eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Inwestycje w nieruchomości: najlepsze lokalizacje 2017

Inwestycje w nieruchomości: najlepsze lokalizacje 2017

2017-03-20 11:51

Inwestycje w nieruchomości: najlepsze lokalizacje 2017

Warszawa - panorama © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Podczas tegorocznych targów MIPIM w Cannes firma CBRE tradycyjnie już ogłosiła rezultaty Badania Intencji Inwestorów w Sektorze Nieruchomości. Polska znalazła się na 7 miejscu wśród najbardziej atrakcyjnych europejskich rynków. Okazuje się również, że w bieżącym roku inwestorzy nie planują zmniejszenia swej aktywności. Aż 85% z nich deklaruje, że pozostawi inwestycje w nieruchomości przynajmniej na poziomie z poprzedniego roku, 4 na 10 nie wyklucza intensyfikacji nakładów.

Przeczytaj także: Inwestycje w nieruchomości komercyjne 2016

W tegorocznej edycji badania Polska spadła o jedno oczko, zajmując tym samym siódme miejsce w rankingu krajów najlepszych do inwestowania. Pozycja Warszawy nie zmieniła się od ubiegłego roku - nasza stolica zdołała utrzymać szóste miejsce, w czym zapewne pomogły jej atrakcyjne zwroty prime yield, które na rynku biurowym sięgają 5,5%. O atrakcyjności Warszawy w znacznej mierze przesądza również aktywność najemców, wysoka podaż biur oraz ciągle pokaźna dostępność produktów inwestycyjnych. Nie bez znaczenia są również niskie stopy procentowe oraz przewidywania odnośnie polskiego PKB.
„Tegoroczna edycja badania Intencji Inwestorów w Sektorze Nieruchomości tylko potwierdza jak istotna dla atrakcyjności inwestycyjnej danego kraju jest stabilna sytuacja polityczno – gospodarcza. Nieco niższe notowania naszego kraju to bez wątpienia skutek ostatnich zawirowań i niepewności co do regulacji prawnych, które mogą mieć daleko idące skutki gospodarcze. Pytania o ewentualne ich konsekwencje nie milkły również podczas targów MIPIM. Warto pamiętać, że właściwa polityka informacyjna ma szansę zmniejszyć te obawy. Bieżący rok będzie okresem wyzwań i sprawdzianem dla płynności naszego rynku. Patrząc na wysoką aktywność najemców ze wszystkich sektorów, możemy zakładać, że nasz rynek bez problemu sprosta temu wyzwaniu” - mówi Daniel Bienias, Dyrektor Zarządzający CBRE w Polsce.

Dostępność aktywów oraz ich cena to największe wyzwania z jakimi musieli się mierzyć inwestorzy w tym roku. Problem ten jest widoczny zwłaszcza w tzw. „miastach bramach” w Europie z Hamburgiem, Mediolanem oraz Monachium w pierwszej dziesiątce. Paryż podtrzymujący wysoką piątą pozycję jako jedno z najbardziej atrakcyjnych miast europejskich dowodzi, iż wciąż budzi duże zainteresowanie pomimo drastycznie wysokich cen oraz potencjalnego zagrożenia na tle politycznym. Oslo oraz Sztokholm to dwie nowe zaskakujące pozycje w rankingu 10 najatrakcyjniejszych miast inwestycyjnych, które dowodzą, że kraje skandynawskie budują swoją pozycję w Europie.

fot. mat. prasowe

10 najlepszych miast do inwestowania w rejonie EMEA

Oslo oraz Sztokholm to dwie nowe zaskakujące pozycje w rankingu 10 najatrakcyjniejszych miast inwestycyjnych


Podczas gdy Londyn został uznany za najbardziej atrakcyjne miasto, Niemcy utrzymały pozycję najatrakcyjniejszego kraju dla inwestycji w nieruchomości komercyjne w rejonie EMEA, z głosami ponad 22% respondentów ankiety CBRE. Wielka Brytania (20%) po raz kolejny była drugim najpopularniejszym krajem i również zyskała na popularności w stosunku do roku ubiegłego, z 17 i 15 % analogicznie w 2016 roku. Inwestorzy docenili stosunkowo dużą płynność oraz przejrzystość tych rynków.

Kraje skandynawskie z 10% głosów awansowały do pierwszej trójki, wskakując z miejsca siódmego z 2016 roku. Rosnąca popularność Skandynawów znalazła odzwierciedlenie również w wysokim poziomie aktywności inwestycyjnej w 2016 roku, tamtejsze inwestycje w nieruchomości zapewniały atrakcyjny poziom zwrotu, sięgający nawet 66% powyżej średniej z ostatnich dziesięciu lat.

fot. mat. prasowe

10 najlepszych krajów do inwestowania w rejonie EMEA

Kraje skandynawskie z 10% głosów awansowały do pierwszej trójki, wskakując z miejsca siódmego z 2016 roku.


Styl inwestycyjny również się zmienia. Rzadziej preferowane są najlepsze produkty inwestycyjne w najlepszych lokalizacjach (tzw. core stock), 41% inwestorów wybiera produkty inwestycyjne typu „secondary:, z mniejszym ryzykiem. Potwierdza to silny trend na zapotrzebowanie na nieruchomości, gdzie umiejętne zarządzanie może zostać wykorzystane w celu zwiększenia zwrotów. Dzieje się tak na rynkach, na których stopy zwrotu są szybko kompresowane, a stopy procentowe prawdopodobnie wzrosną.

Najbardziej atrakcyjnym sektorem w 2017 roku pozostaje sektor biurowy, jednakże jego przewaga nad innymi sektorami stopniowo maleje. Inwestorzy obecnie postrzegają sektor magazynowy i logistyczny jako drugi najatrakcyjniejszy, napędzany szeroko rozwiniętą integracją łańcucha dostaw rynku e-commerce oraz rozwojem rynku logistycznego jako instytucjonalnego produktu inwestycyjnego.

Badanie pokazało rosnącą atrakcyjność alternatywnych sektorów inwestycyjnych. 71 % respondentów wykazało, że już zainwestowało w rynki alternatywne, podczas gdy 64% aktywnie wykorzystuje możliwości danego sektora.

Rok 2017 będzie obfitował w wydarzenia, z kilkoma ważnymi wyborami w Europie, inwestorzy jednakże wydają się bardziej skupiać swoją uwagę na sytuacji gospodarczej, niż na wydarzeniach politycznych. Najczęściej wymienianą przez nich obawą dotyczącą 2017 roku było „szybsze niż oczekiwano podwyżki stóp procentowych”.

Jonny Hull, Managing Director of EMEA Investment Properties CBRE dodaje:
“Europa pozostaje kluczowym celem inwestorów nieruchomości z całego świata, a prognozy gospodarcze Europy pozostają pozytywne. Podczas gdy główne rynki Wielka Brytania oraz Niemcy pozostają najlepszymi miejscami do inwestowania, rynki takie jak kraje skandynawskie oraz region Europy Środkowo-Wschodniej są coraz ważniejszymi elementami na mapie globalnych strategii inwestycyjnych. Co więcej, miasta takie jak Madryt i Dublin znalazły się w pierwszej piętnastce najbardziej atrakcyjnych europejskich miejsc do inwestowania, podkreślając popularność rynków w trakcie odbudowy, oraz tendencję inwestorów do poszukiwania bezpiecznych okazji inwestycyjnych z ograniczonym ryzykiem.”

Informacje o badaniu
Raport CBRE powstał na podstawie wyników Badania intencji inwestorów na rynku nieruchomości, przeprowadzonego przez CBRE od 26 grudnia 2016 do 4 lutego 2016 roku. W badaniu wzięło udział ponad 501 uczestników reprezentujących szeroko rozumiany rynek inwestycyjny nieruchomości. Badanie zostało przeprowadzone w celu uzyskania całościowego obrazu preferencji i opinii inwestorów na temat globalnego rynku nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem Europy. Wyniki badania obrazują preferencje inwestorów w kontekście regionów, krajów, miast, a także segmentów i typów nieruchomości inwestycyjnych. Respondenci pochodzili głownie z Europy (85% badanych), w podziale na kraje – inwestorzy pochodzący z Wielkiej Brytanii stanowili 26%, inwestorzy francuscy (5%), holenderscy (10%), inwestorzy niemieccy (11%). Główną grupą badaną z poza Europy byli inwestorzy z USA (8%).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: