pączkowym” liderem jest Blikle, a słodkości na zimno to z kolei domena Grycana, Mc’Donalds’a/McCafé oraz Cukierni Sowa.

Cukiernie i lodziarnie najczęściej (41% wskazań) odwiedzamy 2-3 razy w miesiącu. Prawie co trzeci Polak deklaruje, że odwiedza je raz w miesiącu, a niemal co piąty, że robi to co najmniej raz na tydzień. Zaledwie 10% ankietowanych przyznaje, że w ciągu ostatniego miesiąca ani razu nie wybrało się do cukierni czy lodziarni.

Jednorazowo Polacy wydają w cukierniach i lodziarniach najczęściej od 10 do 20 złotych, co się wpisuje w zestaw ciastko + napój. Mało kto wydaje mniej niż 5 złotych lub powyżej 30 złotych.

fot. mat. prasowe

Częstotliwość chodzenia do lodziarni/cukierni

W cukierniach i lodziarniach bywamy 2-3 razy w miesiącu.


Co czwarty badany zamierza w przyszłości częściej odwiedzać cukiernie i lodziarnie. Jest to większa grupa od tej deklarującej rzadsze chodzenie do cukierni czy lodziarni w przyszłości.

fot. mat. prasowe

Gdzie chodzimy? Ile wydajemy?

6 na 10 respondentów wydaje jednorazowo od 10 do 30 złotych.


Z naszego badania wynika, że największą zachętą do częstszych odwiedzin w cukierniach i lodziarniach byłyby różnego rodzaju atrakcyjne oferty cenowe. Jednocześnie 38% badanych przyznaje, że obecnie rzadziej chodzi do cukierni lub lodziarni niż jeszcze 5 lat temu.

Polacy lubią odwiedzać cukiernie i lodziarnie, o czym świadczy fakt, że co czwarty z nich chciałby robić to częściej niż obecnie. Powodem, dla którego tego nie robią, mogą być ograniczenia finansowe, gdyż respondenci wyraźnie wskazują na to, że gdyby cukiernie i lodziarnie oferowały produkty w ciekawych promocjach, częściej by je odwiedzali. Istotną rolę na polskiej mapie cukierni odgrywają miejsca lokalne, nie należące do żadnej sieci, zwłaszcza poza największymi miastami. Może to świadczyć o tym, że konsumenci cenią sobie w zakresie cukiernictwa sprawdzone, być może osiedlowe lokale, w których produkty są im znane i do których mają pełne zaufanie. Nieco inaczej jest wśród mieszkańców największych miast, którzy znacznie częściej korzystają z cukierni i lodziarni sieciowych, być może ze względu na ich większą dostępność, szczególnie w centrach handlowych – komentuje Iwona Wojtaszek, Senior Project Manager z ARC Rynek i Opinia.

Informacja na temat badania
Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia, metodą wywiadów wspomaganych komputerowo CAWI (na epanel.pl). Liczebność próby N=721 – osoby w wieku 15-55 lat, którzy w ciągu ostatnich 6 miesięcy mieli okazję odwiedzić na mieście kawiarnię, cukiernię lub lodziarnię.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.