eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca tymczasowa: agencje zatrudnienia w 2016 r.

Praca tymczasowa: agencje zatrudnienia w 2016 r.

2017-03-20 11:21

Praca tymczasowa: agencje zatrudnienia w 2016 r.

2016 rokiem rynku pracownika, również tymczasowego © denisismagilov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak miewała się ostatnimi czasy praca tymczasowa? Z raportu "Rynek agencji zatrudnienia w 2016 roku" wynika, że zrzeszone w PFHR podmioty odnotowały 3-procentowy napływ pracowników. Za ten niezbyt imponujący wzrost odpowiadają m.in. coraz większe trudności z pozyskaniem kandydatów, a także zapowiadane zmiany prawne.
Liczba pracowników zatrudnionych przez firmy członkowskie Polskiego Forum HR wyniosła w minionym roku 264 tys. osób. W skali całego kraju mówi się natomiast o około 826 tys. zatrudnionych. Jeden pracownik tymczasowy zatrudniony był średnio przez 63 dni w ciągu roku, a liczba godzin, które przepracował wzrosła względem minionego roku zaledwie o 2%.
„Za odnotowany w minionym roku niewielki napływ pracowników tymczasowych odpowiadają w znacznej mierze trudności, jakich przysparza obecnie pozyskanie kadr o odpowiednich kompetencjach. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że również w najbliższych latach będą one największym wyzwaniem dla pracodawców"- komentuje Wojciech Ratajczyk, wiceprezes ds. pracy tymczasowej w Polskim Forum HR.

fot. mat. prasowe

Najważniejsze dane o rynku agencji zatrudnienia

W ubiegłym roku liczba zatrudnionych pracowników wyniosła ponad 264 tys. osób.


Praca tymczasowa 50+


Rynek pracy tymczasowej już od wielu lat charakteryzuje się wysokim odsetkiem zatrudnienia kobiet i ludzi młodych. W minionym roku do grona zatrudnionych tymczasowo dołączyła znaczna rzesza osób po 50 roku życia. Wzrost w tej grupie wiekowej sięgnął aż 31%, w efekcie czego firmy członkowskie PFHR zatrudniały już przeszło 15 tys. osób 50+.

Rekordowo dużo agencji na rynku


Nadal rynek usług HR pozostaje bardzo rozdrobniony. Ubiegły rok kończyliśmy z liczbą 7386 agencji zatrudnienia, o 21% więcej niż w poprzednim roku. W 2016 roku zostało zarejestrowanych ok. 2 tys. podmiotów, podczas gdy ok. 800 podmiotów wykreślono z rejestru. Osoby fizyczne stanowią 39% wszystkich agencji zatrudnienia.

fot. mat. prasowe

Wartość rynku

Szacowana wartość całego rynku agencji zatrudnienia to 6,9 mld zł


Zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych


Praca tymczasowa musi przygotować się na zmiany. Już 1 czerwca bieżącego roku wchodzą w życie zmiany w ustawie o zatrudnieniu pracowników tymczasowych i niektórych innych ustaw, których ostateczny kształt jest obecnie procedowany. Agencje muszą przygotować się na znaczny wzrost kosztów oraz ograniczeń wynikających z nowych przepisów. Jak komentuje Anna Wicha, Prezes Polskiego Forum HR:
„Zadaniem stojącym przed partnerami społecznymi w Polsce jest stworzenie takich warunków prawnych funkcjonowania rynku pracy, które zabezpieczą interesy pracowników i jednocześnie pozwolą sprostać wyzwaniom związanym z deficytem kandydatów, automatyzacją pracy i niespotykaną do tej pory dynamiką zmian zachodzących na rynkach globalnych. Nowe, bardziej elastyczne formy pracy nie wykluczą bowiem tradycyjnych, kodeksowych umów, jednak są nieodwracanym efektem postępu i częścią każdej nowoczesnej gospodarki".

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.