eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 14/2017

Polska: wydarzenia tygodnia 14/2017

2017-04-09 15:13

 • Wniosek PO o wyrażenie wotum nieufności rządowi Beaty Szydło został odrzucony. To ważny fakt w historii Sejmu obecnej kadencji. Co prawda wniosek poparło 174 posłów, a przeciw było 238 (wobec 4 wstrzymujących się od głosu) jednak w mojej ocenie ta procedura sejmowa była potrzebna. Z jednej strony rządzący otrzymali jasną, krytyczną ocenę ich działania (chociaż niekiedy nieco przesadzoną), z drugiej strony pretendenci byli zmuszeni uzasadnić swoje oceny i zarysować własne, alternatywne koncepcje. Na pewno to wydarzenie jest silnym impulsem do przemyśleń dla obu stron. Po tej sesji rządzący powinni spojrzeć na swoją działalność bez "różowych okularów", a krytycy powinni bardziej docenić ich nowe inicjatywy, których oni nie wprowadzili, gdy byli przy władzy. Czy tak się stanie, zobaczymy...
 • Program 500+. Wg rządu koszt programu 500+ w 2017 r. może wynieść ok. 24 - 25 mld zł (na bieżąco zmienia się w miarę nowych narodzin. W 2016 roku przeliczając wydatki na cały rok (program wystartował w kwietniu) kosztował 22 mld zł, a w tym roku będzie to ok. 24, może nawet 25 mld zł".
 • Zadłużenie Polek i Polaków. Nasi rodacy mają rosnące problemy ze spłatą należności. Na koniec 2016 roku ponad 2 mln 322 tys. osób miało kłopoty z terminowym zwrotem zobowiązań kredytowych i pozakredytowych. Wg raportu BIG InfoMonitor w ciągu roku kwota ich zaległości wzrosła o ok. 1/4 – do 53,69 mld zł.
 • Bezrobocie. Stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu 2017 r. wyniosła 8,2 proc. (spadek o 0,3 pkt proc. wobec lutego). Według rządowych prognoz na koniec roku wskaźnik ten spadnie do 7 proc.
 • Stopy procentowe. RPP podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowy na dotychczasowym poziomie. Warto dodać, że obecny poziom stóp w Polsce jest najniższy w historii.
 • Koszty pracy. Według Eurostat przeciętne koszty pojedynczej godziny pracy w Polsce w 2016 roku wyniosły 8,6 euro (średnia w Unii Europejskiej wynosiła 25,4 euro).
 • Zysk Narodowego Banku Polskiego. Ubiegłoroczny zysk NBP wyniósł ponad 9 mld zł. Na razie nie wiadomo, jaka część tego zysku trafi do budżetu.
 • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Fundusz działa już 27 lat i w tym okresie podpisał ponad 30 tys. umów, a dofinansowanie proekologicznych inwestycji miało wartość 68 mld zł. Wg prognoz do końca 2020 r. Fundusz dysponował kwotą ponad 47 mld zł.
 • Prawo do emerytury. Mimo, że obniżono wiek emerytalny obecnie 17% Polaków decyduje się przedłużyć okres pracy i o późniejszym skorzystaniu z prawa do emerytury. Rząd zachęca do takiego postępowania obiecując ekwiwalent pieniężny.
 • Składki ubezpieczeniowe mikrofirm. Rząd zamierza wprowadzić niższe składki ubezpieczeniowe dla prawie 200 tysięcy firm małych firm tzn. takich, których miesięczny przychód nie przekracza 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia (w tym roku to 5 tysięcy złotych). Rozwiązanie to ma szansę wejść w życie od przyszłego roku.
 • Prawo farmaceutyczne. Sejm uchwalił w piątek nowelizację prawa farmaceutycznego. Przewiduje, że prawo otwierania nowych aptek będą mieli tylko farmaceuci. Wprowadza też ograniczenia demograficzne i geograficzne dla nowo tworzonych aptek.
 • Kolejny krok rządu. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na transakcję i PZU będzie mógł wykupić akcje Banku Pekao SA.
 • Rewolucja na rynku gazowym. Rozwijamy inicjatywy służące redukcji naszego uzależnienia od dostaw gazu z Rosji. Współpracujemy w tym zakresie z Norwegią, a teraz dogrywamy współpracę z USA. Jest nadzieja, że w ciągu roku-półtora do gazoportu w Świnoujściu przybije pierwszy statek z gazem z USA.
 • Składki ubezpieczeniowe mikrofirm. Rząd zamierza wprowadzić niższe składki ubezpieczeniowe dla prawie 200 tysięcy firm małych firm tzn. takich, których miesięczny przychód nie przekracza 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia (w tym roku to 5 tysięcy złotych). Rozwiązanie to ma szansę wejść w życie od przyszłego roku.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

TRACISZ CZAS NA SZUKANIE PARKINGOWEGO MIEJSCA... ten tylko pozornie mało istotny, codzienny problem omawia K. Przybylska, firma NaviExpert

Ile średnio czasu potrzeba na znalezienie wolnego miejsca na przyulicznym parkingu? Badania prowadzone na przestrzeni lat w różnych krajach mówiły nawet o 8 minutach. Te same badania wskazywały, że około 30 proc. kierowców stojących w korkach spędza w nich czas właśnie dlatego, że próbują znaleźć wolną przestrzeń do zaparkowania samochodu.

Jak twierdzi Adam Bąkowski, Prezes Zarządu NaviExpert – dostawcy najpopularniejszej w Polsce nawigacji online oraz nowej aplikacji FindPark, umożliwiającej wyszukiwanie parkingów, „w Polsce z roku na rok przybywa samochodów. Coraz częściej w statystycznej rodzinie są dwa, a nawet trzy auta. Doprowadza to do zwiększenia zapotrzebowania na wolną przestrzeń zarówno w centrach miast, jak i na jego obrzeżach. Niestety proporcjonalnie do wzrostu liczby samochodów nie przybywa wolnych miejsc parkingowych, a kierowcy muszą sobie jakoś radzić. Rozwiązaniem tych bolączek może być aplikacja FindPark, którą właśnie wprowadzamy na rynek“.

Aplikacja jest darmowa i podpowiada gdzie w najbliższej okolicy lub w pobliżu celu podróży można zaparkować i ile to kosztuje. FindPark umożliwia łatwe przejście do ulubionej nawigacji, która prowadzi wprost na wybrany parking, a dzięki filtrom wskazuje tylko te propozycje, które spełniają wybrane przez użytkownika kryteria. Szczegółowe opisy parkingów zawierają m.in. informacje o cenie za postój, dokładny adres i typ parkingu, godziny otwarcia, rodzaj ochrony czy pojemność. Dane na temat konkretnych parkingów mogą uzupełniać także sami użytkownicy. Aplikacja jest już dostępna w Google Play.

Gdzie leży źródło problemu?

Mimo że miasta dążą do ograniczenia ruchu samochodowego w centrum m.in. poprzez promowanie komunikacji miejskiej, to jednak wciąż wielu kierowców wybiera swoje cztery kółka. Wielu z nich najchętniej parkuje na tzw. przyulicznych, publicznych płatnych parkingach strefowych. To powoduje zwiększone korki. Zdaniem Donalda Shoupa, profesora planowania przestrzennego miast z Uniwersytetu w Kalifornii, który prowadził badania w USA, same miasta są winne takiego stanu rzeczy. W sytuacji, w której parkingi publiczne są dużo tańsze od tych prywatnych – najczęściej o wiele trudniej znaleźć na nich miejsca. Jeśli ceny te byłyby na zbliżonym poziomie – miastom udałoby się zredukować problem z krążeniem w poszukiwaniu wolnego miejsca i zwiększonych korków.

To jednak nie takie proste, przynajmniej w Polsce. Z jednej strony istnieje duży opór kierowców przed podwyżkami cen za parkingi, czemu trudno się zresztą dziwić. Z drugiej – miasta mają związane ręce. Zgodnie z ustawą o drogach publicznych, rada gminy lub miasta ustala maksymalną wysokość opłaty parkingowej za pierwszą godzinę postoju w wysokości do 3 zł. Czy to się zmieni? Niewykluczone. Ministerstwo Rozwoju pracuje właśnie nad projektem ustawy, która umożliwiłaby największym miastom pobierać dużo wyższe opłaty za parkowanie – nawet do 9 zł za pierwszą godzinę postoju.

Mimo że parkingi prywatne mają często bardzo dogodną lokalizację, to jednak i tak zazwyczaj są mniej oblegane przez kierowców. W dużym stopniu za taki stan rzeczy odpowiada właśnie skojarzenie, że „to te droższe“. Popularna stawka na prywatnych parkingach to 5 zł za pierwszą godzinę, ale bywają i takie miejsca, np. na parkingach hotelowych, gdzie za godzinny postój trzeba zapłacić nawet 12 zł, albo i więcej. „Kierowcy jednak nie zdają sobie sprawy z tego, że parkingi prywatne nie zawsze są droższe. Część z ich operatorów, by pozyskać więcej klientów, opuściła ceny do właśnie tych 3 zł za godzinę, by mogły konkurować cenowo z publicznymi. Dzięki naszej aplikacji użytkownicy mogą sprawdzić ceny parkingów w okolicy jednym kliknięciem. Ale to nie wszystko, bo przecież nie zawsze znaczenie ma sama cena. Czasami po prostu bardziej nam się opłaca wybrać droższy parking, który jest bliżej celu podróży. I w tym również FindPark pomaga” – dodaje Bąkowski.

Katarzyna Przybylska, firma NaviExpert

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.