eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jan Kowalski ma konkurencję. Kim jest Henryk?

Jan Kowalski ma konkurencję. Kim jest Henryk?

2017-04-06 10:24

Jan Kowalski ma konkurencję. Kim jest Henryk?

Kim jest Henryk? © adrian_ilie825 - Fotolia.com.jpg

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Jan Kowalski, czyli statystyczny przedstawiciel polskiego społeczeństwa, ma konkurencję. Oto bowiem pojawił się Henryk. Postać nieco bardziej charyzmatyczna, ceniąca sobie wygodę, niezależność, zafascynowana zdobyczami najnowszej technologii i poszukująca adrenaliny. Kim jest? Co go charakteryzuje? Jakie wartości wyznaje? Czego się boi? Czy Jan ma mu czego zazdrościć? Odpowiedzi na te i inne pytania udziela raport "Pokolenie Henry" - wspólne opracowanie GfK Polonia i Clue PR.

Przeczytaj także: Internet zabija relacje międzyludzkie czy jednak łączy?

Henryk (z ang. Henry: High Earner Not Rich Yet) na Zachodzie znany jest nie od dziś. W Polsce jego obecność zaznacza się dopiero teraz. To przedstawiciel silnej światopoglądowo i konsumencko grupy osób, który żyje wygodnie, niejednokrotnie nawet z rozmachem, ale nie jest rozrzutny. Lider opinii w swoim środowisku, otwarty na świat, ale jednocześnie skupiony na sobie. GfK Polonia i Clue PR postanowili przyjrzeć mu się dokładniej. Pod lupę wzięto jego portfel, szafę i sypialnię. Zapytano o obawy i podejście do luksusu. Zobaczcie, kim jest Henryk i co sprawia, że jest inny niż Jan Kowalski.

Bogactwo, czyli dusza plus pieniądze. „Pieniądze szczęścia nie dają” mawiała babka. Z tą jednak maksymą typowy Henryk raczej się nie zgodzi. Prędzej przyzna, że bogactwo wprawdzie nie czyni go szczęśliwszym, ale z pewnością mniej nieszczęśliwym.

Okazuje się bowiem, że aż 45% polskich przedstawicieli pokolenia Henry wychodzi z założenia, że bez odpowiedniej sumy na koncie nie można być szczęśliwym. Dla porównania, tego samego zdania jest 38% przeciętnych Polaków. Jednocześnie 3 na 10 Henryków przyznaje, że samo posiadanie majątku nie jest gwarancją szczęścia.

Z badania wynika również, że Henryk bardziej niż Jan Kowalski skłonny jest powiększać swoje zasoby. 6 na 10 Henryków (61%) twierdzi, że jeśli czegoś bardzo pragnie, to jest w stanie odłożyć na to pieniądze. Taką wytrwałość Jan Kowalski deklaruje nieco rzadziej (57%).

Jednocześnie tylko 51% Henryków nie chce być definiowana przez pryzmat tego, co posiada, Jan Kowalski nie życzy sobie tej sytuacji znacznie częściej (61%). Henryk nie chce posiadać marek aspiracyjnych dla większości. Inaczej też dysponuje pieniędzmi niż przeciętny Polak. 44% Henryków uważa, że pieniądze warto oszczędzać, a przeciętny Polak jest do tego znacznie bardziej skłonny (68%). Henrykowie łączą sprzeczności: bezpieczeństwo materialne to dla nich podstawa spokoju, ale pieniądze są ich zdaniem do wydawania (29% Henryków vs. 18% przeciętnych Polaków).

Życie na kredyt, ale z rozmachem. Sporo, bo 42% Henryków deklaruje, że lepiej unikać kredytów i pożyczek, a zarazem prawie tyle samo, bo 44% takowy kredyt posiada (o 10% więcej od przeciętnych Polaków). Jeśli chodzi o kontrolę finansów, Henrykowie nie mają do tego nabożnego stosunku: 57% Henryków deklaruje, że zarządza swoimi finansami, co znacząco odróżnia ich od 75% przeciętych Polaków. Podobnie jest z oszczędzaniem: 44% Henryków uważa, że pieniądze warto oszczędzać, a Jan Kowalski jest do tego znacznie bardziej skłonny (68%).

fot. mat. prasowe

Spędzanie wolnego czasu

Henryk częściej niż statystyczny Polak aktywnie spędza czas.


- Henrykowie są skłonni zaufać markom ze świata finansów, które podzielają ich myślenie i podejście do świata. To grupa ludzi o otwartych umysłach, do której można docierać obietnicą doznań, realizowanych przez nowe doświadczenia niematerialne czy też namacalne dobra, raczej z półki bardziej prestiżowych. Jest to grupa z potencjałem, podatna na obietnice marketingowe, ale też o wyrobionej opinii i silnych przekonaniach, nie naiwna - komentuje Marta Bierca, Team Manager w GfK Polonia, współautorka badania.

fot. mat. prasowe

Wyznawane wartości

Henrykowie częściej koncentrują się tylko na własnych sprawach.


Przyszłość pod kontrolą. Henryk jest mocno zorientowany na sukces – dla 42% przedstawicieli tej grupy sukces jest ważny. Co ciekawe tylko 34% Henryków uważa, że sukcesy są wynikiem ciężkiej pracy. Ponad 1/3 (36%) Henryków uważa, ze przyszłość jest do przewidzenia, prawie połowa (47%) jest przekonana, że jeśli coś sobie założy, to plan zrealizuje. Zarazem brak obaw o przyszłość to synonim luksusu dla 30% Henryków i 40% przeciętnych i ma to dla nich większe znaczenie niż czas dla siebie i najbliższych. Dla 59% Henryków ważne jest życie w zgodzie ze sobą, znacznie ważniejsze niż aprobata otoczenia - 31% Henryków vs. 42% przeciętnych Polaków uznaje aprobatę większości za wartość.
- Henrykowie są ciekawi świata, chociaż krajową polityką zajmują się mniej niż przeciętni Polacy. Mocno skupieni na sobie, cenią sobie niezależność, mniej zależy im na spokoju (35% vs. 47% Polaków), a bardziej na emocjach, ciekawym życiu i kolekcjonowaniu przeżyć – komentuje Alicja Wysocka-Świtała, Partner Zarządzająca w Clue PR, współautorka badania.

fot. mat. prasowe

Stosunek do finansów

23% Henryków nie przywiązuje wagi do kontrolowania finansów osobistych.


Technologie to otwarty umysł. 54% Henryków lubi gadżety technologiczne, podczas gdy 30% przeciętnych Polaków uważa posiadanie gadżetów technologicznych za próbę „zabłyśnięcia”. 66% Henryków jest raczej przekonanych, że gadżety technologiczne ułatwiają życie. Zdaniem 39% Henryków gadżety technologiczne są raczej synonimem wiedzy otwartego umysłu. A to są wartości dla Henryków podstawowe, gdyż od nich zależy niezależność i pozostawanie w zgodzie ze sobą, a nie schlebianie gustom większości.

fot. mat. prasowe

Czym jest luksus?

Dla 30% Henryków luksus to brak obaw o przyszłość.

fot. mat. prasowe

Największe obawy

Henrykowie w największym stopniu boją się problemów w życiu osobistym (kryzys w związku, problemy z dziećmi).



oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: