eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Kaspersky Cybersecurity Index II poł. 2016

Kaspersky Cybersecurity Index II poł. 2016

2017-04-19 11:30

Kaspersky Cybersecurity Index II poł. 2016

Cyberatak © maicasaa - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Przed nami kolejny już odczyt Kaspersky Cybersecurity Index – wskaźnika, którego zadaniem jest pomiar poziomu cyberzagrożeń czyhających na użytkowników globalnej sieci. Jego najnowsze notowanie wskazuje odpowiednio: 74%-39%-29%. Oznacza to, że w II połowie minionego roku 3/4 badanych nie wierzyło, że może paść ofiarą cyberprzestępców, co czwarty nie zainstalował rozwiązań bezpieczeństwa na swoich urządzeniach, a co trzeci doświadczył cyberprzestępczości na własnej skórze.

Przeczytaj także: Kaspersky Cybersecurity Index VIII 2016

Podstawą opracowanego przez Kaspersky Lab wskaźnika jest badanie online, któremu dwa razy w roku poddawani są użytkownicy z całego świata. W drugim półroczu minionego roku badanie objęło przeszło 17 tys. respondentów reprezentujących 28 krajów.

Indeks został poddany niewielkim modyfikacjom - zmianie uległy główne wskaźniki, w efekcie czego mają bardziej precyzyjnie odzwierciedlać cyfrowe zwyczaje użytkowników.

Obecnie na Kaspersky Cybersecurity Index składają się trzy główne wskaźniki:
  • Niemający obaw — procent użytkowników, którzy nie wierzą, iż mogą paść ofiarą cyberprzestępców.
  • Niezabezpieczeni — liczba użytkowników, którzy nie zabezpieczali swoich urządzeń żadnym rozwiązaniami bezpieczeństwa.
  • Doświadczający ataków — odsetek użytkowników, którzy bezpośrednio zetknęli się z problemem cyberprzestępczości. W II połowie 2016 r. lista zagrożeń, które objęte są tym wskaźnikiem, została rozszerzona o nowe incydenty.

Kaspersky Cybersecurity Index nie tylko umożliwia nam przegląd statystyk odnośnie konkretnych strat finansowych będących następstwem aktywności cyberprzestępców, ale również umożliwia porównanie oraz danych dotyczących różnych grup użytkowników (na przykład wykorzystywanie smartfonów wśród osób starszych w jednym kraju w porównaniu z młodymi ludźmi w innej części świata).

Globalny indeks dla drugiej połowy roku miał wartość 74-39-29. To oznacza, że 74% użytkowników nie wierzyło, że może stanowić cel cyberprzestępców, 39% respondentów nie stosowało rozwiązań bezpieczeństwa na urządzeniach połączonych z internetem, a 29% badanych zetknęło się z cyberzagrożeniami na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy. Poprzedni indeks wynosił 79-40-29, co oznacza, że sześć miesięcy temu więcej osób sądziło, że problem cyberzagrożeń ich nie dotyczy i wolało nie stosować ochrony.

Odsetek ofiar cyberprzestępczości utrzymał się na tym samym poziomie (29%) ze względu na zmianę wskaźnika w ramach obecnej aktualizacji indeksu. Aby przedstawić pełniejszy obraz, lista cyberzagrożeń obejmuje teraz takie kategorie jak oszustwa finansowe oraz wykorzystanie urządzenia do przeprowadzenia cyberataków. Bez tych zmian średni wskaźnik osób doświadczających ataków na całym świecie wynosiłby 27%, a nie 29%. W praktyce oznacza to, że liczba ofiar w drugiej połowie 2016 r. zmniejszyła się, wzrosła natomiast odpowiedzialność użytkowników za własne bezpieczeństwo.

fot. mat. prasowe

Kaspersky Cybersecurity Index II poł. 2016

Aż 3/4 użytkowników nie wierzy, że może paść ofiarą cyberprzestępcy.


Liczba użytkowników, którzy zetknęli się ze szkodliwym oprogramowaniem, zmniejszyła się z 22% do 20%, a koszty usuwania skutków infekcji spadły ze 121 do 92 dolarów. Wzrósł natomiast odsetek osób, które padły ofiarą innych rodzajów zagrożeń. Zwiększyła się na przykład liczba użytkowników dotkniętych przez oprogramowanie ransomware, phishing, a także kradzież czy wyciek danych. Jednocześnie średnia kwota pieniędzy skradzionych przez oszustów internetowych zwiększyła się z 472 do 482 dolarów.
Kaspersky Cybersecurity Index dla drugiej połowy 2016 r. wykazuje pozytywną dynamikę, która — mamy nadzieję — utrzyma się. W Kaspersky Lab robimy wszystko, co w naszej mocy, aby edukować możliwie najwięcej osób w odniesieniu do cyberzagrożeń i sposobów ich zwalczania. Naszym celem jest uczynienie cyberświata miejscem, które jest bezpieczne dla wszystkich. Pracujemy w kierunku stworzenia rzeczywistości, w której ludzie nie tracą swoich danych, swojej tożsamości cyfrowej czy pieniędzy w wyniku działań cyberprzestępczych. Kaspersky Cybersecurity Index to jeden z kroków na drodze do osiągnięcia tego celu — powiedział Andriej Mochola, szef działu odpowiedzialnego za rozwiązania konsumenckie, Kaspersky Lab.

fot. mat. prasowe

Kaspersky Cybersecurity Index

Na całym świecie największą rzeszę stanowią "Niemający obaw"


Oprócz samego indeksu oraz danych dotyczących strat finansowych strona zawiera dodatkowe informacje, które dają obraz współczesnego użytkownika internetu. Na przykład ze statystyk wynika, że wciąż rośnie liczba urządzeń połączonych z internetem w przeciętnej rodzinie: w pierwszej połowie roku na jedną rodzinę przypadało 5,9 tego typu sprzętu, podczas gdy w drugim półroczu liczba ta wynosiła już 6,3. Można również zauważyć, że coraz więcej osób korzysta z bankowości internetowej (59% w pierwszej połowie w stosunku do 77% w drugiej połowie roku) oraz cyfrowych systemów płatności.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: