eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Android dręczony przez ransomware

Android dręczony przez ransomware

2017-04-05 10:18

Android dręczony przez ransomware

Android dręczony przez ransomware © kaptn - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ransomware zasłużyło sobie już na miano epidemii online. Oprogramowanie, które żąda okupu w zamian za odblokowanie dostępu do zainfekowanego urządzenia lub danych, okazuje się coraz poważniejszym utrapieniem użytkowników systemu Android. Tej intensyfikacji ataków na smartfony i tablety nie należy się jednak dziwić - cyberprzestępcy doskonale wiedzą, że znajdują się na nich niezliczone wręcz ilości interesujących ich danych.

Przeczytaj także: Ransomware Nemty może cię kosztować 1000$

Ransomware, który uderza w system Android, identycznie jak pozostałe szkodliwe oprogramowanie wycelowane w tę platformę, ewoluuje w dość dynamicznym tempie. Jego twórcy stosują te same socjotechniczne sztuczki, do których uciekali się podczas ataków wycelowanych w maszyny stacjonarne.
- Uderzające w smartfony i tablety złośliwe oprogramowanie szyfrujące podszywa się najczęściej pod fałszywe wersje popularnych aplikacji np. antywirusów, aplikacji pogodowych czy gier. W niektórych przypadkach ransomware jedynie „pożycza” sobie ikonę i nazwę legalnej programu, aby by przekonać ofiarę do kliknięcia. Bywa również, że cyberprzestępcy dodają złośliwy kod do już istniejącej aplikacji, nie zmieniając jej podstawowych funkcjonalności i często udostępniając ją w lepszej cenie niż oryginał albo nawet bezpłatnie – tłumaczy Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET.

Raz pobrane oprogramowanie ransomware robi wszystko aby pozostać na urządzeniu jak najdłużej. W tym właśnie celu wymusza na ofierze nadanie mu uprawnień administratora, przez co pozbycie się zainfekowanej aplikacji może stać się utrudnione.

Według badań firmy ESET, liczba zagrożeń atakujących smartfony i tablety z Androidem od kwietnia 2014 roku stale rośnie. Tylko dla ostatniego roku, dane dostarczone przez system wczesnego ostrzegania ESET LiveGrid wskazują, że liczba detekcji zagrożeń ransomware dla systemu Android wzrosła o 50% w porównaniu do roku poprzedzającego. Dotychczas najagresywniej atakowano użytkowników smartfonów i tabletów z Androidem w pierwszej połowie 2016 roku.

fot. mat. prasowe

Wzrost liczby zagrożeń ransomware od 2014 roku

Najbardziej agresywne ataki na urządzenia z Androidem miały miejsce w pierwszej połowie 2016 roku.


Jak uchronić się przed zaszyfrowaniem smartfona?


Dla użytkowników urządzeń z systemem Android ważne jest, aby zdawali sobie sprawę z występowania takich zagrożeń i umieli się przed nimi obronić. Eksperci z firmy ESET sugerują, aby przede wszystkim pobierać aplikacje wyłącznie z zaufanych źródeł – Google Play. Ponadto warto zainstalować aplikację zapewniającą bezpieczeństwo urządzenia mobilnego i aktualizować na bieżąco system. Dobrze także mieć kopię zapasową ważnych plików ze smartfona.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: