eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 11/2017

Świat: wydarzenia tygodnia 11/2017

2017-03-19 11:22

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 10/2017

  • Wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Waszyngtonie. To pierwsze spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą największej europejskiej potęgi gospodarczej. Po tej wizycie nadal bez odpowiedzi pozostaje pytanie: co dalej z umową o strefie wolnego handlu (TTIP), które to negocjacje pomiędzy UE i Stanami Zjednoczonymi zostały zamrożone przez administrację D. Trumpa.
  • Spotkanie G20 w niemieckim Baden Baden. Na szczycie ministrów finansów i przedstawicieli banków centralnych grupy G20 amerykański sekretarz skarbu, Steven Mnuchin, przedstawiał rządową koncepcję zmian w polityce Białego Domu, a szczególnie dotyczyć to ma takich partnerów handlowych, jak Chiny, Meksyk i Niemcy. Po raz pierwszy w tym spotkaniu uczestniczył wicepremier Morawiecki. Spotkał się między innymi z szefowa amerykańskiego Fed Janet Yellen, a także z politykami z Kanady, Stanów Zjednoczonych i Argentyny.
  • Światowa żywność wg FAO. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w lutym światowe ceny żywności kontynuowały wzrost (tym razem wzrosły o 0,5 proc.). FAO zwraca uwagę na wzrost cen takich towarów jak zboża, cukier, mięso, nieznacznie nabiał oraz spadek cen olejów.
  • Głodowa śmierć. Według ONZ nawet 20 milionom ludzi grozi głód i śmierć. Chodzi tu głównie o mieszkańców Jemenu, Somalii, Sudanu Południowego i Nigerii. Ocenia się, że jest to niebezpieczeństwo największej od lat katastrofy humanitarnej.
  • Nowy amerykański budżet. Amerykanie poznali projekt budżetu na rok budżetowy 2018 (rozpoczyna się 1 października br.). Wynosi on 1,15 bln USD, a w nim jest uwzględniony wzrost wydatków na obronność oraz wydatki na budowę muru na granicy z Meksykiem.
  • Chińska gospodarka. Zakończyła się doroczna sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. To ważne wydarzenie dla światowej polityki i gospodarki. Głównym tematem obrad był stan i perspektywy chińskiej gospodarki. W końcowych oświadczeniach przywódców znalazło się stwierdzenie, że gospodarka chińska jest silna i nie grozi jej "twarde lądowanie", a także to, że Pekin popierają globalizację i wolny handel "w tych czasach rosnącego protekcjonizmu". Ma też być przyspieszony proces otwierania gospodarki chińskiej na zagranicznych partnerów. Warto tu dodać, że w ostatnich latach spada tempo wzrostu PKB w chińskiej gospodarce (w zeszłym roku 6,7 proc., a na rok bieżący zredukowano go do ok. 6,5 proc.). Premier Chin Li Keqiang oświadczył, że Pekin nie chcą wybuchu wojny handlowej z USA.
  • Reformy D. Trumpa. Prezydent USA Donald Trump polecił wszystkim resortom i agencjom rządu federalnego dokonanie dokładnego przeglądu wykonywanych zadań. Celem jest redukcja biurokracji i obniżka kosztów działania administracji państwowej.
  • Japońska gospodarka. Wg Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu produkcja przemysłowa w Japonii spadła o 0,4 proc. m/m. Bank Japonii utrzymał ujemne stopy procentowe.
  • Ocena stabilności chińskiego biznesu. Prezes chińskiego banku centralnego wskazał na rosnące zadłużenie chińskich firm, co poważnie zagraża stabilności gospodarki. Stwierdził, że Chiny muszą ściśle kontrolować to zadłużenie. Jego zdaniem chińska waluta jest stabilna, a spadek rezerw walutowych nie budzi niepokoju.
  • Co dalej z Obamacare. Administracja prezydenta D. Trumpa zmierza do zastąpienia programu ubezpieczeń zdrowotnych własną koncepcję. Wstępne analizy kongresowe wskazują, że po wprowadzeniu tych zmian w 2026 roku aż 52 miliony Amerykanów nie będą miały ubezpieczeń.
  • Amerykańska Rezerwa Federalna w sprawie stóp procentowych. Wreszcie Fed "urodził" zapowiadaną przez dłuższy czas decyzję o podniesieniu głównej stopy procentowej funduszy federalnych do 0,75-1,00 proc. z 0,50-0,75 proc. Członkowie Fed spodziewają się jeszcze dwóch podwyżek stóp o 25 pb w 2017 r. Fed oczekuje też w 2018 roku 3 podwyżek stóp proc.
  • Amerykańskie bezrobocie. Według komunikatu Departamentu Pracy lutowa stopa bezrobocia wyniosła 4,7 proc.
  • Pogłębia się współpraca Turcji z Rosją. W trakcie moskiewskiego spotkania prezydentów Władimira Putina i Recep Tayyipa Erdogana rozpoczęcie wciągu najbliższych miesięcy budowy gazociągu Turkish Streem. Będzie on położony na dnie Morza Czarnego.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Korzystajmy z eksperckiej wiedzy. CZĘSTO ŹLE DOBIERAMY SPRZĘT AUDIO-VIDEO. JAK NIE POPEŁNIĆ BŁĘDU radzą R. Pietrzkiewicz i J. Mirkowski, Sony Polska.

Pójść do sklepu, wybrać telewizor, najlepiej ten największy i gotowe – tak myśli wiele osób. Jednak to za mało, żeby cieszyć się naprawdę dobrym obrazem i dopasować ekran do swoich potrzeb i mieszkania. Jak dobrze dobrać sprzęt audio-video i jakie nowości czekają nas w tym roku?

Szukając telewizora na początku musimy wybrać miejsce, w którym go wystawiamy. Należy sprawdzić jak naświetlone jest pomieszczenie, z której strony wpada światło. Dopiero później powinniśmy wybrać się do salonu i sprawdzić jakie linie telewizorów są dostępne na rynku.

- Każda linia informuje nas o parametrach, które dostarcza telewizor. Dzięki temu możemy uzyskać większą czerń, możemy mieć lepsze kąty widzenia, bądź też multimedia, które są dosyć popularne w telewizorach. Nowością w tym roku jest linia Oled Bravia A1, który wprowadzamy na rynek. Telewizor będzie dostępny w trzech rozmiarach 55, 65 i 77 cali – mówi newsrm.tv Radosław Pietrzkiewicz, Sony Polska.

Od trzech lat producenci telewizorów promują technologię 4K. W zeszłym roku pojawiła się nowość technologia HDR. Dzięki temu zyskujemy jaśniejszy i bardziej kontrastowy obraz o żywej kolorystyce, który zwraca uwagę większą głębią i szczegółowością. Technologia umożliwia reprodukcję szerszego zakresu jasności niż nagrania dokonane przy standardowym zakresie dynamicznym. Materiały utrwalone, przetworzone i rozpowszechniane w standardzie HDR cechują się fantastycznym kontrastem oraz kolorystyką i pozwalają przybliżyć się o krok do pełnego realizmu.

- Proszę sobie wyobrazić, że rozdzielczość daje nam ilość szczegółów, natomiast HDR dodaje nam detale. Większa ilość kolorów. W jasnych, czy też ciemnych scenach widzimy więcej – wyjaśnia Radosław Pietrzkiewicz.

Telewizor często ustawiamy w najbardziej eksponowanym miejscu w domu i właśnie dla tego bardzo ważny jest też jego wygląd. Zawsze cały efekt psują odstające kable, bez których nasz ekran nie będzie działał. Na to też producenci znaleźli sposób. W niektórych telewizorach wszystkie przewody można schować.

Po wybraniu telewizora warto dopasować do niego sprzęt audio. – Oczywiście możemy rozstawić system 5.1, 7.1 w oparciu o amplituner. Możemy wybrać kino domowe, które jest prostsze w instalacji. Natomiast trendy na rynku są takie, że użytkownik coraz częściej sięga po rozwiązania prostsze, które w mniejszym stopniu absorbują przestrzeń, czyli po soundbary – wyjaśnia Jacek Mirkowski, Sony Polska.

W przypadku sprzętu audio warto także sięgać po rozwiązania bezprzewodowe. Zalety takiego rozwiązania docenimy korzystając ze słuchawek. – Druga taką technologia użytkową jest noise-cancelling, która wycina nam szum otaczającego nas tła. Nie przeszkadza nam dźwięk klimatyzacji, stukot kół pociągu, szum silników w samolocie. Natomiast dla sportowców i ludzi aktywnych są słuchawki o specjalnej konstrukcji. Są one odporne na pot, zalanie, często z bluetoothem i mocowaniami, które dobrze trzymają się na uchu – dodaje Jacek Mirkowski.

Na imprezach w plenerze na pewno sprawdzą się bezprzewodowe głośniki, które także mogą być gadżetem oddającym klimat przyjęcia. Możemy np. wybrać bezprzewodowy sprzęt audio, który ma funkcję sterowania podświetleniem.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: