eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Biura we Wrocławiu - jest popyt, jest podaż

Biura we Wrocławiu - jest popyt, jest podaż

2017-04-06 09:44

Biura we Wrocławiu - jest popyt, jest podaż

Biurowiec © Konrad_elx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Miniony rok na wrocławskim rynku biurowym okazał się bardzo owocny. Obecna podaż powierzchni biurowej w stolicy Dolnego Śląska sięga niemal 850 tys. mkw., co czyni ją drugim co do wielkości rynkiem regionalnym w Polsce. Biura we Wrocławiu nie narzekają na brak zainteresowania i wiele wskazuje na to, że ta tendencja nie ulegnie - przynajmniej w najbliższym czasie - odwróceniu.

Przeczytaj także: Biurowy Wrocław skutecznie broni 3. miejsca

Dane ABSL wskazują, że Wrocław to trzecie co do wielkości miasto z największą liczbą centr usług dla biznesu. Szacunki wskazują, że daje one zatrudnienie już przeszło 34 tys. pracowników.
Swoje biura we Wrocławiu umieściły duże globalne marki jak m.in. BNY Mellon, Capgemini, Credit Suisse, EY, Google, HP, IBM, McKinsey, Nokia Networks, UBS. Sektor BPO/SSC już od lat jest głównym motorem tutejszego rynku biurowego - udział tej branży w ubiegłorocznym popycie sięgnął aż 57%”, mówi Katarzyna Krokosińska, dyrektor biura JLL we Wrocławiu.

Popyt


Na przestrzeni całego 2016 roku na ośmiu największych rynkach regionalnych, a więc w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie i Lublinie, wynajęto w sumie 585 700 mkw. powierzchni, z czego 124 500 mkw. to popyt na biura we Wrocławiu. Ten bardzo dobry rezultat sprawił, że stolicy Dolnego Śląska przypadło w udziale drugie, po Krakowie, miejsce wśród rynków regionalnych.
„JLL pozostaje bardzo aktywny na wrocławskim rynku biurowym. Wśród firm, które w ubiegłym roku reprezentowaliśmy w procesie poszukiwania powierzchni znalazły się m.in. Credit Suisse, Becton Dickinson, Axiom, Regus czy Unic”, dodaje Katarzyna Krokosińska.

Zainteresowanie najemców utrzymuje się na wysokim poziomie również w tym roku, czego przykładem są podpisane niedawno umowy najmu Capgemini w Business Garden (+13 000 mkw.) oraz EY GDS Poland w Sagittarius Business House (10 500 mkw.).

Podaż


Wrocław z 847 800 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej jest drugim, po Krakowie (915 800 mkw.), największym rynkiem regionalnym w Polsce i trzecim rynkiem w skali kraju. W 2016 oddano do użytku łącznie 141 500 mkw. Największe biurowce, jakie trafiły na rynek w ubiegłym roku to pierwsza faza Business Garden (36 600 mkw.), Pegaz (18 500 mkw.), Kaufland HQ (budynek na potrzeby własne; 16 000 mkw.) oraz Nobilis Business House (14 900 mkw.). Kolejne 147 000 mkw. jest w budowie.

fot. mat. prasowe

Największe umowy najmu we Wrocławiu w 2016 r.

Największym najemcą minionego roku okazał się Kaufland Polska.


„W ciągu ostatnich 15 lat Wrocław przeszedł spektakularną metamorfozę. Silna gospodarka miasta wspierana przez lokalny samorząd, dostęp do wykształconych kadr, inwestycje w infrastrukturę kształtują wizerunek Wrocławia jako jednej z najciekawszych lokalizacji dla biznesu w Polsce. Nowym centrum biurowym miasta staje się okolica dworca kolejowego Wrocław Główny, gdzie powstaje Sagittarius Business House, Wroclavia, a niedawno ukończono projekt Komandorska 12 ”, podsumowuje Katarzyna Krokosińska.

fot. mat. prasowe

Największe biurowce w budowie

Największą pozostającą w realizacji inwestycją jest Sagittarius Business House I&II.


Pustostany i czynsze


W 2016 r. wskaźnik powierzchni niewynajętej kształtował się na poziomie 12,5%.

Najwyższe czynsze transakcyjne za metr kwadratowy za miesiąc wyniosły w stolicy Dolnego Śląska ok. 14-14,5 euro.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: