eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Europejska branża leasingowa w 2016 r.

Europejska branża leasingowa w 2016 r.

2017-04-21 10:24

Europejska branża leasingowa w 2016 r.

Rynek leasingu rośnie © Sondem - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Dynamika wzrostu europejskiej branży leasingowej osiągnęła w minionym roku 11,2 % (r/r). To bardzo dobry wynik, najlepszy, z jakim mieliśmy do czynienia od 2007 roku. Na tle Europy bardzo dobrze wypada polski leasing. Pod koniec 2016 roku dynamika rodzimego rynku wyniosła 16,6 %, a wartość nowych umów - 13,3 mld euro, dzięki czemu udało się nam utrzymać silną, szóstą pozycję w rankingu europejskim.
Ostatni rok przyniósł europejskiej branży leasingowej wzrosty w każdej z głównych kategorii finansowania aktywów. Najbardziej doniosłą rolę odegrało tu finansowanie ruchomości, w tym głównie pojazdów (13,2 proc. rdr). Jeżeli chodzi o leasing ruchomości z wyłączeniem pojazdów, to w tym przypadku dynamika osiągnęła 8,4 proc. Leasing nieruchomości może pochwalić się wzrostem na poziomie zaledwie 0,5 proc.

Zbieżne tendencje widoczne są również w Polsce. Branża leasingowa w naszym kraju urosła w minionym roku o 16,6%, a wartość nowych umów osiągnęła 13,3 mld euro, dzięki czemu nasz kraj zdołał się utrzymać na szóstej pozycji w Europie, ustępując dynamiką jedynie Wlk. Brytanii, Niemcom, Francji, Włochom oraz Szwecji.
„Europejska branża leasingowa cieszy się w ostatnich latach dość pokaźnymi i systematycznymi wzrostami. Wiele wskazuje zatem na to, że ma zupełnie realne szanse na powrót do poziomu finansowania sprzed kryzysu. Nie inaczej jest w naszym kraju. Średnioroczna dynamika, z którą rosła polska branża leasingowa przed kryzysem (tj. w latach 2004-2008) sięgała 23,4%.Kryzysowe lata 2008-2012 przyniosły ujemną dynamikę (-1,3% średniorocznie), zaś w ostatnich 5 latach osiągnęła średnioroczną dynamikę na poziomie 16,8%. Należy podkreślić, że polski sektor leasingowy osiągnął poziom finansowania sprzed kryzysu już w roku 2013. Wstępne dane Leaseurope za 2016 wskazują również, że firmy europejskie w coraz większym stopniu korzystają z leasingu, co świadczy o wzrastającej skłonności do inwestycji w środki trwałe. Europejskie wyniki stanowią też dobrą prognozę na 2017 r.” – powiedział Mieczysław Woźniak, wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego ZPL, Członek Rady Dyrektorów Leaseurope.

fot. mat. prasowe

Inwestycje sfinansowane przez polską branżę leasingową w latach 2004-2016

W ostatnich 5 latach branża leasingu osiągnęła średnioroczną dynamikę na poziomie 16,8%


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: